Напередодні візиту Блінкена. Чому американці зачастили до України

Київ відвідали голова ЦРУ, сенатори, а тепер їде і держсекретар.

Фото армії США від Spc. Джошуа Леонард/flickr.com/photos/usarmyeurope_images

Активність американо-українських контактів на різних рівнях останнім часом досягла небувалих масштабів. Всі вони мають показати реальність загрози російського нападу на Україну, про що постійно говорить американська сторона.

До нас їде держсекретар

Держсекретаря США Ентоні Блінкена у Києві очікують 19 січня. Під час його зустрічі з Володимиром Зеленським йтиметься "про Росію, про військове скупчення біля кордонів України. Це головна причина його приїзду», повідомили у держдепі США.

А його візиту та візиту інших високопоставлених американських чиновників передувала серія дипломатичних зустрічей минулого тижня, на яких США та НАТО сподівалися спонукати Росію припинити свою агресію проти України. Але на переговорах не було досягнуто жодних проривів, оскільки Москва не взяла на себе зобов'язань щодо деескалації. А офіційні особи США та НАТО заявили, що основні вимоги Москви, зокрема про те, що Альянс ніколи не повинен приймати Україну, не мають сенсу.

Глава ЦРУ привіз розвіддані...

CNN повідомило, що минулого тижня Київ відвідав директор Центрального розвідуправління (ЦРУ) США Уільям Бернс, він зустрівся з колегами з української розвідки, а також із президентом Володимиром Зеленським.

При цьому CNN нагадує, що директор ЦРУ був ключовим посередником між США, Росією та Україною протягом останніх кількох місяців, коли РФ стягувала свої сили до українського кордону. На початку листопада 2021 Бернс літав до Москви, щоб "попередити Кремль, що США уважно стежать за нарощуванням російських військ біля кордону України".

…Сенатори – обіцянку летальної зброї

17 січня Київ відвідала двопартійна делегація Конгресу США. Як повідомляє CNN, до складу делегації увійшли демократи Джин Шахін, Кріс Мерфі та Річард Блюменталь, Емі Клобушар та республіканці Роб Портман, Кевін Крамер та Роджер Уікер.

- Це свідчить про постійну двопалатну, двопартійну підтримку нашої держави, а також її суверенітету та територіальної цілісності,, – сказав під час зустрічі з ними президент Володимир Зеленський.

 

Після цього візиту Кріс Мерфі повідомив, що Україна націлена на посилення підтримки з боку США і що країна "перевірена у боях" і "готова".

- Якщо Путін думає, що він збирається увійти до Центральної чи Західної України без серйозної боротьби, то він докорінно невірно розтлумачив український народ і його готовність, - сказав сенатор-демократ.

Його колега Річард Блюменталь заявив, що у випадку вторгнення Росії до України Київ може розраховувати на посилену допомогу з боку Вашингтона.

- Ми запровадимо дуже болючі економічні санкції, але ще важливіше те, що ми надамо народові України летальну зброю, якої він потребує, для того щоб захищати свої життя.  Буде  це Javelin чи Stinger, стрілецька зброя чи катери – Росія заплатить ціну, будуть наслідки, – заявив сенатор.

ПИТАННЯ РУБА

Чого чекати

То чому ж американці так зачастили до України і чого чекати від їхніх візитів? Експерт-міжнародник Ілля Куса вважає, що представники США приїжджають до нас із двох причин.

– Перша – оцінити ситуацію в країні та надіслати Москві сигнал про всіляку підтримку Києва на випадок збройної ескалації. І друге – вони хочуть прозондувати готовність української влади до поступок щодо Мінського процесу. Американці вважають, що саме імплементація Мінських угод, які непопулярні в Україні, є однією з головних умов деескалації. Тому намагатимуться тиснути на Київ, – каже експерт.

Політолог Олексій Якубін вважає, що активізація двосторонніх контактів – наслідок того, що США вирішили активніше брати участь у процесах на українському напрямі.

– Ця активізація на порядок вища за ту, яка була до 2019 року. І пов'язана з тим, що українське питання опинилося у центрі теми загальної європейської безпеки. Крім того, адміністрація Байдена хоче через Україну отримати додаткові бонуси в торгах з Росією, - каже політолог.

Це, на його думку, може спрацювати на користь Києва, оскільки американці чіткіше позначили себе з питань Донбасу та безпеки. І загроза масштабної агресії з боку Росії наразі зменшилася, упевнений Якубін.