Криголам "Ноосфера" вперше за 20 років вирушив до Антарктиди під українським прапором

Під час роботи в Антарктиді українські вчені проведуть низку важливих досліджень для усієї світової науки.

facebook.com/AntarcticCenter

28 січня у свій перший рейс під українським прапором з Одеси вирушив криголам "Ноосфера". Команда полярників 27-ї української експедиції вже готова до відправлення в Антарктиду. Але на шляху до снігового континенту вчені також мають намір провести низку важливих досліджень, зокрема з вивчення морських хвиль та громових фронтів. Про це представники команди повідомили на пресконференції в Одесі.

Судно "Ноосфера" доставить вантажі на станцію "Академік Вернадський", а також нову зміну полярників. Під час перебування в Антарктиді вчені мають намір провести цілу низку досліджень - зокрема, пройтися маршрутами попередніх експедицій, щоб оцінити наскільки змінилися там умови. Це допоможе детальніше вивчити зміни клімату. Крім того, вчені завдяки сучасним технологіям вивчать біологічну різноманітність регіону. Також науковці мають намір провести низку екологічних експертиз, щоб з'ясувати, якими речовинами і в якому обсязі забруднений континент.

– Це величезна подія не лише для нашої країни, а й для світової науки. Коли наприкінці минулого року наукове судно пришвартувалося в Одесі та його оглянув президент Володимир Зеленський, він сказав, що це справжній інститут вивчення світового океану. Наразі ми впевнені, що нові можливості для більш плідної роботи на українській станції "Академік Вернадський" будуть новим поштовхом для розвитку науки, - сказав голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.

Капітан “Ноосфери” Павло Панасюк, у свою чергу, розповів, що на криголамі, крім українського екіпажу, працюватимуть також іноземні фахівці. Зокрема, це двоє громадян Великобританії – третій механік та електромеханік. Старший механік “Ноосфери” – Андріс Кубуліс із Латвії, який раніше працював на цьому ж криголамі у складі Британської антарктичної служби.

- Я полюбив це судно з перших тижнів роботи на ньому. Тому коли мені запропонували  знову на ньому попрацювати, але тепер під українським прапором, я відразу ж погодився. Упевнений, що члени української команди полюблять його, як і попередні екіпажі. Незважаючи на те, що судну вже 30 років, воно залишається одним із найкращих, зазначив Кубуліс.

Команда також наголошує, що дата відправлення рейсу – 28 січня – має символічне значення. Адже саме 28 січня вважається датою відкриття Антарктиди.

Криголам «Ноосфера» раніше називався James Clark Ross і протягом 30 років служив у складі Британської антарктичної місії. У серпні 2021 року Україна купила його для вітчизняної станції «Академік Вернадський» (у минулому – «Фарадей»).

У 1996 році саме цей криголам доставив на станцію першу українську місію. 5 жовтня криголам прийшов до Одеського порту. 29 жовтня 2021 року Президент Володимир Зеленський під час візиту до Одеси заявив, що James Clark Ross перейменували на «Ноосферу», на честь вчення Академіка Вернадського про ноосферу.