Поки одні українці, налякані війною, ховаються у підвали та запасають ліхтарики та провізію, яка стрімко зникає з магазинів, інші намагаються виїхати з країни туди, де спокійніше – до Європи чи ще далі. Західні області країни межують із вісьма державами: Львівська – з Польщею, Рівненська та Волинська – з Білоруссю та Польщею, Закарпатська – з Угорщиною, Словаччиною, Румунією, Польщею та Чехією, Чернівецька – з Молдовою та Румунією. Через ці межі сьогодні виїжджають ті, хто хоче опинитися у більш спокійному місці на якийсь період.
Дивно, але багато хто з тих, хто раніше збирався емігрувати цього року, сидять удома і чекають подальшого розвитку подій. Залишати рідних та близьких у неспокійну годину заради свого майбутнього готові не всі. У той же час ті, хто бачив своє життя тільки в Україні, похапцем збирають речі та їдуть до пунктів пропуску. У тому числі з цієї причини, наприклад, у Львові вже 24 лютого на дорогах утворилися затори.
- Простоявши з чоловіком та дітьми півдня у пробці, ми так і не змогли виїхати навіть зі свого району. Тож до польського кордону не дісталися – будемо вдома, – поділилася з «КП в Україні» мешканка Львова Ярослава.
Простіше тим, у кого є родичі чи знайомі у сусідніх державах.
– Батьки хлопця доньки з Польщі вже запросили нас до себе, хоча про весілля поки що не йдеться, і ми їх ніколи не бачили та не спілкувалися, – каже львів'янка Анастасія.
Але такий варіант є не у багатьох.
«КП в Україні» дізнавалася, де чекають на українців і готові допомогти постраждалим від російської агресії.
Європейський союз уже заявив, що може прийняти необмежену кількість біженців та надати їм допомогу. Але втекти в таку годину з країни дозволять не всім - у зв'язку з мобілізацією чоловіків віком від 18 до 60 за кордон не випускають.
За попередніми оцінками, очікується, що через російську агресію з України може виїхати близько п'яти мільйонів людей.
Польща
У цій країні розгорнули пункти прийому біженців у двох воєводствах – Люблінському та Підкарпатському. Ці польські регіони знаходяться поряд із кордоном. Очікується, що ця країна прийме найбільшу кількість українців – хтось затримається у ній тимчасово, вирушаючи далі до Європи чи США, а хтось надовго. Багато хто виїде до родичів, які легально працюють у Польщі. Польські ЗМІ зазначають, що тут приймуть усіх без відмови, навіть без закордонного паспорта (але якийсь документ, що підтверджує особистість, потрібно мати) і вакцинації - їх на кордоні ті, хто тікає від війни, не питатимуть.
Люди, які вибрали як тимчасовий притулок Польщу, можуть вирушати до міст Дорогуськ, Долгобичів, Зосина, Гребенні в Люблінському воєводстві та в населені пункти Корчова, Медика, Будоміжа, Кросьценка в Підкарпатському. Українців також чекають у Кракові, Плоцьку та Кельці.
Ще один пункт прийому біженців відкриється у Перемишлі на залізничному вокзалі. Ця країна обіцяє надати всю підтримку, яка буде потрібна біженцям.
Чехія
Не залишилася осторонь і Чехія. Тут також готові дати притулок тим, хто вирішив сховатися від війни в Україні. Наприклад, у місті Брно для біженців вже шукають та облаштовують квартири, у яких зможуть тимчасово знайти притулок українці. Скільки готові прийняти, не кажуть, але йдеться про тисячі людей.
Ще кілька років тому Чехія разом із Угорщиною, Румунією та Словаччиною відмовлялася допомагати біженцям з Афганістану. Сьогодні відмовити у допомозі не наважилися, враховуючи, що у Чехії працюють десятки тисяч українців.
Румунія
До напливу українців з огляду на високу ймовірність російської агресії тут готувалися з січня. Біженцям нададуть гуманітарну допомогу. Країна готова прийняти півмільйона людей.
На румунському кордоні з Україною на Чернівецькій області з четверга, 24 лютого, спостерігалися черги машин. Деякі з валізами в руках вирушали на піший перехід.
Молдова
У цій країні можуть знайти притулок 10 тисяч українців, у разі потреби у Молдові приймуть і більше. Пункти пропуску працюють у посиленому режимі – задіяні додаткові співробітники, щоб справлятися з навантаженням та без затримок пропускати потік людей. На кордоні із четверга формують центри для прийому українців.
Угорщина
Угорщина готова прийняти десятки тисяч біженців із України. На кордоні у Закарпатській області спокійна обстановка – черг немає.
Примітно, що раніше ця країна найзавзятіша з країн - членів ЄС виступала проти прийому біженців у Євросоюзі. Наразі до кордонів відправляють додатково співробітників пунктів пропуску, які допоможуть українцям перетнути кордон.
Словаччина
До Словаччини на кордони прибувають додаткові загони військовослужбовців для допомоги українцям. Жителі нашої країни можуть пройти контроль без біометричного закордонного паспорту. На кордоні з'явилися черги, і чекати на перепустку тепер доводиться довше. Пішохідний пункт пропуску Велке Слеменце біля Ужгорода першого дня військової агресії працював на дві години довше, з 25 лютого він працюватиме цілодобово.
США
Америка співпрацює з європейськими країнами у напрямі надання допомоги біженцям із України. Країна готова прийняти українців, хоча більшість із них, найімовірніше, оберуть країни Європи.
ТЕМ ЧАСОМ
Ірландія екстрено скасовує візи для українців
Тепер в'їхати в країну можна у спрощеному порядку. Міністр юстиції Ірландії Хелен Макенті оголосила про скасування візового режиму між Україною та Ірландією. Відповідний указ вжито як екстрений захід для всіх українців, хто виїжджатиме до Ірландії. Наразі українці, які хочуть залишити свою країну, можуть прибути до Ірландії без візи та залишатися там до 90 днів без додаткових умов та документів. Цей термін можна переглянути з ситуації.