На тлі ймовірної загрози російського нападу на Україну президент США Джо Байден офіційно схвалив розгортання додаткових військових сил США у Східній Європі. 3000 американських військовослужбовців прямують туди для підтримки сил НАТО.
Скільки, звідки та кого привезуть
Як пояснив представник Пентагону Джон Кірбі, близько тисячі військовослужбовців, розміщених нині у Німеччині, будуть передислоковані до Румунії, оскільки Росія не виявляє наміру скоротити свою військову присутність на кордоні з Україною, тож Захід побоюється вторгнення до країни.
Наразі у Румунії перебувають 900 американських солдатів. До них мають приєднатись і сили, які до країни направить Франція. "Сполучені Штати продовжуватимуть консультації та координацію з Францією і всіма нашими союзниками, щоб ми доповнювали один одного у розгортанні сил", - зазначив Кірбі.
Крім того, до Німеччини та Польщі будуть направлені 2000 військовослужбовців 82-ї повітряно-десантної дивізії, основної сили швидкого реагування збройних сил США. З них 1700 людей буде передислоковано до Польщі, а решта допоможуть координувати дії американських сил у Німеччині. Нині у Польщі розміщено близько 5000 військовослужбовців США. За словами Кірбі, війська розміщуються в Європі на тимчасовій, а не на постійній основі, і влада США безперервно проводить оцінку ситуації.
Представник Пентагону зазначив, що ситуація, що складається, вимагає "посилення засобів стримування та оборони на східному фланзі НАТО". "У другу чергу потрібно ясно дати зрозуміти не лише нашим союзникам, але й Володимиру Путіну, що ми всерйоз сприймаємо наші зобов'язання перед НАТО", - сказав він.
Демонстрація підтримки союзників
Раніше у США привели 8500 військовослужбовців у стан підвищеної готовності на випадок, якщо будуть залучені Сили реагування НАТО та швидко знадобляться військові США. За словами офіційних осіб, це розгортання є демонстрацією підтримки союзників по Альянсу, які зазнають загрози через військові дії Росії біля кордонів України.
Як повідомляє німецьке радіо Deutsche Welle, рішення про відправку солдатів до Європи не було спонтанним, його ухвалювали не на підставі подій, що відбулися в останні пару днів. Як заявила прес-секретар Білого дому Джен Псакі, Росія та президент Путін продовжують робити кроки, які сприяють ескалації, а не розрядці напруженості навколо України. За словами Псакі, США протягом кількох тижнів обговорювали це питання із союзниками та партнерами в регіоні, до якого війська будуть відправлені.
У НАТО вітають відправку додаткових американських військ до Європи. "Цей захід носить оборонний і пропорційний характер і подає ясний сигнал, що НАТО зробить все необхідне для захисту та оборони всіх союзників по Альянсу", - заявив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Йєнс Столтенберг.
У Росії засудили такі дії Вашингтона. Заступник глави МЗС РФ Олександр Грушко описав їх як "деструктивні кроки", які "посилюють військову напруженість, звужують поле для політичних рішень".
Краще воювати на території України, ніж у Євросоюзі
А ось що дає Україні перекидання американських військ до Європи? Адже наша країна не входить до НАТО і американці не воюватимуть за неї.
Військовий експерт Сергій Грабський вважає, що американці насамперед виконують свої обов'язки щодо своїх союзників по НАТО. Адже загроза Польщі та країнам Балтії існує.
Колишній заступник начальника Генштабу України Ігор Романенко вважає, що перекидання додаткового американського контингенту до Європи – це сигнал президентові Росії Володимиру Путіну, що внаслідок його дій із створення ударного угруповання на кордоні з Україною він отримає зворотний результат.
- Він не хоче посилення НАТО на своїх кордонах, але американці посилюють Блок. Він не хоче появи інфраструктури Альянсу та постачання до України зброї, але це відбувається. І Київ має максимально використовувати цю ситуацію для зміцнення своєї боєздатності, - припускає він.
Експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов вважає, що перекидання американських військ дає плюс у протистоянні з Росією.
- Все, що стосується НАТО, сильно дратує Москву, вони тиснуть на болючі точки російського керівництва. Крім того, невідомо, як реально повернеться ситуація. У разі повноцінного вторгнення Росії до України американські війська можуть з'явитись на нашій території. У США побоюються, що коли Путін посуне свої війська до України, то він може не зупинитися на кордоні з Польщею і піде далі. І краще його бити на українській території, аніж пустити війну до Євросоюзу, - робить такий висновок військовий аналітик.