Аналітик Олексій Кущ: Якщо торгова точка не приймає картки – це елемент торговельного мародерства

"КП в Україні" обговорила з фінансовим аналітиком роботу НБУ.

https://pixabay.com/

Всі ми пам'ятаємо 2014 рік, коли грандіозний хаос на фінансовому ринку українцям пояснювали війною, що почалася на сході країни. Сьогодні вся Україна живе у вогні війни вже тиждень, але паніки у банківській системі немає і навіть пенсії обіцяють виплатити вчасно. Про те, наскільки ефективно працює Нацбанк України у цей дуже непростий час, ми поговорили із фінансовим аналітиком Олексієм Кущем.

- Олексію, насамперед хочу з вами обговорити небувалу оперативність НБУ. Вже вранці 24 лютого 2022 року Національний банк прийняв ухвалу в зв'язку з оголошенням військового стану на всій території України, якою, зокрема, було передбачено, що робота валютного ринку країни зупиняється, крім операцій із продажу іноземної валюти клієнтами. Тобто людям фактично заборонили купувати долари. Це було правильне рішення?

- Абсолютно правильним - це той захід, який має застосовуватися насамперед. Грати під час війни у ​​вільний ринок – це абсурд. До речі, й у 2014 році я виступав за запровадження аналогічних обмежень. Але тодішньому керівництву НБУ був потрібен міжбанк, що працював, щоб прикривати виведення капіталу з країни.

- 2 березня НБУ послабив низку заборон на операції в іноземній валюті. З чим це пов'язано?

- Обмеження було запроваджено на період максимального валютного шоку. Наразі він проходить і заборони послаблюються.

- Як ви загалом оцінюєте роботу НБУ?

- На сьогодні cashless-економіка (безготівкова економіка. – Авт.) себе повністю виправдовує. Перехід із готівкових розрахунків на безготівкові дав добрі результати. Звичайно, безготівкова економіка вразлива перед кібератаками, також можуть виникнути проблеми через відсутність інтернету. Але наразі таких проблем, на щастя, немає. Фінансова та казначейська системи працюють без збоїв, пенсії та соціальна допомога виплачуються. І це «велике привітання» людям, які стояли на чолі НБУ в 2014 році і все списували на початок військових дій. Все, що ми сьогодні спостерігаємо, є прямим доказом того, що, якщо не займатися виведенням капіталу за кордон, то банківська система працює нормально.

- У Києві магазини, аптеки та заправки приймають карти, в Офісі президента також закликають розраховуватися банківськими картками, щоб убезпечити себе та інкасаторів. Водночас у багатьох містах, включаючи Львів, люди скаржаться на нестачу готівки та на те, що торгові точки категорично відмовляються приймати карти. Чи можна вважати це недоопрацюванням НБУ?

- Нацбанк у цьому випадку ні до чого - це недоопрацювання місцевих органів влади. Місцевій владі треба проводити відповідні роз'яснювальні роботи з торговим бізнесом та пояснювати їм, що відмова приймати карти в поточних умовах є елементом торговельного мародерства.​