Перемога! Так прихильники Петра Порошенка зустріли рішення Печерського райсуду столиці про застосування до п'ятого президента України запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання. Спочатку прокуратура вимагала обрати для лідера «Європейської солідарності» запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з альтернативою застави в сумі 1 млрд грн. Соратники Петра Олексійовича сподівалися, що суддя не задовольнятиме вимоги сторони обвинувачення. Навіть звучали ставки: буде або домашній арешт, або застава 300-500 млн гривень. А в результаті лише особисте зобов'язання та здача закордонного паспорта, все.
«КП в Україні» розпитала експертів, як вони оцінюють з політтехнологічного погляду таке м'яке рішення судді Олексія Соколова. У відповідь ми почули, що говорити про беззастережну перемогу Петра Порошенка не варто. Не все однозначно.
Порошенко досяг як мінімум 4 цілей
Олег Постернак, керівник Центру політичної розвідки:
- Справді, після такого рішення суду постає питання, а чи коштувала гра свічок? Якщо оцінювати у короткостроковій перспективі, то пан Порошенко виграв. Він собі поставив низку цілей і досяг їх.
По-перше, він зміг вивести справу з правового поля до політичного.
По-друге, повернувшись до України, він перекрив свої ранні промахи: втечу під час спроб слідчих ДБР вручити йому повістку; відсутність у країні під час посилення військової загрози; уникнення згадки свого прізвища разом із прізвищем Медведчука у «вугільній справі».
По-третє, йому вдалося створити ілюзію, що він єдиний лідер націонал-демократичного типу: тимчасово перевершив Тимошенко, Кличка, Гройсмана.
По-четверте, йому вдалося переорієнтувати частину антиелекторату Зеленського на свою персону.
Але зменшити свій персональний антирейтинг шляхом нагнітання настроїв про політичні переслідування не вдалося.
Є позитивна конотація для президента Володимира Зеленського. Консолідуючи своїх прихильників, Порошенко згуртував і прихильників чинного президента. Спрацювала класична політтехнологічна фішка, коли мобілізація прихильників одного кандидата автоматично викликає мобілізацію прихильників іншого кандидата.
Але в цій історії є величезний мінус для всієї країни. Порошенко своїми діями, політичною експресією показав низьку правову культуру, зневагу до державних інституцій: ігнорування співробітників ДБР, звинувачення прикордонників, образу прокурора під час судового процесу. Це дуже поганий сигнал для суспільства. Адже якщо п'ятому президентові так можна поводитися, то пересічному громадянину, виходить, і поготів.
Головні битви ще попереду
Руслан Бортник, голова Українського інституту аналізу та менеджменту політики:
- Дивно, але чомусь мало хто звертає увагу на той факт, що, незважаючи на таке м'яке рішення суду про запобіжний захід, суд визнав Порошенка підозрюваним. Це важливо! Хоча очікувалося, що рішення суду буде більш жорстким та порівнянним з рішеннями, які судді приймали за Кузярою, Медведчуком (як і Порошенко, проходять у вугільній справі).
Припускаю, що таке безпрецедентно м'яке рішення є наслідком трьох факторів: самої фігури судді, призначеного за Порошенка; впливом західних партнерів (чого тільки варта заява посла Великої Британії) та тиском вулиці (масові протести біля аеропорту, Печерського райсуду).
Але Порошенкові ще рано святкувати перемогу. Не виключаю, що прокурори спробують змінити запобіжний захід, подавши апеляцію. До того ж, влада розвиватиме трек - розгляд справи Порошенка по суті, яка може затягнутися надовго. І весь цей час суспільству нагадуватимуть про звинувачення Порошенка, розвиватимуть тезу про «торгівлю на крові» у той час, коли гинули українські солдати під Дебальцевим. Відповідно, в інформаційному полі зберігатиметься токсичність навколо фігури Порошенка.
Тому особисто я сприймаю сьогоднішнє рішення Печерського райсуду лише як тактичну перемогу Порошенка. А головні битви ще не відбулися.
Якщо ж говорити про вплив судового рішення на рейтинги політиків, то воно нічого не додасть Порошенку, але точно відмінусує пару відсотків Зеленському.
Поки що нічия
Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій:
- Після рішення Печерського райсуду про запобіжний захід Петру Порошенку ситуація більше схожа на нічию. Хоча тактично Порошенко таки трохи переважив. Його головне досягнення - владі не вдалося отримати картинку, коли йому надягають наручники та відправляють у камеру або ізолюють під домашній арешт з електронним браслетом на нозі. Водночас Порошенко не позбавився статусу підозрюваного.
На користь Порошенка зіграв зовнішньополітичний чинник. Останні три дні в Україні щоденно приземлявся дипломатичний десант. І на цьому фоні застосовувати до п'ятого президента країни жорсткий запобіжний захід у вигляді арешту в справі про держзраду, та ще й за слабкої доказової бази - виклик західним партнерам.
Історія з обранням Порошенку запобіжного заходу також показала, що лідер «Європейської солідарності» не зміг зібрати масових мітингів. Були мляві протести. Більше за інерцією. Ще одне важливе спостереження - опозиція не хоче і не об'єднуватиметься навколо Порошенка, оскільки сприймає те, що відбувається, як елемент гри між Порошенком та Зеленським на майбутні президентські вибори.
Рішення Печерського райсуду – сигнал іншим потенційним жертвам юридичного беззаконня з боку влади, що за певних обставин можна й вигравати.