Колишня заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Лана Зеркаль напередодні розриву дипломатичних відносин із Росією на своїй сторінці у Фейсбуку пояснила, що це означає на практиці.
- Припинення дипломатичних відносин між державами відбувається шляхом офіційної заяви або прийняттям спеціального нормативного акта вищими органами державної влади, що супроводжуються відкликанням дипломатичних представників та закриттям дипломатичних представництв. Міжнародна практика припинення дипломатичних відносин свідчить, що таке рішення є наслідком порушення державою своїх міжнародно-правових зобов'язань, вчинення недружнього акту, початку збройного конфлікту тощо, – написала у Фейсбуку Лана Зеркаль.
За її словами, розрив дипломатичних відносин може мати політичні та юридичні наслідки.
До політичних належить:
- припинення будь-яких прямих постійних контактів між державами!
Водночас це не перешкоджає:
- здійсненню контактів між їхніми представниками у рамках міжнародних організацій
- проведення двосторонніх зустрічей на території третьої держави
З погляду міжнародного права:
- Розрив дипломатичних відносин може відбуватися без розірвання консульських відносин, а також не торкається дії міжнародних договорів, укладених між цими державами.
Розірвання дипломатичних відносин відбувається на підставі статті 106 Конституції України та статті 7 Закону України "Про дипломатичну службу", згідно з якими МЗС звертається до Президента України з відповідною пропозицією.