Довгограючі фактори та короткострокові спалахи
Курс гривні у п'ятницю, 18 лютого, стабілізувався на позначці 28,34 гривні за долар. Основними драйверами ринку залишаються геополітична ситуація та ескалація бойових дій на Донбасі, зазначив керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин.
– Захід продовжує наполягати на високих ризиках ескалації, на цей фон реагують нерезиденти та під впливом емоцій активізують вихід із українських активів, – пояснює Шевчишин. - Зокрема, портфель ОВДП нерезидентів з початку лютого знизився на 4,7 млрд гривень, а з початку року - на 15,8 млрд гривень.
Українці до інформаційної паніки ставляться спокійніше, оскільки відстежити і угнатися за подіями та курсовими коливаннями на ринку проблематично. Більше того: більшість, піддавшись паніці, вже зробили покупки та залишаються у валюті. Інші компанії, продовжує Шевчишин, побоюючись ескалації, згортають інвестиційну діяльність. Національний банк України намагається згладжувати ринкові рухи за допомогою інтервенцій та викупу валюти у період різкого зміцнення.
Щодо закупівель енергоносіїв, то, каже експерт, ця ситуація поки не має сильного впливу на ринок. НАК "Нафтогаз" діє обережно, як і імпортери вугілля. При цьому підтримку надає тепла погода, яка знижує витрати енергоресурсів.
Аналітик компанії Esperio Олександр Болтян радить розділяти довгограючі фактори та короткострокові спалахи, що також впливають на котирування. Короткочасний фактор – це паніка на фоні можливої ескалації збройного конфлікту. До довгострокових факторів експерт відносить очікування щодо посилення політики ФРС.
– Як відомо, для боротьби з негативними наслідками пандемії ФРС знизив відсоткові ставки до нуля та активно друкував долари, накачуючи ринки ліквідністю, – нагадав експерт у розмові з «КП" в Україні». - Кошти використовувалися для активних покупок ризикованих інструментів - від технологічних акцій до облігацій країн, що розвиваються. Це призвело до падіння долара та розгону інфляції до 40-річних максимумів. Наразі для боротьби зі зростанням цін американський регулятор погрожує згорнути стимули та здорожчати доступ до грошей.
Незважаючи на те що учасники ринку очікують 6-7 підвищень процентної ставки у 2022 році, на думку Болтяна, цей сценарій малоймовірний. За словами експерта, скоріше варто очікувати близько 2-3 дій, тоді як більша кількість може завдати сильної шкоди ринку, і у ФРС це чудово розуміють. Саме тому там поки що не переходять до реальних дій, тож невизначеність щодо політики ФРС може затягтися на цілий рік.
Що далі?
Андрій Шевчишин очікує найближчим часом на торги гривні в діапазоні 28,3–28,55 гривні за долар. Перед вихідними, враховуючи новини, а також зважаючи на вихідний день у США у понеділок, учасники ринку намагатимуться провести всі заплановані операції, а нерезиденти - закрити ще порцію позицій.
– Оскільки геополітичні ризики, як і небезпека ескалації військових дій на Донбасі, зберігаються, висока волатильність на ринку очікується і наступного тижня, – вважає Шевчишин. - З огляду на те, що нерезиденти орієнтуються на заяви західної преси, вони можуть перейти до агресивних продажів, і тоді курс повернеться до позначки 29 гривень за долар. Але за відсутності негативних новин курс може стабілізуватися в межах 28–28,5 гривні за долар.
У свою чергу старший аналітик «Альпарі» Вадим Йосуб вважає, що при збереженні ескалації курс долара до гривні зросте і долар на міжбанку до кінця наступного тижня може торгуватися близько 28,7 грн, готівковий долар у банках - близько 28,6/28,8 грн.
- Довгограючі фактори, такі як розпродаж ризикових активів та переведення капіталу в надійний долар, вже заклали всі основи для зростання курсу гривні до 29-30 за долар, - вважає Олександр Болтян. – При цьому посилення напруженості дозволило спекулянтам додатково розкачати котирування та заробити. Після такого сильного спекулятивного зросту курсу в січні варто очікувати корекцію, проте глобальна картина складається зовсім не на користь гривні та інших валют країн, що розвиваються.
Тобто, резюмував експерт, купівля долара на відкатах від піків все ще має сенс. У короткостроковій перспективі курс може знизитися до 27,60-27,80 грн за долар, але в довгострокових очікуваннях дуже велика ймовірність руху у бік 30 грн за долар і вище.