Українські депутати вже зробили невеликий крок на випередження, щоб підштовхнути господаря Кремля сказати «ні». Верховна Рада терміново прийняла звернення до світової спільноти з приводу невизнання незалежності самопроголошених формувань на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, закликали застосовувати санкції проти Росії, якщо Володимир Путін вирішить визнати «Л/ДНР».
«КП в Україні» розпитала українських експертів, чи зважиться Володимир Путін на визнання так званих «Л/ДНР», а якщо зважиться, то коли і які будуть наслідки такого серйозного політичного рішення.
Коли Путін має дати відповідь?
Чітких термінів немає. Російський президент може підписати звернення і сьогодні, і за рік, і навіть взагалі на нього не відреагувати.
- Я припускаю, що документ ляже на стіл президентові Володимиру Путіну і буде там довго перебувати. Швидкої відповіді не варто чекати. Це звернення буде використане у великій геополітичній грі як шантаж: або Україна виконує політичну частину Мінських угод (проведення виборів на території так званих "Л/ДНР", а потім контроль над кордоном), або Росія буде змушена піти на визнання цих формувань, - розмірковує політолог Руслан Бортник. Більш того, за словами експерта, Росія зможе прикривати своє рішення гуманітарною місією. Мовляв, поки Київ не діє щодо реалізації Мінських угод, Росія не може залишитися осторонь і дати в образу своїх громадян. Не забуваймо, що останні півтора року в «Л/ДНР» йде масштабна паспортизація населення. Понад 1,5 мільйона громадян у добровільно-примусовому порядку отримали російські паспорти.
Чи вигідно Росії визнавати «незалежність» формувань на Донбасі?
- Визнання «Л/ДНР» означатиме для Росії вихід із політичної частини Мінських угод, на виконанні яких Україною наполягає Кремль. Це не вигідно Путіну. До того ж, у рази зростає ризик нової жорсткої хвилі санкцій проти Росії з боку Заходу. І вони боляче вдарять країною, - каже політолог Володимир Фесенко. У той самий час експерт припускає, що гіпотетично таке визнання може бути передумовою укладання нових мирних угод.
– З одного боку, це шанс підписати нові мирні угоди. Але, з іншого боку, що більш ймовірно, ситуація стає настільки тупиковою, що ми ризикуємо опинитися в умовах повторення холодної війни, – аналізує експерт.
Якщо російський президент таки визнає «Л/ДНР», що тоді?
Ніхто, окрім самого президента Росії Володимира Путіна, не скаже, якими далі будуть кроки та рішення Росії. Варіантів – маса.
В Україні припускають, що наступним кроком після такого визнання може стати звернення «Л/ДНР» до Росії із проханням надати озброєння, запровадити війська для «захисту російських громадян» (ефект від паспортизації).
- Так, таке звернення не можна виключати. Вони можуть попросити військову допомогу від Росії або навіть ОДКБ. І відкривається шлюз для надання такої допомоги, – каже Володимир Фесенко. Зазначимо, що Росія і раніше надавала таку допомогу, але це негласно.
Припустімо, що Росія надасть зброю, яка запитується - що далі? Знов-таки, варіанти можуть бути різні. Версія перша - озброєні до зубів представники «Л/ДНР» активніше провокуватимуть українську сторону до ескалації. Гра на нервах продовжуватиметься нескінченно, допоки українська влада не погодиться на умови Кремля: виконання Мінських угод, відмова від євроатлантичних прагнень. Версія друга – наступ.
- Путіну не потрібні "Л/ДНР". Йому потрібен весь Донбас. Тому не можна виключати, що можливо спроба просування вглиб України з метою захопити всю Донецьку та Луганську області, - каже політолог Вадим Карасьов.
Озвучується також версія, що Путін може піти на визнання «Л/ДНР» з єдиною метою – «зберегти обличчя»: від реальної військової ескалації завдяки тиску західних партнерів України йому довелося відмовитись, але водночас він затіяв новий виток дипломатичної війни, якою може диктувати свої умови.
Чи піде Росія на визнання "Л/ДНР"? Експерти вважають, що Росія не піде на такий крок. Напівзруйновані території «Л/ДНР» – надто дорога ноша для російського бюджету. Нова анексія – нові санкції з боку США та ЄС.
ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ
Віталій Бала, політолог:
- У разі визнання «Л/ДНР» Росія вже не зможе говорити, що вона є посередником у цьому конфлікті. Таким чином зникне теза про «громадянську війну». І це дозволить Заходу посилювати санкції. Але, з іншого боку, визнання «Л/ДНР» може убезпечити Україну від повноцінного вторгнення та широкомасштабної війни. Путін зараз настільки підняв градус напруги навколо агресії, що йому вже треба приймати хоч якесь рішення: війна чи ось таке визнання сепаратистських республік.
Реакція Заходу залежатиме від національних інтересів кожної країни. Німеччина, наприклад, зацікавлена в російському газі, тому це теж може вплинути на її відповідь. Британія, навпаки, налаштована більш рішуче.
Антон Кучухідзе, експерт-міжнародник:
- Загроза визнання – це реакція російської сторони на те, що роблять Україна та колективний Захід. А загалом це більше політичний трюк, аніж реальні наміри. Як показала практика Південної Осетії та Абхазії, їх ніхто не визнав, і вони, навпаки, отримали повну міжнародну ізоляцію. Тут буде те саме. А визнання «Л/ДНР» вважатиметься механізмом легітимації більшої військової присутності на цих територіях, де вони розмістили свою військову базу. Але, з іншого боку, таким чином вони денонсують Мінські угоди та не буде юридичного інструменту для врегулювання кризи.
Олег Саакян, політолог:
- Визнання «Л/ДНР» означатиме, що Росія відмовляється від сценарію впихнути окуповані території до складу України. Також визнанням «республік» Путін створює всередині Росії імідж переможця у суперечках із Заходом. Україна вимагає від Заходу, щоб визнання «Л/ДНР» також зазнало санкцій. Оскільки це буде прямим порушенням Мінського процесу та врегулювання конфлікту. Україна має наголосити на тому, що Росія повністю знищила інфраструктуру переговорів - Мінські угоди.