У суботу, 5 березня, для евакуації мешканців Маріуполя мав відкритися гуманітарний «зелений коридор» у бік Запоріжжя. Оскільки в обложеному місті вже понад три доби критичні перебої з мобільним зв'язком, інтернетом та електрикою вулицями приморського міста їздять автомобілі з гучномовцями, повідомляючи інформацію про евакуацію.
З 9 години ранку до 16.00 мав бути встановлений режим тиші, а з 11 години – розпочатись евакуація мирного населення. Як заявив мер Маріуполя Вадим Бойченко, як гуманітарний зелений коридор був обраний маршрут Маріуполь – Микільське – Розівка – Пологи – Оріхів – Запоріжжя. У місті визначили три локації вивезення людей автобусами та особистим транспортом. Відхилятись від маршруту гуманітарного коридору категорично заборонили. Евакуація мала тривати кілька днів, і за цей час планується вивезти 200 000 осіб.
Також запланували вивіз 15 000 осіб з Волновахи коридором Волноваха – Валер'янівка, Новоандріївка – Кирилівка – Вугледар – Покровськ – Запоріжжя.
Гарантом режиму припинення вогню був Міжнародний Комітет Червоного Хреста.
На жаль, у середині дня стало відомо, що евакуація жителів із Маріуполя переноситься на невизначений термін: у Запорізькій області точаться бої, російська сторона вже порушила всі гарантії безпеки. Переговори з РФ щодо надання гуманітарного коридору продовжуються.
Нестримані гарантії
«Зелений коридор» - це тимчасова демілітаризована зона, призначена для забезпечення безпечного транзиту біженців або гуманітарної допомоги з кризового регіону. Простіше кажучи: сторони мають домовитися не стріляти, доки з гарячої точки не вийдуть мирні жителі. Гарантом виконання домовленостей виступають зазвичай гуманітарні організації (як у цьому випадку – Червоний Хрест), проте на практиці все виглядає набагато сумнішим – мало хто дотримується гарантій та обіцянок.
За словами «зелений коридор» у багатьох у голові одразу з'являється страшна картина «зеленого коридору» на Донбасі під Іловайськом у серпні 2014 року. Тоді проросійські бойовики разом із російським солдатами обіцяли «коридор» для виходу військ ЗСУ з Іловайського котла, проте розстріляли всіх, хто виходив. Звичайно, багато хто ставиться з побоюванням до будь-яких «коридорів» і бояться залишати своїм вдома. Невідомо, що спаде на думку військам РФ, адже розстріляти автобуси зі мирними жителями та звалити все на ЗСУ – подібні провокації вже не раз робилися ними під час війни на сході України.
- Залишається лише молитися за тих, хто залишався у Маріуполі усі ці дні. У нас із рідними немає з ними зв'язку з середи, вони тоді встигли розповісти, що сидять у квартирі майже в центрі міста без світла, тепла та води. Потім вони відрубали інтернет і мобільний зв'язок, або розрядилися телефони. Ми бачили кілька відео з Маріуполя, писали авторам, просили сходити перевірити наших старих людей – але ніхто не відповів, - розповіла мешканка Вінниці Олена Горовська. – Дуже сподіваюся, що вони виїдуть із міста і звідкись подзвонять, дадуть знати про себе…
Підірвали залізничні колії
Наче на підтвердження похмурих прогнозів маріупольчан російські солдати підірвали залізничні колії в Київській області, зробивши евакуацію залізницею з Ірпеня неможливою. Ірпінська мерія відреагувала оперативно, відправивши людей з вокзалу на Новоірпенську трасу до села Романівка, звідки евакуйованих забирають автобуси. А Укрзалізниця повідомила, що евакуаційний рейс із Ірпеня відбудеться іншими оперативно поданими вагонами із найближчої можливої точки.
Хочеться вірити, що виїзд із гарячої точки, на яку перетворився Маріуполь, буде безпечним для всіх мирних жителів. Проте до того моменту, коли вони переступлять поріг свого нового місця проживання – у Запоріжжі чи у населених пунктах за маршрутом – розслаблятися їм не доведеться. Дорогою на них очікують перевірки на внутрішніх блокпостах, на яких у евакуйованих можуть перевірити документи (втім, можливо, евакуаційні автобуси перевірятись не будуть)… Основне правило, як уже було сказано вище, - не відхилятися від маршруту, інакше поведінка автомобіля може бути розцінена військовими як диверсійне.