Питання агресивної поведінки Росії – одна з найголовніших тем Мюнхенської конференції з безпеки цього року. Обговорювати ситуацію приїдуть віце-президент США Камала Харріс, канцлер Німеччини Олаф Шольц і ще 35 глав держав та урядів. Очікуються також генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. Китай представлятиме міністр закордонних справ Ван І. Приїзд президента Франції Еммануеля Макрона ще обговорюється.
Щодо президента Росії, то Путін від приїзду до Мюнхена відмовився. Втім, президент форуму Вольфганг Ішингер запропонував йому виступити онлайн, тому не виключено, що він буде в режимі відеоконференції.
У 2021 році конференція через коронавірус пройшла в онлайн-форматі. Цього року, незважаючи на хвилю штаму «Омікрон», Ішингер вирішив повернутись до звичного режиму, заявивши про колосальну необхідність особистих зустрічей політиків у сфері безпеки. "Я не можу згадати час, коли у світі було так багато криз одночасно", - сказав він.
Віце-президент США порушить українське питання
У Мюнхені можлива зустріч Володимира Зеленського із Камалою Харріс. Але, як заявив прес-секретар українського президента Сергій Никифоров, Зеленський ухвалить рішення про участь у Мюнхенській конференції виходячи із ситуації в Україні. Вольфганг Ішінгер підтвердив, що Зеленського запросили для участі у конференції.
Як пише американське видання The Hill, головний виступ Камали Харріс на конференції буде присвячений Україні, а також російській агресії та концентрації військ РФ біля українського кордону. Вона спробує донести світовій громадськості, що можливе вторгнення російських військ до України принесе великі неприємності і насамперед - самій Росії. Також проблеми можуть виникнути для європейського та міжнародного порядку.
«Ми направили Росії чітке послання, що є два шляхи: ми надаємо перевагу дипломатії та стримування. Але якщо Росія надасть перевагу агресії, то США готові, наші союзники теж готові», - заявили у Білому домі.
Що обговорюватимуть
Також у рамках цієї конференції відбудеться зустріч глав МЗС Великої сімки. «Міністри продовжать тісне співробітництво щодо врегулювання кризи в Україні», - заявила голова німецького зовнішньополітичного відомства Аналена Бербок.
Основними темами конференції стануть пандемія та кліматична криза, захист демократії, регулювання технологій. А також регіональні виклики: активізація трансатлантичного альянсу, зростання напруженості у Східній Європі та ситуація у деяких конфліктних регіонах.
Участь у конференції надасть Зеленському можливість не лише донести до світу свою позицію й бачення, але й провести різні зустрічі на найвищому рівні, оскільки фокус уваги світової спільноти буде сконцентрований на українській проблематиці.
Чи повторить Зеленський свій успіх дворічної давнини
Президент України брав участь у Мюнхенській конференції у 2020 році. Тоді він отримав окрему дискусію із трансляцією на CNN. Одним із найсильніших місць був, мабуть, той момент, коли Зеленський говорив про порушення Росією Будапештського меморандуму 1994 року, який гарантував Україні територіальну цілісність в обмін на відмову від ядерної зброї. "На жаль, сильна армія, ядерна зброя та НАТО можуть захистити країну, жодні документи не захищають", - сказав президент України.
Також у Мюнхені Зеленський повторив тезу про те, що Україна захищає не лише себе, але й Європу. "Це не війна в Україні, це війна в Європі", – сказав він.
Гості здаватимуть ПЛР-тести
Мюнхенська конференція з безпеки цього року пройде в готелі Bayerischer Hof у баварській столиці з дотриманням суворих протиепідемічних заходів. Замість звичайної кількості учасників, що перевищує 2 тисячі, наразі дозволено не більше 600. При цьому організатори вирішили мінімізувати будь-які ризики. Усі, хто приїде на конференцію, мають бути вакциновані від коронавірусу та щодня здаватимуть ПЛР-тест.
Мюнхенська конференція була заснована у 1962 році та проводиться щорічно. У заході зазвичай беруть участь десятки глав держав та урядів, лідерів бізнесу, фахівців з безпеки та дипломатів, які обговорюють трансатлантичну, а також зовнішню та оборонну політику. На форумі не приймається жодних рішень, але він став одним із найвпливовіших майданчиків для міжнародних дебатів.