США передали письмову відповідь Росії щодо "гарантій безпеки", але текст вирішили не розкривати

Держсекретар США Ентоні Блінкен розкрив подробиці відповіді Вашингтона Москві.

POOL/REUTERS

Посол Сполучених Штатів у Росії Джон Салліван передав Москві письмову відповідь американської сторони щодо "гарантій безпеки", скоординовану з країнами-союзниками та Україною. Про це заявив державний секретар США Ентіні Блінкен, пише " Інтерфакс-Україна ".

- Переданий нами документ включає побоювання США та їхніх союзників і партнерів щодо дій Росії, які підривають безпеку, оцінку по суті тим, що викликають стурбованість у Росії, і наші власні ідеї в областях, де ми змогли знайти спільні точки дотику, - заявив Блінкен.

За його словами, відповідь США на пропозиції Росії щодо "гарантій безпеки" була скоординована з союзниками та Україною. Безпосередню участь у його складанні брав американський лідер Джо Байден.

- Президент США Джо Байден брав активну особисту участь при складанні відповіді США - він вносив редагування і затвердив остаточну відповідь Вашингтона, - заявив держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен.

Водночас, американська сторона не планує оприлюднити текст своєї відповіді, до чого закликали і Росію.

- Ми не опублікуємо документа, тому що вважаємо, що дипломатія має великі шанси на успіх, якщо ми залишимо місце для конфіденційних переговорів. Ми сподіваємось, що РФ розділяє цю позицію і серйозно сприйме пропозиції, - пояснив він, додавши, що у листі є "дуже позитивні речі".

США віддають перевагу дипломатії і готові до діалогу з РФ

Держсекретар США підкреслив, що у разі деескалації напруженості навколо України американська влада готова вести діалог із Росією.

- Ми відкриті до діалогу, ми віддаємо перевагу дипломатії, і ми готові рухатися вперед там, де є можливість комунікації та співпраці, якщо Росія обере деескалацію своєї агресії щодо України, припинить провокаційну риторику і рухатиметься у бік діалогу про майбутню безпеку в Європі, - сказав Блінкен.

Також Блінкен анонсував розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим найближчими днями після того, як Москва ознайомиться із відповіддю США.

- Я розраховую поговорити з міністром закордонних справ Лавровим найближчими днями після того, як Москва матиме шанс вивчити наш документ, і готовий обговорити наступні кроки, - заявив політик.

У відповіді Росії США підтримали принцип "відчинених дверей" НАТО

У ході прес-конференції Блінкен підкреслив, що у відповіді Вашингтон запевнив Москву, що вважають за правильний принцип "відкритих дверей" НАТО і віддані йому.

- Ми передали їм те саме, про що казали публічно, що ми підтримуватимемо принцип "відчинених дверей" НАТО, і я неодноразово протягом останніх тижнів повторював, що ми віддані цьому. Документ дуже чітко говорить про основні засади, які ми підтримуємо. Більшість із них були озвучені останніми днями і тижнями, у тому числі і мною, включаючи політику "відкритих дверей" НАТО, - сказав він.

Політик повторив, що двері Північноатлантичного Альянсу залишаються відчиненими для країн, що підтримує американська сторона.

- На наш погляд, двері НАТО відчинені, і вони залишаються відчиненими, ми віддані цьому принципу, - додав він.

Персональні санкції проти Путіна не виключаються

США розглядають усі види санкцій, які можуть бути запроваджені проти Москви у разі вторгнення російських сил до України. У тому числі персональні санкції проти президента РФ Володимира Путіна.

- Коли йдеться про санкції, я гадаю, як ви вже чули від президента, нічого не виключається. Я можу сказати вам, що кроки, які ми зробимо разом, швидко безпосередньо вплинуть на речі, про які президент Путін глибоко дбає, включаючи можливість Росії діяти у сфері економіки та фінансів, її можливість розробляти технології у секторах, які вона вважає пріоритетними, таких як оборона та високі технології, - заявив Блінкен.

За його словами, США та їхні союзники в Європі віддані захищати територіальну цілісність та суверенітет України, а також її незалежність.

США разом із партнерами шукають шляхи для підтримки України

За словами держсекретаря США, американська влада співпрацює з партнерами з усього світу, щоб розглянути подальші кроки для підтримки Києва.

– Ми вивчаємо, як ми можемо підтримати економіку України. Ми робимо кроки, щоб енергопостачання не постраждало, якщо Росія вирішить припинити постачання газу до Європи, - наголосив американський дипломат.

Також Блінке зазначив, що США з партнерами вивчають зараз можливість пом'якшення наслідків від припинення постачання енергоносіїв із Росії.

Крім того, американська влада продовжить підтримку Києва у сфері безпеки і найближчими днями поставлять в Україну нові партії військової допомоги.

- Три партії оборонної військової допомоги прибувають до Києва цього тижня, ще більше піде найближчими днями. Минулого року Вашингтон поставив Україні більше військової допомоги, ніж будь-якого іншого року до цього, - зазначив Блінкен.

Реакція Росії на відповідь США на пропозицію про "гарантії безпеки"

У Міністерстві закордонних справ підтвердили, що Москва отримала письмову відповідь від Вашингтона, але подробиць тексту документа не уточнили.

- 26 січня заступник міністра закордонних справ Росії А.В.Грушко прийняв посла США у Москві Дж. Саллівана на його прохання. У ході зустрічі глава американської дипмісії передав письмову відповідь Адміністрації США на раніше поданий російською стороною проект двостороннього договору про гарантії безпеки, - зазначено у заяві російського дипвідомства.

Тим часом, перший заступник голови комітету Ради Федерації з міжнародних справ Володимир Джабаров заявив, що відповідь США "не може задовольнити Москву".

- Їхню відповідь нас задовольнити не може, вони зібрали все в купу - свої фантазії, претензії. Ми не приймемо такої відповіді, - повідомив Джабаров у коментарі " РИА.Новости ".

Перший заступник голови комітету Держдуми РФ у міжнародних справах Олексій Чепа заявив, що відповідь США на російські пропозиції щодо гарантій безпеки не є несподіванкою для Москви, і російська влада вже має твердий і рішучий план дій.

- У нас було певне очікування того, що Салліван сьогодні привіз до МЗС. Тому для нас усе це несподівано, у нас є план і ми діятимемо відповідно до цього плану. Я думаю, що він буде досить продуманий, твердий і рішучий, - заявив він у коментарі " Інтерфаксу ".

За словами російського чиновника, позиція Росії з питань безпеки "послідовна, прямолінійна і простежується протягом усього переговорів".