Вадим Ігнашев родом із Херсона. Він є громадянином України, моряком, працює на судні MSC RICCARDA II під прапором Португалії. Як на зло, після початку вторгнення Росії в Україну судно зайшло до порту Владивостока. І на борт для перевірки членів екіпажу піднялися співробітники Федеральної міграційної служби РФ.
Забрали із судна за те, що сказав правду
Побачивши в паспорті Ігнашева, що він громадянин України, йому одразу почали ставити навідні питання.
- Чи вважаю я Росію загарбником чи визволителем? Все у такому плані. Як ставлюся до «Правого сектору». Потім запитали мою домашню адресу та телефон. Для чого? – встиг розповісти своїм друзям Вадим Ігнашев. – Потім попросили показати, на що я підписаний у телеграмі. Взагалі вони підковані просто жерсть.
Капітан судна встиг повідомити про проблеми в компанію роботодавця. Тим більше, що на судні, крім Вадима, знаходилися ще 3 українських моряки. Але решта заявила про свою аполітичність та нейтральність, а Вадим сказав усе так, як вважає – що в Україні війна, росіяни бомбять житлові квартали і що тепер негативно до них ставиться.
Ігнашева попросили залишити судно та проїхати за інспекцією, але хлопець відмовився. Після чого на борт з'явилися співробітники російських спецслужб (імовірно з ФСБ) і забрали моряка.
– З того моменту від Вадима не було жодних новин. Останнє повідомлення надіслано 27 лютого о 07.00 за Києвом. Зараз судно все ще перебуває у Владивостоці, і ми боїмося, щоб воно не пішло без нього. Тоді наш син залишиться у заручниках за півсвіту від будинку, – розповіли «КП в Україні» батьки моряка.
Близькі Ігнашева звернулися до правозахисників та до Міжнародної федерації транспортників ITF, Вадиму в Росії дали адвоката. Ситуацією займаються, але поки що безуспішно. Сьогодні стало відомо про те, що нашого співвітчизника заарештовано терміном на два місяці та звинувачено в екстремізмі просто через те, що він підписаний на українські телеграм-канали, де є інформація про те, що відбувається в Україні. Вадиму загрожує до 5 років позбавлення волі відповідно до чинного законодавства. Судно, на якому він працював, уже сьогодні від'їжджає з Владивостока.
Тобто за фактом сталося викрадення людини з судна, яке перебуває поза юрисдикцією РФ.
Краще утриматися від рейсів в Росію
Державна служба морського та річкового транспорту України застерігає моряків - громадян України, членів екіпажів морських торговельних суден від виконання рейсів до портів Російської Федерації.
У разі тиску з боку судновласників та примусу моряків – громадян України до виконання рейсів у російські порти просять негайно повідомляти про такі факти:
- Дипломатичні та консульські установи України у порту, куди заходить судно, контактні відомості яких можна отримати на офіційному вебсайті МЗС України.
- Інспекторів ITF (Міжнародної федерації транспортних працівників). Контактні дані інспекторів ITF розміщені за наступним посиланням.
- Також морякам рекомендують встановити на свій телефон безкоштовну програму ITF seafers, доступну для завантаження з Google Play та AppStore. Програма здатна працювати навіть в офлайн-режимі.
А ще Міжнародна морська організація створила спеціальну групу Emegrency Task Force, ось електронна адреса для відправлення туди листів – etg@imo.org.
Також слід мати як моряку, так і його рідним контакти представників МЗС держави, під чиїм прапором ходить його судно, а також контакти представників МЗС України.
Демонструйте байдужість
Ситуація Вадима Ігнашева вкотре продемонструвала, як небезпечно зараз українцям перебувати на території Росії.
Морський юрист Микола Гольбін у своєму пості у фейсбуці дав деякі рекомендації про те, як поводитися, якщо ви опинилися на території РФ.
- Абстрагуватися від ситуації та дотримуватися повного спокою. По можливості не висловлювати емоції.
- Відповідати ухильно та загальними фразами.
- Пам'ятати, що у світовій спільноті та в Україні події називають війною, а в Росії – спеціальною операцією.
- У питаннях про ставлення до того, що відбувається, відповідати, що ви проти будь-якого насильства і за мир у всьому світі.
Прояв агресії, емоцій чи активної позиції російські силовики цілком можуть вважати як привід для затримання.