Правильний прийом ліків: як вилікуватися та не нашкодити

Ми розбиралися, як правильно вживати пігулки, щоб вони насправді принесли організмові користь.

Головна архів «КП»

У часи пандемії, «підкріплені» сезоном ГРВІ, шмарклів, авітамінозу та загострення всього хронічного, ми ставимося до ліків нешанобливо. Вживаємо, коли згадаємо, - на бігу і між іншим, запиваємо будь-чим, поєднуємо з чим завгодно. Тим часом від дотримання правил прийому препарату багато в чому залежить його ефективність.

До, після чи під час їжі?

До правил прийому ліків не варто ставитися легковажно, оскільки від цього значною мірою залежить їхня ефективність. Для цього, по-перше, існує інструкція, яка додається зовсім не для того, щоб опинитися у смітті одразу після відкриття упаковки. По-друге, лікар, який призначив препарат, у якого свідомі пацієнти запитують одразу дозування, час та кратність прийому.

Але тут є свої правила: «до їжі» зовсім не означає безпосередньо перед першою ложкою супу, а за 30-60 хвилин. «Під час їжі» - протягом 30 хвилин до прийому їжі, під час або після його закінчення. «Після їжі» - через 30-60 хвилин після завершення трапези. "Натщесерце" - не раніше, ніж за годину до початку їжі, або не раніше, ніж через дві години після їжі.

Якщо вказівок немає ані в інструкції, ані від лікаря, ліки приймаються за 30 хвилин до їди. Звичайно, бувають винятки, але про них, як правило, попереджає лікар.

Чи можна приймати препарати «жменькою»?

Навіть якщо ліки не вступають у протидію одне з одним, одночасний прийом 3-4 різних таблеток – це навантаження на печінку та шлунок. Тому між ними потрібно дотримуватися дистанції від 15 до 30 хвилин.

Чи потрібно дотримуватися суворих часових проміжків?

Потрібно, і ці проміжки повинні бути рівномірними. Антибіотики, гормональні та серцеві препарати повинні прийматися суворо по годинах. І «тричі на день» - це не в сніданок, обід та вечерю, а кожні вісім годин, щоб протягом доби у крові підтримувалася рівна концентрація ліків.

Як правильно пити антибіотики?

По-перше, виключно за призначенням лікаря, але тут всім швидко допоможе рішення МОЗ з 1 квітня продавати антибактеріальні препарати тільки за рецептом.

По-друге, дотримуватися періодичності, приймаючи ліки в один і той же час, хоч би скільки разів на день це не відбувалося. Якщо антибіотик п'ється раз на день, це має бути один і той самий час протягом усього лікування. Двічі на день – кожні 12 годин, три рази – кожні вісім тощо.

По-третє, не переривати призначений курс лікування та не коригувати дозу самостійно. У першому випадку великий ризик звести лікування нанівець, у другому можна отримати побічні реакції у разі збільшення дози, а її зменшення веде до появи супербактерій.

По-четверте, не використовувати старі антибіотики, що залишилися від минулого лікування.

По-п'яте, дотримуватися в цей період певних правил харчування, в якому немає місця алкоголю, грейпфрутовому соку, гострій, жирній та смаженій їжі. Натомість є кисломолочні продукти, які потрібно «розводити» у часі з ліками, пробіотики, вибір яких потрібно обговорити з лікарем, клітковина, ферментовані продукти – квашена капуста, натуральний йогурт, сир.

Чим запивати?

Тільки водою, якщо в інструкції із застосування ліків немає спеціальних вказівок. Вода має бути кімнатної температури, і зробити потрібно не один ковток, а як мінімум випити півсклянки. У деяких випадках, які зазвичай обумовлюються інструкцією, необхідно запивати 200-250 мл води.

Існує ряд препаратів, які рекомендується запивати, наприклад лужною мінеральною водою, яка допомагає деяким седативним засобам швидше всмоктуватися, скажімо, анальгіну або тетрацикліну.

Молоко може рекомендуватися при застосуванні йодовмісних препаратів, болезаспокійливих, агресивних для шлунка ліків від туберкульозу, жиророзчинних вітамінів. Але воно несумісне з противиразковими та серцевими засобами, що погіршує всмоктування тетрациклінових антибіотиків та знеболювальних, що містять кофеїн. Тому якщо таблетки п'ються різні, потрібно враховувати і це.

Що придатне для запивання?

