Що не день, то нові заяви лідерів іноземних держав та відомств щодо ймовірності повномасштабної війни в Україні. Сьогодні, 25 січня, про це заявив прем’єр Великобританії Борис Джонсон. Днем раніше через можливе посилення військової агресії з боку Росії Держдепартамент США у наказовому порядку почав евакуювати з Києва сім'ї своїх дипломатів.
За ними потягнулося посольство Канади.
У ЗМІ та соціальних мережах поширюється інформація, що кожній сім'ї варто зібрати «тривожну валізку».
А тим часом Рада демонструє завидний спокій. Парламентарі, які повернулися 25 січня до пленарної діяльності, запевняють: страшилки Заходу, що умовно завтра Росія розпочне проти України велику війну, надто перебільшені! Жоден із парламентарів не заявив, що вже зібрав «тривожну валізу» або вивіз сім'ю у безпечне місце.
- А навіщо їм вивозити сім'ї, якщо вони ще не повернулися до країни? Порахуйте, скільки депутатів сьогодні присутні під куполом Ради, - жартували парламентські журналісти та кивали у бік напівпорожньої сесійної зали.
Обнадіював у кулуарах Верховної Ради журналістів (а через ЗМІ та суспільство) міністр оборони Олексій Резніков.
- Станом на цей момент не створено жодного ударного угруповання Збройними силами РФ, що свідчило б про те, що завтра вони підуть у наступ, - запевняв Резніков і на уточнююче питання про те, чи потрібно збирати «тривожну валізку», заявив: - Не треба мати жодної «тривожної валізи». Максимум - тримайте при собі необхідні речі, якщо ваша дитина десь упаде і наб'є синці. Візьміть купіть їй йод, не більше.
У такому ж дусі на питання про збори «тривожної валізки» відповідав і лідер фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
– Навіщо збирати українцям «тривожні валізи»? Ситуація контрольована. Ми живемо в умовах війни вже 8 років, нічим не краще і не гірше за весну. Навесні ж ви не готували валізи? Просто зараз через західні ЗМІ нагнітається ця ситуація. Є кілька гіпотез, чому так робиться, але остаточної версії немає. Проте ситуація сама по собі майже нічим не відрізняється (від весни. – Авт.), – сказав Арахамія. Політик уточнив, що є військовозобов'язаним, тому якщо виникне потреба, то за першим дзвінком піде у військкомат.
- Коли прийде час - піду в пункт збору і виконуватиму накази командира. Форму маю. Чоботи теж, але їх і в армії нададуть, якщо буде потрібно, - додав Давид Арахамія.
Не збирав спеціальної «тривожної валізки» і секретар парламентського оборонного комітету Роман Костенко.
– Я полковник спецслужб. Готовий знову будь-якої хвилини стати на захист країни, - сказав парламентар.
Ще немає «плану Б» на випадок повномасштабного військового вторгнення РФ в Україну у парламентаря Олександра Качури. Депутат зізнався, що лише планує це обговорити із сім'єю, і повідомив, що для народних обранців нещодавно відремонтували спеціальний бункер на випадок війни.
- Думаю, обговоримо із батьками, дружиною. Складемо якийсь план, куди вони поїдуть – на дачу, у село до родичів. За кордон точно виїжджати не будуть, - запевнив Качура. – Я буду на місці. У нас (серед депутатів. – Авт.) обговорюється… Моделюємо ситуацію, що зник зв'язок. Важливо буде з боку Нацгвардії назвати адреси, де збиратимуться народні депутати і звідки їх потім завезуть у спеціальні бункери, де будуть проходити голосування. Такі спеціально обладнані приміщення є. Останні роки бункери були у жахливому стані, але нещодавно їх привели до нормального вигляду, відремонтували, - розповів Олександр Качура, але не зміг назвати, де ці бункери знаходяться. - Чесно, не знаю, де вони знаходяться – під Верховною Радою чи в якомусь іншому місці.