У Полтаві демонтували багатостраждальний пам'ятник Суворову, який переїхав із Києва

Раніше полководець стояв на подвір'ї київського військового ліцею імені Івана Богуна.

facebook.com\Олег Пустовгар

Пам'ятник російському полководцю Олександру Суворову, який привезли зі столиці на зберігання до Полтавського музею важкої бомбардувальної авіації (філія Національного військово-історичного музею), остаточно демонтовано. Про це 4 лютого повідомив на своїй сторінці у фейсбуці регіональний представник Українського інституту національної пам'яті Олег Пустовгар.

- Констатую конструктивний підхід дирекції музею. Непорозуміння, помилку виправлено. Полтава виявилася неприйнятною до ката українського та польського народів. Десь менше, ніж пів року простояв, – написав Пустовгар.

Ліквідацію монумента в інституті нацпам'яті аргументували тим, що він "не є пам'яткою історії, мистецтва, культури, архітектури, містобудування, науки і техніки" і містить "елементи радянської пропаганди".

- Він був виготовлений у 1974 році скульптором-аматором, а тому питання його художньої цінності відкрито. Зазначений пам'ятник був одним із елементів радянської наочної агітації та пропаганди, яка втратила своє значення після здобуття Україною незалежності. Отже, доцільність музеєфікації та експонування цієї пам'яті може розглядатися у контексті монументальної пропаганди епохи СРСР, - йшлося у листі Українського інституту національної пам'яті, спрямованому до музею.

Під керівництвом Суворова в 1778 відбулася насильницька депортація з Криму в тодішню Азовську губернію Російської імперії понад 30 тисяч кримських християн (греків і вірмен), внаслідок якої загинули близько половини переселенців. Суворов також причетний до винищення частини ногайців – народу, який у 17 столітті жив на землях Північного Причорномор'я – території південних областей сучасної України. У 1794 році очолюваний Суворовим російський каральний корпус придушив польське визвольне повстання на чолі з Тадеушем Костюшком.

ДОВІДКА

Пам'ятник Олександру Суворову відкрито 15 вересня 1974 року на честь 30-ої річниці перемоги над фашистською Німеччиною. Автором пам'ятника є знаменитий український скульптор Ігор Зарічний, який на момент його створення був викладачем у ліцеї ім. Богуна. Пам'ятник виконаний із карбованої міді, постамент гранітний.

Висота 6,8 метра, з них 3,2 м - сам Суворов, а решта - постамент.

У 1992 році на підставі Постанови Кабінету Міністрів України на базі Київського суворівського військового училища створено Київський військовий ліцей. Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 1998 року Київському військовому ліцею присвоєно ім'я Івана Богуна. У січні 2019 року київський пам'ятник Суворову демонтували.