Єврокомісія запропонувала сьогодні ввести в дію механізм тимчасового захисту для людей, які рятуються на теренах країн-членів ЄС від війни, розв'язаної Росією проти України. Простіше кажучи, Єврокомісія напрацювала документ, як країнам ЄС потрібно приймати у себе українських біженців, які правила діятимуть під час перетину цими особами державних кордонів.
"Європейська комісія запропонувала сьогодні активувати Тимчасову директиву (ЄС) із захисту, щоб надати швидку та ефективну допомогу людям, які біжать від війни в Україні", - сказано у прес-релізі на сайті Єврокомісії.
Тож на що можуть розраховувати українці у статусі біженців у країнах ЄС, якщо пропозиції Єврокомісії погодить Рада міністрів ЄС.
- Надання негайного захисту та прав: право на проживання, можливість офіційно працевлаштуватися, надання соціальної, медичної допомоги тощо. Діти можуть відвідувати школи країн ЄС.
- Полегшене набуття статусу біженця.
- Спрощені правила перетину та перевірок на держкордонах аж до перетину поза офіційними пунктами перетину кордону.
- Громадяни України, які прибувають на територію ЄС, можуть провозити з собою особисте майно, тварин без будь-яких мит.
Усі ці рекомендації Єврокомісії будуть розглянуті на засіданні Ради міністрів ЄС із внутрішніх справ, яке заплановано на 3 березня.
Після затвердження цих рекомендацій програма захисту українських біженців почне застосовуватися негайно і діятиме протягом 1 року. Цей період продовжуватиметься автоматично на наступний період у 6 місяців протягом наступного року. Водночас Єврокомісія може запропонувати Раді ЄС у будь-який момент припинити дію тимчасового захисту, якщо фактична ситуація в Україні дозволить це зробити та забезпечити безпечне повернення її громадян до України, або продовжити дію тимчасового захисту на наступний рік, якщо такі умови не будуть створені.
За інформацією Європейського Союзу, за перші шість днів війни в Україні з країни евакуювалися до сусідніх країн понад 650 тисяч українців.