Чи чекає на нас долар по 40: прогноз на другу половину лютого

Тиск на гривню чинять безрезультативні підсумки зустрічі радників «нормандської четвірки», а також військові навчання РФ в акваторії Чорного та Азовського морів.

Андрій Грабовський

На ринку переважають покупці валюти

За минулий тиждень курс долара до гривні знизився на 0,3-1,4%. Так, минулої п'ятниці офіційний курс долара знизився з 28,27 до 27,88 грн. Попит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії «УкрДилінг», за цей час знизилися з 28,12/28,14 до 28,03/28,05 грн (-0,3%), а середні курси купівлі/продажу готівкового долара в банках опустилися за тиждень із 28,01/28,25 до 27,85/28,08 грн.

При цьому, каже старший аналітик "Альпарі" Вадим Йосуб, спред між середнім продажем та середньою покупкою зберігся на рівні 0,8%.

Експерт нагадує: як повідомив голова відділу комунікацій МВФ Джеррі Райс, місія МВФ в Україні з питань другого перегляду програми stand-by може відбутися у першому кварталі цього року. Але вона відбудеться «за умови, що буде досягнуто достатнього прогресу для досягнення цілей програми». А поки що МВФ стежить за розвитком подій в Україні та сподівається на зниження напруженості.

- На ринку переважають покупці валюти під впливом негативного фону новин, - зазначив Андрій Шевчишин, керівник відділу аналітики ГК Forex Club. - Тиск на гривню чинять безрезультативні підсумки зустрічі «нормандської четвірки», а також військові навчання РФ в акваторії Чорного та Азовського морів, внаслідок яких суттєво обмежено судноплавство. Це може вплинути на економічну активність країни та призупинення експорту. Новини про можливе військове вторгнення продовжують утримувати увагу інвесторів.

Водночас, каже Шевчишин, ринок перебуває під впливом світових тенденцій, а саме рекордної інфляції у США. Напередодні стало відомо, що інфляція у США у січні прискорилася до 7,5%. Такі темпи зростання цін вже переформатували очікування ринку щодо кроків ФРС США з підвищення ставки. В очікуванні більш жорстких кроків ФРС долар отримав підтримку інвесторів, посиливши відтік капіталу з ринків, що розвиваються.

Прогнози

Теплий лютий активізує аграріїв, яким потрібно готуватися до посівної, для чого «заводять» валюту, продовжує Шевчишин. На фоні тенденцій, що діють, гривня може коливатися в діапазоні 27,95-28,1 грн за долар. У разі активізації нерезидентів тиск на гривню посилиться.

- Наступного тижня у разі зростання геополітичної напруженості та відтоку капіталу нерезидентів із країни гривня може перебувати у діапазоні 27,9-28,5 грн за долар, - вважає експерт. - Відкати курсу будуть використовуватись для покупок. У свою чергу НБУ намагатиметься згладжувати коливання.

Вадим Йосуб на найближчий тиждень прогнозує незначне зниження курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 27,8 грн., а готівковий долар у банках може торгуватися близько 27,7/27,9 грн.

– На тижні 14 – 20 лютого курс долара по відношенню до гривні стабілізується в діапазоні 27,90 – 28,30 грн, – зазначив у коментарі «КП" в Україні» Олександр Болтян, аналітик компанії Esperio. - Причиною стане помірно оптимістичний фон новин щодо перспектив зміни монетарної політики країни та стагнація геополітичних питань. Незважаючи на те що всі світові ЗМІ популяризують ідею погіршення політичних відносин Росії та України, явної загрози я не бачу. Якби перспектива нападу на Україну була реальною, долар уже коштував би 40 гривень.

За словами експерта, спекулянти, великі гравці, банківський сектор – усі мають інсайди і свою позицію щодо стабільності політичної обстановки України. І у разі реальної загрози всі вони купували б долари та євро безперервно.

Олександр Болтян вважає зміцнення гривні з 27 січня від рівня 29 грн за долар до рівня 28,05 за долар ознакою відносної стабільності валютного ринку та демонстрацією відсутності панічних настроїв бізнесу та населення.

- Поради та рекомендації громадянам щодо валюти такі: накопичення варто зберігати у кількох звичних валютах. Це гривня, долар та євро, – нагадує експерт. - Розпорошуватися на інші валюти - це означає ризикувати своїми накопиченнями, оскільки для того, щоб отримати прибуток на зростанні вартості фунта або японської ієни, потрібно дуже скрупульозно і грамотно підбирати моменти покупки, враховувати спред і грамотно обрати момент зворотної конвертації.

Вільно конвертовані валюти як спосіб заробітку для більшості є марнуванням часу, резюмував експерт.