Для посилення безпеки з 26 лютого до ранку 28 лютого в Києві збільшили терміни комендантської години: тепер вона оголошена з 17.00 до 8.00. Зверніть увагу: в неділю виходити на вулицю не можна!
«Усі цивільні особи, які перебувають на вулиці в період комендантської години, будуть вважатися членами диверсійно-розвідувальних груп ворога», - заявив мер столиці Віталій Кличко.
У Харкові комендантську годину оголошено з 18.00 до 8.00.
Але в житті можуть статися різні ситуації. Як поводитися, якщо не встигли добратися додому вчасно, «КП в Україні» розповідає експерт з безпеки Руслан Болгов.
1. Документи
Головне правило – завжди мати при собі паспорт.
- Це стосується не лише комендантської години, а й будь-якої доби. Паспорт має бути реальним – ID-карткою або паперовим документом. Якщо ви розраховуєте на електронну «Дію», то треба розуміти, що програма будь-якої миті може лягти або пропасти інтернет, - каже Руслан Болгов.
2. Виконуйте всі вимоги
Якщо ви затрималися на вулиці після початку комендантської години чи довелось вийти, будьте готові, що вас будь-якої миті можуть зупинити військові, поліцейський патруль або загін територіальної оборони.
- Виконуйте всі вимоги. Якщо скажуть: «Стояти, руки нагору» - підніміть руки. Не намагайтеся лізти у кишеню за паспортом, бо це можуть розцінити як спробу дістати зброю. Дочекайтеся, коли підійдуть і скажіть, де вони можуть взяти ваш документ для перевірки.
3. Відповідайте на всі запитання
Поясніть причину свого перебування на вулиці, але нічого не вигадуйте.
- Не намагайтеся виправдатися, що не знали чи забули про годину «Ч». Наразі військовий час і такі відмовки можуть лише викликати підозру. Про всяк випадок запам'ятайте кілька телефонів людей, які можуть підтвердити вашу особистість, – радить експерт.
4. Маршрут
- Якщо ви відвідали родичів, залишайтесь у них до ранку. Коли такої можливості зовсім немає, зайдіть у найближче укриття, на станцію метро, до підземного паркінгу і там пересидіть час до ранку, – радить експерт.
5. Спецперепустки
Їх мають видавати працівникам швидкої морщини, аварійним службам та іншим особам, задіяним у обслуговуванні інфраструктури міста. Тому прикидатися "газівником", якщо ви таким не є, не радимо - можуть і розстріляти як диверсанта.
– Працівники інфраструктури зобов'язані мати при собі, крім паспорта, службові посвідчення, – нагадує експерт із безпеки.