Як говорить директор Ініціативи з економічного управління в Центрі геоекономіки та експерт Атлантичної ради Джулія Фрідлендер, нинішня форма санкцій є «справжньою фінансовою війною у реальному часі», реальною ефективною альтернативою бойовим діям у відповідь на розв'язану Кремлем війну в Європі.
«Ставка зроблена на фактор часу. Ми намагаємося вибити ґрунт з-під ніг російської фінансової системи, зробивши режим Путіна неспроможним і нездатним продовжувати загарбницьку війну проти України, і, гадаю, це реально», – робить висновок Фрідлендер.
«Російські акції, які торгуються в Лондоні, впали на 98% за два тижні. Отже, по суті, російський фінансовий ринок закрився і навряд чи скоро повернеться завдяки чомусь меншому, ніж серйозні реформи», - стверджує експерт Євразійського центру Атлантичної ради Андерс Ослунд.
Америка хоче закрити Росії доступ до СОТ
Палата представників Конгресу США вивчає можливість розробити потужний законопроект для подальшої ізоляції Росії від світової економіки. Про це йдеться у листі спікера Палати представників Ненсі Пелосі до її соратників із Демократичної партії.
«Наш законопроект заборонить імпорт російської нафти та енергоносіїв у США, скасує нормальні торговельні відносини з Росією та Білоруссю і стане першим кроком на шляху до позбавлення РФ доступу до Світової організації торгівлі (СОТ). Ми також уповноважимо виконавчу владу підвищити тарифи на російський імпорт», – зазначено у листі.
Для цього уряд США веде переговори з Венесуелою та країнами Перської затоки, щоб домовитися про експорт нафти собі та до європейських країн, щоб компенсувати втрату поставок із Росії.
Агентство Bloomberg також повідомило, що Білий дім близький до того, щоб ухвалити рішення про заборону імпорту російських енергоносіїв.
Швейцарія наклала заборону на фінансування Росії
Федеральна Рада Швейцарії прийняла додатковий пакет санкцій ЄС проти РФ, і таким чином список санкцій Швейцарії проти РФ розширено. «Новоприйняті заходи стосуються, зокрема, окремих товарів та фінансових послуг», - йдеться у повідомленні.
Відтепер у Швейцарії заборонено експорт до Росії всіх товарів подвійного призначення незалежно від їхнього кінцевого використання або кінцевого споживача. Крім того, забороняється експорт товарів, здатних сприяти військово-технічному розвитку Росії або розвитку сектора оборони та безпеки. У цьому контексті також забороняється надавати технічну допомогу, посередницькі послуги або фінансування.
Надання державного фінансування або фінансової допомоги для торгівлі з Росією або інвестицій у Росію також заборонено. Інші обмежувальні заходи у фінансовому секторі стосуються цінних паперів, кредитів та депозитів. Операції з російським центробанком також більше не дозволені. Крім того, Федеральна рада вирішила запровадити санкції у фінансовому секторі, ухвалені ЄС 1 березня. Зокрема це стосується SWIFT, міжнародної системи обміну повідомленнями для фінансових операцій.
Південна Корея заборонила фінансові операції з російськими банками
Ця країна також запровадила санкції проти РФ. Обмеження торкнулися фінансового сектора Росії, зокрема йдеться про припинення транзакцій з Центральним банком Росії. Про це повідомляє Міністерство закордонних справ України.
«Уряд Південної Кореї на додаток до ухвалених 1 березня санкцій проти Росії у фінансовому секторі вирішив приєднатися до додаткових обмежувальних заходів, що включають припинення транзакцій із Центробанком РФ», - повідомили у МЗС.
Раніше Південна Корея заборонила фінансові операції з сімома великими російськими банками і заблокувала доступ деяких російських банків до глобальної платіжної системи SWIFT.
Сеул також рекомендував південнокорейським фінансовим установам припинити вкладати кошти у російські державні облігації.
Нова Зеландія заборонила в'їзд росіянам
Уряд Нової Зеландії вирішив заборонити в'їзд до країни 102 високопосадовцям Росії та Білорусі, причетним до збройної агресії проти України.
«Нова Зеландія заборонила російським та білоруським особам, відповідальним за вторгнення до України, в'їжджати до Нової Зеландії», - йдеться у повідомленні українського МЗС. Як зазначили у міністерстві, до списку увійшли зокрема російські політичні лідери. Серед них президент РФ Володимир Путін, російський прем'єр Михайло Мішустін, глава МЗС РФ Сергій Лавров, міністр оборони Сергій Шойгу, директор ФСБ Олександр Бортніков, секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев та його заступник Дмитро Медведєв, а також засновник ПІК «Вагнер» Дмитро Уткін.
Санкції накопичуються
Міністр фінансів України Сергій Марченко, коментуючи санкційну політику західних країн, сказав, що всі вони мають відкладений ефект на економіку. Про це він сказав в інтерв'ю британським BBC News та Marketplace.
«Я не вважаю, що зараз достатньо санкцій. Це питання часу, коли вони завдадуть значної шкоди економіці РФ. Усі вони мають відкладений ефект на економіку. А для нас питання часу надзвичайно важливе. Санкції мають бути більш жорсткими та жорстокими для російської економіки. Я закликаю інвесторів категоризувати російські активи як токсичні та непридатні для інвестування. Також котировані або розміщені в Росії акції мають бути виключені зі світових індексів», - наголосив Марченко.