Російський ядерник Андрій Ожаровський назвав можливі наслідки аварії на Запорізькій АЕС

У ніч на 4 березня російські військові влучили в один з енергоблоків.

facebook.com/andrey.ozharovsky

При руйнуванні одного з 6-и реакторів ВВЕР-1000 Запорізької АЕС можливе забруднення ґрунту цезієм-137 за різних метеоумов. Про це на своїй сторінці у фейсбуці написав інженер-фізик, критик атомної енергетики Андрій Ожаровський із посиланням на оцінки австрійських учених.

За його словами, проект “Гнучкі механізми для оцінки ядерних ризиків у Європі” (flexRISK ) був реалізований командою дослідників, до якої входили вчені з Інституту метеорології та Інституту безпеки і ризиків віденського Університету природних ресурсів та прикладних наук про життя (BOCU), а також спеціалісти австрійського Екологічного інституту.

- Вчені зробили моделювання наслідків аварії для 257 АЕС та підприємств ядерного паливного циклу Європи. Поширення радіонуклідів та забруднення територій розраховувалося для конкретних метеоумов одного з 88 днів різних місяців 1995 року.

Забруднення ґрунту радіонуклідом цезій-137 щільністю вище 1 кюрі на кв.км (3,7*104 Бк/кв.м, на картах flexRISK показано жовтим) може становити небезпеку для сільського господарства. При високих коефіцієнтах переходу цезію із ґрунту в рослини сільськогосподарська продукція може бути забруднена вище встановлених нормативів. Забруднення в 10 і 100 разів більші, тобто 10 і 100 кюрі на кв.км (3,7*105 та 3,7*106 Бк/кв.м, на картах flexRISK показано червоним та світло-фіолетовим відповідно) можуть становити небезпеку для здоров'я людей, - підкреслив Ожаровський.

ЩО СТАЛОСЯ

У ніч проти 4 березня російські війська обстріляли Енергодар та Запорізьку АЕС. Один із танкових снарядів влучив у 1-ий енергоблок. Близько другої години ночі почалася пожежа на території АЕС. Російські війська, які зайняли майданчик енергоблоку, кілька годин не пускали пожежників. Рятувальники змогли розпочати гасіння вогню лише о 05:20. На початку сьомої години ранку вогонь було ліквідовано.