Чому Америка проти передачі Польщею літаків Україні

Сполучені Штати відкинули пропозицію Варшави щодо передачі Києву військових літаків радянського виробництва.

Tech. Sgt. Charles Vaughn//commons.wikimedia.org

«Польська пропозиція не уявляється нам як здійснена», - заявив прессекретар Пентагону Джон Кірбі. Як зазначається в заяві Кірбі, перспектива того, щоб винищувачі, які «перебувають у розпорядженні уряду США», вирушали з бази США та НАТО у Німеччині в Україну, де Росія веде бойові дії, «викликає серйозне занепокоєння у всього Альянсу».

НАТО боїться вступати у прямий конфлікт із Росією. У НАТО також підкреслили, що «рішення про передачу літаків Україні, які належать Польщі, в кінцевому рахунку залишається за польським урядом».

Нагадаємо, уряд Польщі вчора погодив передачу всіх своїх літаків МіГ-29, на які претендувала Україна, у розпорядження США. Водночас, Польща просить США надати уживані літаки з відповідними оперативними можливостями. Польща готова негайно встановлювати умови закупівлі літаків. Польський уряд також просить інших членів НАТО – власників літаків МіГ-29 – діяти в тому ж напрямку.

«Ми також підтверджуємо, що домовленості американської сторони з Польщею досягнуто. Але при цьому чуємо, що пропозиція Польщі нібито необґрунтована. І це кажуть у Вашингтоні. То коли буде рішення? Слухайте: у нас війна! Адже це не пінг-понг! Це про людські життя! Ми ще раз просимо – вирішуйте це швидше. Не перекидайте відповідальність, а надішліть нам літаки», - заявив президент України Володимир Зеленський.

Україна просить закрити небо від російських ракет та літаків з першого дня війни. Ворог завдає авіаударів по мирному населенню. НАТО відмовляється закривати повітряний простір над Україною, аргументуючи це небажанням відправляти своїх військових для війни проти Росії. Тому Україна просить союзників передати достатню кількість літаків та ППО, щоб ми могли самостійно закривати небо.

Російське Міноборони в неділю заявило, що використання державами своїх аеродромів, що межують з Україною, для базування української бойової авіації буде розглядатися як залучення цих країн у конфлікт.

Думка експерта

Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:

- Путін же пригрозив, що, якщо хтось допомагатиме Україні зброєю, той, значить, вступив у війну з Росією. Тобто Москва наперед оголосила війну будь-якій країні, яка нам допомагатиме. І США, і НАТО злякалися, тому що не хочуть отримати ядерного удару по своїй території. Теоретично існуюча протиракетна система США та НАТО захищає від ядерного удару, а практично це ніхто не пробував, і на Заході немає бажаючих це перевірити.

А В ЦЕЙ ЧАС

США направляють до Польщі дві батареї зенітно-ракетного комплексу Patriot для протидії будь-якій потенційній загрозі союзникам США та НАТО під час війни Росії проти України.

«Це розумний захід захисту, який підкріплює нашу відданість Статті 5 (про колективний захист. - Ред.) і жодним чином не сприятиме будь-яким наступальним операціям. Кожен наш крок спрямований на стримування агресії та заспокоєння наших союзників», - заявив представник Європейського командування Збройних Сил США (EUCOM) Адам Міллер.

Комплекси Patriot призначені для знищення балістичних ракет малої дальності, літаків і крилатих ракет.