Минулий понеділок став "найчорнішим" понеділком ринку акцій РФ у його історії. За ним пішов «чорний» вівторок. А сьогодні – «найчорніша» середа. І так далі. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав економіст Ерік Найман.
- Причому є прикмета: чим частіше Путін збирає за своїм столом різні відомства для вирішення важливих державних проблем, тим більше хаосу та плутанини виникає, - зазначив економіст. - До речі, ви, напевно, вже помітили обов'язкову умову: ніхто не наближається до вождя близько.
Ерік Найман констатує: мільйони росіян втратили практично все, що вклали в акції своєї країни, – Путін їм обходиться дуже дорого. Наприклад, у Лондоні акції Ощадбанку, флагмана російського ринку акцій, впали до 1 цента, хоча ще 15 лютого вони коштували 15 доларів.
Експерт нагадує: на західні санкції Путін цілком очікувано вдарив по своєму бізнесу та народу. Як то кажуть, бий своїх, щоб чужі боялися.
- Мінфін РФ з 28 лютого зобов'язав експортерів продавати 80% валютної виручки в рамках усіх зовнішньоторговельних договорів (причому для низки галузей йдеться про виручку, зараховану з 1 січня). Звичайно, за неринковим низьким офіційним курсом.
- Путін заборонив росіянам та російським компаніям переводити за кордон валюту на погашення позик та зараховувати валюту на свої рахунки за кордоном. Це означає технічний дефолт.
- Заборонено кредитувати іноземців і купувати їхні облігації (діючі займи можна не закривати).
- З 1 березня 2022 року росіянам заборонено отримувати валюту на свої закордонні рахунки в банках та фінансових організаціях.
- Також росіянам заборонено переказувати валюту за кордон через платіжні системи.
- Російські компанії можуть провести викуп своїх акцій, але лише за певних умов.
- Іноземцям заборонено продавати російські активи.
«Ці обмеження зроблять життя тих же російських айтішників нестерпним, і вони звалять із РФ, - прогнозує Найман. - Попереду на Росію чекає масова втеча просунутих фахівців. Хоча, звісно, Путін на це може відреагувати забороною виїзду».