Ще на початку пандемії жінки з жахом відзначали один із наслідків постковіда - випадіння волосся. Вчені тоді говорили, що доведеного взаємозв’язку між інфекцією та проблемами з зачіскою немає. Минуло два роки, а сотні тисяч людей, як і раніше, переживають, що після одужання від «корони» починають стрімко лисіти. Чи з’явилися нові дані про те, як ковід пов’язаний з випадінням волосся, і що з цим можна вдіяти? Про це розповіла лікар-дерматовенеролог Ганна Щетиніна.
- Дифузне випадіння волосся, коли нормальний цикл зростання переривається після перенесеного COVID-19, - це справді поширена проблема, - каже Ганна Щетиніна.
Ганна Щетиніна: Волосся тьмяніє, втрачає свою силу і випадає, як правило, на 3-4-му тижні після перенесеного ковіда.
Якщо людина переносить ковід у легкій формі, без госпіталізації, без реанімації та ШВЛ, то, як правило, із зачіскою нічого трагічного не відбувається. Ще й тому так важливо вчасно щеплюватися: відомо, що у вакцинованої людини у разі зараження хвороба протікає, здебільшого, у легкій чи безсимптомній формі. Тобто так можна захистити себе від серйозних проблем із зовнішністю.
- Я тому приклад, - продовжує Ганна Щетиніна. - Ковід перенесла легко, і проблем із випадінням волосся у мене не було. Тяжка форма коронавірусної інфекції - величезний стрес для всього організму. Щоб урятувати життя людини, одночасно застосовують кілька сильнодіючих препаратів. Це дуже виснажує ресурси організму. До того ж ковід викликає загальне згущення крові, внаслідок чого підвищується ризик утворення тромбів. Чим більше згущується кров, тим менше в ній поживних речовин, тим менше кисню одержують наші органи, тканини та клітини.
- Волосся тьмяніє, втрачає свою силу і випадає, - пояснює лікар. - Як правило, на 3-4-му тижні після перенесеного ковіда.
ВАЖЛИВЕ ПИТАННЯ
А якщо натерти гірчицею?
- Ганно Юріївно, у мережі є багато варіантів того, як самостійно покращити ріст волосся. Серед народних методів називаються і масаж шкіри голови, і втирання в неї цибулинної кашки, кави, розтертого перцю, порошку гірчиці... Але наскільки ці способи безпечні та ефективні?
- Якоюсь мірою це справді посилює кровопостачання шкіри голови. Але у таких випадках вся стимуляція відбувається виключно на поверхні шкіри. Маски, креми, протерті рослинні препарати - все це не всмоктується у шкіру голови настільки глибоко, щоб системно вирішити проблему. Волосся росте саме з дермального шару, а через верхній шар шкіри - епідерміс - цибульні, часникові, перцеві та інші маски не проходять. У кращому разі, ви не отримаєте нічого. А в гіршому - опік шкіри, - попереджає лікар.
Масаж шкіри голови може бути корисним, але тільки в комплексі з зазначеними вище курсами лікування. Як додатковий стимулятор росту волосся можна використовувати імпульсні масажери. У цих апаратах застосовується теплова дія, і їх можна використовувати, читаючи книгу або при перегляді телепередач, наприклад підходами по 10 хвилин. Поживні маски теж застосовувати можна, але ті, які вам порекомендує лікар, а не саморобні, і не замість, а разом з лікуванням.
БУДЬ В КУРСІ
Підтримати корисними речовинами
Що потрібно зробити, щоб відновити ріст волосся
- Аналізи крові
- Якщо ви помічаєте, що волосся випадає сильніше, ніж зазвичай, насамперед треба оцінити загальний стан організму та його здатність до відновлення. Зверніться або до лікаря-терапевта, або до дерматовенеролога. Якщо ж проблема ніяк не вирішується, вас перенаправлять до конкретного фахівця - трихолога, - каже Ганна Щетиніна. Спочатку вам треба здати кров. Додатково потрібно перевірити щитовидну залозу, від неї залежить стан вашої шевелюри. - Може, потрібні селен та магній?
Важливі елементи для росту волосся - цинк, магній, селен, вітамін D. При дефіциті цих мінералів та вітамінів лікар призначить відповідні препарати. Швидше за все, вам будуть показані і вітаміни групи В.
- Вітаміни групи В мають загальнозміцнюючу дію та приводять нервову систему у нормальний стан, - пояснює лікар. - Але треба розуміти, що це тривале лікування, розраховане на 3-4 місяці. Що ж до вітаміну D, його дефіцит дуже поширений: позначається брак сонячного світла. - Плазмотерапія
- Таку процедуру може провести лікар-косметолог. Метод досить ефективний при випадінні волосся: із взятої у пацієнта крові виділяють плазму та вводять її за допомогою ін’єкцій назад у шкіру голови. - Мезотерапія - ін’єкційні коктейлі із вмістом цинку
- При такому лікуванні поживні речовини потрапляють відразу в те місце в організмі, де найбільш потрібні, тобто в шкіру голови. Це допомагає зупинити випадіння волосся швидше, - каже Ганна Щетиніна.
Всі ці процедури можна чергувати. Так створюється депо поживних речовин та мікроелементів безпосередньо у шкірі голови. Зазвичай призначається від 5 до 10 курсів лікування. Якщо ж ситуація дуже складна, і волосся випадає в певних частинах голови, то, швидше за все, до плану лікування включають ін’єкції гормональних засобів.