Якщо ситуація в нашій країні не зміниться і війна продовжуватиметься, то, за прогнозами ООН, країну залишать від 6 до 8 млн мирних біженців. Європейські країни вже повідомили про свою готовність приймати українських громадян, щоправда, сподіваються, що евакуйованих буде трохи менше.
Мінімальний набір документів – і все
Наразі жодних обмежень для біженців немає. На кордонах прикордонники пропускають усіх, не вимагаючи ані тесту на коронавірус, ані будь-яких додаткових довідок – лише паспорти (внутрішні чи закордонні), свідоцтва про народження для дітей, документи на тварин.
Тобто необхідно мати мінімальний набір документів, які дозволяють встановити особу й тих, хто супроводжує дітей, а також документи, що підтверджують ваші родинні зв'язки з неповнолітніми, які евакуюються без супроводу хоча б одного з батьків, а з іншими родичами.
На тому боціі біженців чекають автобуси, які розвозять їх до пунктів прийому або місця компактного розселення, а також небайдужі громадяни країни, які готові поселити у себе людей, що втекли від війни.
Як виїжджати чоловікам
У період воєнного стану чоловікам – громадянам України віком від 18 до 60 років - виїзд за межі України обмежений.
Винятки становлять:
- - ті, у кого є свідоцтва або відтермінування призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- - є висновок військово-лікарської комісії про непридатність;
- - якщо на утриманні чоловіка перебувають троє та більше дітей віком до 18 років;
- - ті чоловіки, хто самостійно виховує дитину віком до 18 років,
- - на утриманні є дитина з інвалідністю.
- - усиновлювачі;
- - опікуни;
- - чиї близькі родичі загинули чи зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Як допомагають біженцям за кордоном
Європейський союз вирішив приймати українських біженців на 3 роки без попереднього запиту на надання притулку. Як повідомляє ВВС, глава ЄС Жозеп Боррель заявив, що не можна називати мігрантами тих, хто тікає від війни.
- Ми маємо діяти швидко, щоб підтримати цих людей і ті країни, які згодні їх прийняти, - наголосив Боррель.
У Франції біженці з України можуть безкоштовно користуватися потягами всередині країни. Зокрема, на потягах «Інтерсіті» та TGV. Безкоштовним проїзд упродовж чотирьох тижнів для українських біженців зробили Польща, Німеччина та Австрія.
У Польщі громадяни України можуть безкоштовно подорожувати у ІІ класі поїздами «Інтерсіті», економ-категорій TLK та IC. Крім того, на кордонах Польщі від українських біженців не вимагають проходити карантин чи здавати тест на коронавірус.
За інформацією польського інформагентства PAP, на прикордонних переходах з України до Польщі біженці можуть отримати гарячу каву, а пожежники, що чергують на переходах, відвозять людей до пунктів прийому біженців.
У Молдові вже повідомили, що можливості країни з прийому біженців закінчуються. Глава міністерства закордонних справ Молдови Ніку Попеску заявив, що понад 70 тисяч українських громадян перетнули кордон із країною з четверга, більше половини з них виявили бажання залишитися в країні.
- Однак можна розмістити лише до 15 тисяч людей, при цьому 43 тисячі хочуть залишитися, - нарікає Попеску, додавши, що кількість біженців продовжує зростати.
Британія роздумує над тим, щоб спростити правила в'їзду для тих українців, яких родичі в Британії готові забрати до себе через війну в Україні. У міністерстві оборони повідомили, що днями розглянуть це питання в парламенті. При цьому йдеться про подружні пари, батьків та неповнолітніх дітей або про дорослих, які є опікунами.
В Італії уряд виділив 10 млн євро на зміцнення об'єктів для біженців, збільшивши ємність своїх центрів гостинності до 16 000 місць.
Ситуація на пунктах пропуску
Станом на 15:00 1 березня всі пункти пропуску на західному кордоні України працюють у цілодобовому режимі. Загалом у різних пунктах пропуску зосереджено близько 7000 автомобілів, середня довжина пішохідної черги – від 50 до 180 осіб.
За інформацією Держприкордонслужби України, найменше завантажені такі пункти пропуску :
- - на кордоні з Польщею – «Ягодин», «Устилуг», «Краківець»
- - на кордоні зі Словаччиною – пішохідний перехід «Малі Селменці»
- - на кордоні з Угорщиною - у всіх пунктах пропуску від 10 до 50 автомобілів
- - на кордоні з Румунією - Солотвино
- - на кордоні з Молдовою – всі вільні.
Найзавантаженішими можна назвати такі пункти пропуску:
- - Польща: «Смільниця», «Шегині», «Рава-Руська»
- - Словаччина: «Малий Березний», «Ужгород»
- - Угорщина: «Вилок», «Тиса» (тільки для авто, пропуску пішоходів немає)
- - Румунія: "Порубне".
На решті пунктів пропуску – «Угринів», «Грушів», «Дзвінкове», «Косино», «Лужанка» – є як пішохідні, так і автомобільні черги середньої довжини. Скільки триватиме очікування переходу – не знають навіть прикордонники, тому варто запастись терпінням і в жодному разі не пропонувати хабарі за «прискорений» перетин кордону держави.
Куди дзвонити біженцям з України в іншій країні
Латвія (номери Держприкордонслужби)
+371 67913569
+371 67913568
Польща
+48 47 721 7575
Естонія
1247
Словаччина
+421 918 366 968
+421-96182-3241
+421-96182-3249