Спадщина Примаченко не втрачена після обстрілу музею в Іванкові

Найбільша колекція картин відомої художниці ціла та неушкоджена.

facebook.com/oleg.vergelis

У селищі Іванків Київської області російські війська спалили історико-краєзнавчий музей. Оточений парком затишний будиночок нічим не скидався на військовий об'єкт. Як стверджують місцеві жителі, музей згорів вщент разом із безліччю цінних експонатів.

Найбільшою втратою вважали картини Марії Примаченко. Але є привід для оптимізму – твори української народної художниці з великою ймовірністю живі! Принаймні деякі з них.

На цій землі художниця народилася

Під дахом іванківського музею ховалися мури старої панської садиби. Це дуже давня українська земля. У Х-ХІІІ століттях тут розташовувалося городище, що стояло між землями двох великих племен – полян та древлян.

Обстріл припав на 21-й рік створення музею. Виставка музею містила багато старовинних пам'яток, предметів автентичної української культури та побуту, мистецьких творів сучасних майстрів. Були фотовиставки та окрема колекція, присвячена Чорнобильській катастрофі.

Експозиція картин Примаченко була дорога іванківцям не лише тому, що її ім'я пролунало на увесь світ. Марія – їхня землячка, уродженка села Болотня, яке входить до Іванківського району. У соцмережах з'явилися навіть чутки, що колекція, яка загинула, – одна з найбільших в Україні.

- Це не так. Найбільша колекція у нас – 650 робіт, - каже директор Національного музею українського народного національного мистецтва Людмила Строкова. – Велике зібрання картин є у Запоріжжі, у київському музеї ім. Шевченка.

За уточненою інформацією, в іванківському музеї було близько 25 картин Марії Примаченко.

На виставку не відправляли

З 4 лютого у Національному музеї Тараса Шевченка відкрилася експозиція робіт Марії Примаченко. Відомий синоптик Наталка Діденко написала у Фейсбуці:

"Перед атакою орків роботи Примаченко, у тому числі з Іванкова, перебували у музеї у Києві на тимчасовій виставці.

Ми зателефонували до музею ім. Шевченка, але підтвердження не знайшли.

- На жаль, на превеликий жаль, експонується лише наша колекція та наші фонди. Картини з інших музеїв ми не залучали, – сказала головний хранитель Національного музею Тараса Шевченка.

Готові передати, коли настане мир

Вдень 28 лютого у Благодійному фонді «Творча спадщина Марії Примаченко» ще нічого не знали про долю робіт художниці.

- З Іванковом дуже поганий зв'язок, ми намагаємося дізнатися, що могло статися з картинами, - сказала фундаторка фонду, правнучка народної художниці Анастасія Примаченко. – Сподіваюся, скоро з'явиться інформація, ми зможемо її опублікувати, а також перелік картин, які були у музеї.

Тим часом привід для оптимізму дає ведуча телеканалу «Рада» Тетяна Гончарова:

- Роботи Примаченко іванківці винесли додому! Вони не згоріли! Слава українцям! Музей відбудуємо!

Марія Примаченко була дуже плідною художницею. Окрім музеїв, її роботи перебувають у приватних колекціях. У соцмережах пишуть, що готові передати картини до музею, коли його буде відновлено.

– У мене в колекції є роботи Марії Примаченко, і я теж готовий передати їх до музею Іванкова, коли настане мир, – сказав відомий меценат та колекціонер Ігор Воронов.

Довідка Коротко про

Народилася 30 грудня 1908 року в українському селі Болотня, де й провела своє життя. Малювати початки з натхнення. Спочатку квіти, потім дивовижних тварин та фантастичні сюжети. Також майстерно захоплювалася вишивкою та керамікою. У рідному селі створила власну авторську школу для обдарованих. 1988 року отримала звання народного художника УРСР. У 1994 році була нагороджена Почесною відзнакою Президента України.

Картини Марії Примаченко із незмінним успіхом експонувалися на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі та інших великих містах.

Вміла у віці 89 років.