У 38-річної полтавчанки Ганни Мохонько - найдовший шпагат в нашій країні. Дехто може заперечити, мовляв, є у нас дівчата й вищі. Проте досягнення фіксували за наукою - вимірювали співвідношення довжини ніг до зросту. І тут Ганна - абсолютна рекордсменка: при зрості 182 см довжина її шпагату - 244 см!
Присвятила рекорд мамі
Напевно, багато жінок позаздрили б Аніним пропорціям. Але сама вона з дитинства недолюблювала надмірну увагу до своїх довгих ніг та зросту. А тому не горіла бажанням ставати рекордсменкою. Якби не мама.
- Я сама ніколи б у житті не подала заявку до Національного реєстру рекордів України. В принципі, і не люблю публічності. Але до неї, так вийшло, мене зобов'язує робота: я дієтолог, і мене часто просять дати коментар для ТБ чи радіо, – розповідає «КП" в Україні» Ганна Мохонько. – Подати заявку на рекорд була ідея мами.
Спочатку рекорд хотіли оформити як "Найдовші ноги України". Але коли організатори побачили фото Ганни у шпагаті, плани змінилися – вирішили зафіксувати досягнення у абсолютно новій категорії – "Найдовший шпагат в Україні у співвідношенні довжини ніг до зросту рекордсмена".
Захід пройшов у Києві у «Клічко Експо». Дівчина сіла на поперечний шпагат: його довжину виміряли від кінчиків пальців. 244 сантиметри! Але могло бути й більше.
Дівчина нам зізнається, що трохи пізніше на тренуванні в залі після якіснішої розминки їй вдалося «розтягтися» на 4 сантиметри більше. Виходить, є чого прагнути - побити власний рекорд.
Щоправда, сама дівчина дивиться на це трохи скептично: і після першого досягнення на неї впало занадто багато уваги.
Хотіла надихнути людей
Ганна не професійна спортсменка, навіть на любительському рівні ніколи не займалася. І сідати на шпагат навчилася нещодавно – допоміг карантин.
- Це був перший день торішнього локдауна. Коли позбавляють роботи, особистого спілкування, стаєш заручником самого себе. Хтось починає дивитись серіали, хтось - випивати. А я винайшла для себе спорт. Хоча до цього ніколи нічим не займалася, – продовжує рекордсменка. - Я дієтолог, допомагаю людям ставати стрункішими та красивішими. Тому захотіла своїм прикладом публічно надихнути людей на заняття спортом. Почала у соцмережах у сторіз робити зарядку. А коли запровадили заборону на відвідування спортивних майданчиків навіть на вулиці, пообіцяла своїм підписникам сісти на шпагат до кінця карантину.
Аня займалася через день розтяжкою, чергуючи її із силовими тренуваннями. Каже, важливо міняти навантаження на різні групи м'язів, щоб встигати відновитися. Далі робила фото- та відеозвіти. Відчувала відповідальність перед аудиторією.
- На початку, звісно, було бажання все покинути. Я починала розтягуватись на вулиці на спортмайданчику. Але потім їх закрили, доводилося сидіти вдома. Ловила себе на думці припинити тренуватися, - продовжує дівчина. - Подумала - досить, нічого не робитиму. Але раптом через тиждень мені написав один із підписників, мовляв, як справи зі шпагатом? І мені так соромно стало. Виходить, люди спостерігають за мною, їм потрібна підтримка та позитивний приклад, а я їх підвела.
Аня подякувала тому пильному підписникові, зізналася, що закинула тренування, але пообіцяла виконати поставлене завдання. Купила уроки марафону зі шпагату, регулярно тренувалася, а тут і спортзали знову відкрили.
- Наразі уже не доводиться змушувати себе тренуватися. Етап сумнівів минув. Вже сформувалася звичка, не можу без розтяжки – якщо не позаймаюся, мені вже некомфортно. Жаль, що не прийшла до цього раніше, - додала наша співрозмовниця.
Одяг доводиться замовляти
Але рекорди рекордами... А от як жити з такими довгими ногами? Одна справа - краса, а інша - практичність. На жаль, але обирати одяг за такої довжини ніг нашій героїні з дитинства було непросто.
- У дівчат мого зросту не було труднощів із одягом. Вони без проблем могли купити будь-які штани. Але тільки не я. Тому що зріст - як у всіх, а ноги - довші. І мама ще завжди на цьому акцентувала увагу, що у мене нестандартна фігура - завищена лінія стегон, важко знайти відповідний одяг. І це сильно ображало, - зізнається рекордсменка. - Я хотіла бути як усі. Це нині мода на довгі ноги, а моє дитинство пройшло у невеличкому селищі, де люди середнього, а часто і маленького зросту. Тому я завжди виділялася на тлі інших.
Минув час, але проблема з одягом так нікуди і не зникла. У торгових центрах вбрання розраховане на середньостатистичну статуру. Та Ганна знайшла вихід.
- Добре, хоч мода зараз така, що можна носити вкорочені штани. А от, наприклад, штани палаццо хочеться, щоб були довгими! Але де такі знайти? Здорово, що у нас є такі українські бренди, як Milly та La Casa de Chiquita, які можуть на замовлення зробити довшими штани та сукні, - каже дівчина. - А просто зайти до торгового центру та підібрати довгі штани важко. Джинси, які купувалися одразу довгими, були з Італії. Там чомусь із цим простіше. А тут, в Україні, важко одягнутися такій довгоногій людині, як я.
Часом вирішення проблеми можна знайти у чоловічому відділі одягу, благо наразі популярні джинси та штани унісекс.
Як зайнятися розтяжкою та не кинути її?
Сісти на шпагат, потренувавшись пару днів, у більшості не вийде. Більше того, це досить травматичне заняття – при неправильній техніці виконання вправ можна запросто заробити різні розтягування та розриви зв'язок!
- Щоб сісти на шпагат, над цим треба працювати постійно. Не час від часу, а систематично. Необхідні повноцінні тренування та правильна техніка. Потрібні бажання, прагнення та тренування мінімум 2-3 рази на тиждень. І робити це потрібно із задоволенням. Як це роблю я, – каже Ганна Мохонько.
Загорітися бажанням і почати - це одне. А що далі? Як не залишити заняття розтяжкою після пари тренувань?
- Я у таких випадках згадую свою довгострокову мету. Наприклад, мої клієнти хочуть схуднути. Я прошу їх поставити собі запитання - заради чого вони це роблять? Жодне короткострокове бажання не варте того, щоб кинути довгострокову мету. Так і зі шпагатом. Я цього хочу, у мене є відповідальність, я пообіцяла всім, тож не можу його покинути. А якщо кину – стану брехухою. Такий внутрішній діалог потрібно вести із собою, щоб не полишити заняття, - додала рекордсменка.