Через вимоги власника повітряного судна літак авіакомпанії SkyUp з бортовим номером UR-SQO, що летів за маршрутом Фуншал (Мадейра, Португалія) – Бориспіль (Україна), пішов на вимушену посадку в молдовському Кишиневі.
«12 лютого 2022 року лізингодавець – резидент Ірландії – повідомив авіакомпанію про негайну заборону на вліт літака UR-SQO у повітряний простір України. Незважаючи на всі зусилля авіакомпанії та готовність державних структур України звернутися до лізингодавця, власник літака дав категоричну відмову у той час, коли повітряне судно вже виконувало рейс до Києва», - повідомляє пресслужба SkyUp деталі інциденту.
У результаті авіакомпанії вдалося домовитись про посадку в найближчому до України аеропорту – в Кишиневі. Звідти 175 пасажирів повезли до Києва автобусами.
Сподіваються, що ситуація вирівняється
Інцидент породив масу питань, що випливають із цієї ситуації. Головні з яких – як бути, якщо ви купили собі тур, а літак не летить в Україну чи не вилітає із неї? І начебто ситуація на ринку почала заспокоюватися – але ми люди підозрілі.
У турагентствах на обставини, що склалися, дивляться досить оптимістично і заспокоюють.
- Повітряний простір у нас є відкритим. Є заява про те, що він і буде відкритим. Також держава пообіцяла виділити кошти із державного бюджету на створення страхового фонду на випадок якихось ускладнень, – каже виконавчий директор Української асоціації туристичних агенцій Павло Григораш. - Насправді, є певні проблеми з деякими бортами лізингових компаній, які заборонили переліт в Україну. Що торкнулося наших туроператорів. Але це, знов-таки, поодинокий випадок. Сподіваюся, що ситуація вирівняється протягом кількох днів.
Але як бути, якщо ви вилетіли, а додому повернутися не можете?
-Туроператор вирішуватиме в кожному окремому випадку, як виходити із ситуації, - підсумував Павло Григораш.
Заморожуватимуть тури
З приходом пандемії туристична галузь стала однією з тих, хто сильніше за інших постраждав від локдаунів та закриття державних кордонів. Але завдяки цьому напрацювався життєздатний механізм роботи у разі екстренного перекриття кордонів. Що цілком може придатися і в нинішній ситуації.
- Якщо закриють кордони або заборонять перельоти, то швидше за все ми працюватимемо, як і під час початку пандемії ковіда. Гроші, сплачені за тури, заморожуються, а коли ситуація нормалізується, людина зможе отримати свою путівку, – каже співробітниця Coral Travel Лариса Педченко.
Можна спробувати взяти страхування від невиїзду. Але є ймовірність, що його не виплатять, бо війна вважається форс-мажором.
- Все у такій ситуації залежить від порядності туроператора. Людям або повернуть гроші, або перенесуть подорож до відкриття польотів, - припустила Лариса Педченко.
Путівки поки що ніхто не здає
Незважаючи на постійне нагнітання ситуації, українці поки що не поспішають здавати путівки. Мовляв, війна війною, а відпочинок за розкладом.
- Туристичні агентства працюють у звичайному режимі. Звісно, всі уважно стежать за ситуацією, але наразі все працює. І за невеликими винятками проблем із перельотами немає. Більше того, можу сказати, що найближчими днями розпродано всі тури до Туреччини, Єгипту та інших масових напрямків, - додав Павло Григораш. - Мабуть, люди, навпаки, хочуть не здавати квитки, а вилетіти кудись. Звичайно, є клієнти, які відмовляються від туру, але це не масове явище. Це поодинокі випадки.
Із цим погоджується і Лариса Педченко:
– Серед наших туристів паніки немає. Ніхто не відмовляється, літаки не припиняють літати. У нас дуже багато раннього бронювання (квітень-жовтень). Поки що ніхто не переживає, бо там внесено лише по 10-20% від повної вартості, - уклала Лариса Педченко.
SkyUp літає в повному обсязі, МАУ вивозить 7 літаків
МАУ почала виведення літаків за кордон на вимогу лізингодавця.
– У зв'язку із зовнішньополітичною ситуацією авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» отримала офіційне повідомлення від страхових компаній про зупинення страхування літаків для польотів у повітряному просторі України. У зв'язку з цим МАУ на вимогу лізингодавців відправляє 5 літаків Boeing 737-800 до Іспанії за умови збереження інших повітряних суден у флоті компанії. Крім того, 2 літаки авіакомпанії відправляються на планове технічне обслуговування двигунів до Белграда, - повідомили нам у пресслужбі МАУ.
Також у МАУ додали, що вони зараз постійно ведуть переговори зі страховими компаніями, Міністерством інфраструктури України та Державною авіаційною службою.
SkyUp повідомила про відновлення продажів на всі рейси. Авіаперевізник працює у штатному режимі.
Join Up теж запевняє, що всі тури відбудуться вчасно.
Авіакомпанії вдалося домовитися зі страховими компаніями щодо страхування польотів в українському повітряному просторі.
«Переговори із страховиками були складними, і наші закордонні партнери продовжують регулярно оцінювати власні ризики та вести моніторинг ситуації. Проте зараз спільними зусиллями з Міністерством інфраструктури України та урядом ми зуміли досягти результатів – польоти в Україну залишаються безпечними та захищеними», - прокоментував генеральний директор SkyUp Дмитро Сероухов.