Все те, що ми звично для цього використовуємо, - чай, компот, сік, деякі і в каві не знаходять нічого поганого, якщо води під рукою немає. Ворогами пігулок є:

  1. Чай - найпоширеніший і найшкідливіший напій для ліків. Винен танін, що міститься в ньому, який утворює нерозчинні сполуки із низкою препаратів. У кращому разі ліки не засвоються, у гіршому - нашкодять, наприклад, з антидепресантами, залізовмісними засобами, спазмолітиками та таблетками, що знижують тиск.
    Трав'яним чаєм запивати також не варто. Як правило, ми не розуміємо ані їхнього складу, ані дії, а наслідки можуть бути непередбачуваними.
  2. Кава внаслідок своєї сечогінної дії може вивести ліки з організму до того, як вони подіють. Крім того, кофеїн здатний спровокувати негативні реакції при прийомі антидепресантів, протизаплідних, знеболювальних та протизапальних засобів, антибіотиків, препаратів пеніцилінового ряду та тих, що знижують тиск.
  3. Соки, тим більше свіжі, здаються корисним способом «підсолодити пігулку», але це не так. Органічні кислоти в них, вступаючи в реакцію з лікарськими речовинами, руйнують і структуру препарату, і його ефективність. З ними не поєднуються препарати від тиску, ліки, що знижують кислотність шлункового соку. Вони ускладнюють всмоктування антибіотиків та посилюють дію аспірину, парацетамолу. Особливо шкідливими вважаються цитрусові соки, чемпіон серед яких – грейпфрутовий. Концентрацію низки ліків він здатний збільшити у 2-3 рази, найбільшу небезпеку становить при вживанні серцево-судинних препаратів.
    Американські вчені навіть зібрали значний список ліків, які не поєднуються із соком грейпфруту, - від протизаплідних до протигрибкових. Зрештою, почали рекомендувати не просто не запивати ним пігулки, а взагалі не вживати під час прийому будь-яких препаратів.
  4. Газовані напої містять так багато хімічних сполук, що їхня компанія з ліками стає непередбачуваною. З антибіотиками вони можуть утворювати залізовмісні речовини, що нейтралізують ефективність ліків. Зводиться нанівець і дія препаратів для поліпшення травлення, сечогінних ліків та тих, що містять кальцій.

Чому не можна пити алкоголь разом із ліками?

Якщо коротко, це просто несумісні речі. Чомусь прийнято вважати, що це стосується лише антибіотиків, але тяжкі наслідки можуть спроковувати навіть його поєднання з «простими» ліками. Наприклад, з судинозвужувальними краплями в ніс – ризик інсульту, з парацетамолом – ниркової недостатності, з інсуліном – гіпоглікемічної коми, з аспірином – виразки шлунка.

Спиртне остаточно стає отрутою при прийомі антидепресантів, серцевих препаратів, метронідазолу, антибіотиків. Посилюючи всі можливі побічні ефекти ліків, воно здатне призвести до важкого отруєння і навіть смерті.

Як допомогти печінці?

При прийомі ліків, особливо якщо людина п'є безліч препаратів одночасно або протягом тривалого часу, на головний орган, що фільтрує, йде велике навантаження. Найбільш шкідливими для печінки визнані антибіотики, ліки для лікування туберкульозу, серцево-судинних хвороб та центральної нервової системи, протизапальні і протипухлинні препарати.

Мають значення і характеристики пацієнта, і швидкість метаболізму ліків в організмі. Так, на ризик ураження печінки медпрепаратами впливають:

Після тривалого прийому ліків, щоб підтримати стомлену печінку, рекомендується:

  1. Обговорити з лікарем необхідність прийому гепапротекторів.
  2. Дати їй відпочити від препаратів, залишивши лише життєво потрібні.
  3. Повністю відмовитися від спиртного та на період відновлення печінки, який може тривати від 10 днів до місяця.
  4. Переглянути раціон, зробивши акцент на їжі, приготовленій на пару або у відвареному вигляді. У меню мають бути нежирна риба, кисломолочні продукти без добавок, тушковані та запечені овочі, буряк і морква, 1-2 яйця на день. Прибрати на певний час приправи.
  5. Пити багато води, починаючи день зі склянки, підкисленої лимоном. Відмовитися від чорного чаю, газованих напоїв, соків - як рідину вживати лише воду без газу та зелений чай.

Що із чим не поєднується?

Взаємодія ліків та продуктів можуть утворювати небезпечні поєднання: