Зустріч державного секретаря США Ентоні Блінкена та глави МЗС Росії Сергія Лаврова у Женеві тривала півтори години. За даними Інтерфаксу, передбачалося, що переговори будуть двогодинними. Найближчим часом Лавров та Блінкен окремо проведуть пресконференції.
США та Росія чекали пояснень один від одного
Перед самітом дипломати зробили низку заяв. Держсекретар сказав, що США налаштовані вирішувати проблеми з Росією мирним шляхом, "але у разі ескалації буде дано жорстку відповідь".
За словами Блінкена, американці не чекають на великі результати від переговорів. Однак він висловив сподівання, що можна буде "намітити шлях дипломатії та діалогу". У відповідь Лавров сказав, що Росія також чекає не проривів, а конкретних відповідей на пропозиції Москви.
- Пропозиції гранично конкретні. Очікуємо на такі ж конкретні відповіді в руслі та в повній відповідності до тих зобов'язань, які були прийняті на найвищому рівні в рамках ОБСЄ з проблем неподільності та безпеки. Щоб жодна країна не зміцнювала свою безпеку завдяки безпеці будь-якої іншої країни. Мені дуже цікаво почути, як США трактують ці свої зобов'язання, - сказав глава МЗС РФ.
Сергій Лавров уїдливо висловив надію, що хоч "хтось у Держдепі" не був зайнятий підготовкою матеріалів про "дезінформацію Росії" і сконцентрувався на пропозиціях РФ. Держсекретар США у свою чергу застеріг РФ від вторгнення в Україну.
- Я радий можливості обговорити питання, включаючи зусилля щодо деескалації та запобігання російській агресії проти України. "Я консультувався з союзниками і партнерами, ми віддані шляху дипломатії та діалогу, але також віддані швидкій і жорсткій відповіді, якщо Росія продовжить агресію", - заявив Блінкен.
ІСТОРІЯ ПИТАННЯ
Про переговори Блінкена та Лаврова стало відомо лише 18 січня, за три дні до зустрічі. Повідомлялося, що під час переговорів йтиметься про шляхи дипломатичного врегулювання конфлікту навколо України. Перед зустріччю з Лавровим Блінкен побував в Україні, зустрівшись із Володимиром Зеленським та Дмитром Кулебою..
Це вже четверті переговори між представниками Росії та Заходу з початку січня. Вони проходять на тлі численних повідомлень про перекидання російських військ до кордонів України. Москва ультимативно хоче домогтися відмови НАТО прийняти до своїх лав Україну та Грузію, заблокувати подальше розширення альянсу та повернути його до кордонів 1997 року. Вимоги були відкинуті, і РФ відкрито назвала попередні переговори невдалими.
19 січня Держсекретар США також зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським. Під час зустрічі Блінкен розповів главі нашої країни про переговори США з Росією, які відбулися минулого тижня.