Фальшивий Джеймс Бонд обкрутив десятки жінок

На екрани британського ТБ виходить документальний фільм про бармена, який видавав себе за агента MІ5

kinopoisk.ru

Популярністю шпигунських романів часто користуються шахраї, що видають себе за співробітників спецслужб. Але, мабуть, усіх лже-Бондів сучасності переплюнув британець Роберт Фрігард, який примудрився жити приспівуючи, створивши цілу мережу зі своїх агентів!

Гарненький хлопчина

Свою «шпигунську» епопею 21-річний Фрігард розпочав, працюючи у пабі в одному невеликому британському містечку. У питному закладі бармен познайомився зі студентами місцевого сільськогосподарського коледжу, які забігали сюди після занять. Одному з них, Джону Аткінсону, він і розповів, що є секретним співробітником національної служби безпеки МІ5, якого уряд відправив наглядати за молоддю.

У Аткінсона спалахнули очі, і він погодився в усьому допомагати «контррозвіднику». Строчив доноси на друзів та знайомих, але не тільки. «Куратор» змусив студента підробляти в пабі, причому заробіток забирав «на оперативні потреби».

Трохи згодом в обох з'явилися подружки - однокурсниці Аткінсона. І Фрігард розпочав реалізацію зловісного плану: він повідомив, що ірландським терористам нібито стало відомо про їхню роль із Джоном і тепер життю всієї четвірки загрожує небезпека. Врятувати може лише перехід на нелегальне становище.

Мільйони на нелегальне становище

Забравши у новоспечених нелегалів - Джона Аткінсона та його дівчини Сари Сміт - гроші та кредитні картки, Фрігард оселився разом з ними в одній квартирі в іншому місті. Родичам молоді люди повідомили, що МІ5 приховує їхнє місце знаходження в рамках програми захисту свідків. Фрігард так заморочив усім голову, що в наступні роки Джон і його родичі перевели йому майже 400 тисяч фунтів стерлінгів (близько 15,5 млн гривень), а дівчина віддала неабияку спадщину. Пізніше вони розповідали, що за цей час жодного разу не засумнівалися в тому, що їхнім життям дійсно загрожувала ІРА, а Фрігард - справжній герой.

Більше того, слідчі в якийсь момент повірили в те, що мають справу з контррозвідкою. І були готові закрити розслідування... Завадив телефонний дзвінок через океан.

Американський спецагент

У британський Скотленд-Ярд дзвонили із ФБР США. Заокеанські колеги просили сприяння у розшуку 30-річної Кімберлі Адамс. Заяву про зникнення молодої американки подали батьки. За їхніми словами, Кімберлі, успішний психолог, яка давно переїхала до Великобританії, раптово стала просити великі грошові суми. Налякані батьки припустили, що Кімберлі хтось шантажує.

ФБР прослуховувало телефонні розмови Кімберлі з матір'ю. Психологи прийшли до висновку: молода жінка не перебуває під тиском і не вживає наркотиків. Але одного дня вона сказала, що тепер підтримувати зв'язок з нею мати і вітчим повинні будуть через її нареченого, яким виявився... Роберт Фрігард! Кругла сума потрібна для оплати навчання Кімберлі в спецшколі британської контррозвідки.

Знаючи, що до лав контррозвідників не беруть іноземців, у ФБР зрозуміли, що мають справу з шахраєм.

Фінал операції

Роберт Фрігард відмовився свідчити проти себе і зберігав на допитах мовчання. Але про Сару Сміт та інші його жертви стало відомо завдяки суто випадковості: Кімберлі Адамс згадала, що Фрігард нещодавно залишив свій портфель в одному з готелів і збирався заїхати за ним днями. Поліцейські забрали аксесуар та виявили в ньому безліч квитанцій: великі суми на рахунок Фрігарда надходили від десятків різних жінок. Усі вони ділилися своїми заощадженнями з доблесним та привабливим «спец­агентом». Багато хто відмовлявся давати проти нього свідчення: Фрігард неодноразово пояснював їм, що вся Британія корумпована, а діяльність контррозвідки суворо засекречена.

Не лише Сара

Одна з жінок розповіла, що Фрігард попросив її укрити від діячів наркомафії біженку з Гватемали, яка не знає англійської. «Біженкою» виявилася Сара Сміт, на ній Фрігард узагалі відігрався на повну: багато років дівчина не підтримувала контакту з рідними, працювала і жила де доведеться, а всі гроші віддавала шахраю. Але всю широту свого таланту Фрігард реалізував ще на одній потерпілій від його злодіянь - Елізабет Бартолом'ю.

Ставши коханкою пройдисвіта, молода жінка опинилася в повній його владі. Фрігард заборонив користуватися косметикою, змусив стати адептом єговістів, а потім кришнаїтів, переконав у тому, що необхідно звинуватити її батька у сексуальних домаганнях.

М'який вирок

Суд визнав Фрігарда винним у викраденнях людей, крадіжках та фінансових шахрайствах та засудив до довічного ув'язнення. Але, подавши апеляцію, адвокати примудрилися довести, що їхній підзахисний нікого не примушував і не позбавляв волі насильно, а лише входив у довіру до людей і обманював їх.

Термін скоротили до 9 років ув'язнення. Але Фрігард вийшов на волю раніше як безпечний злочинець.