Зеленський та Алієв підписали у Києві декларацію про стратегічне партнерство: що вона передбачає

Президенти хочуть удвічі збільшити товарообіг між країнами.

President.gov.ua

У Києві відбулися переговори президентів України Володимира Зеленського та президента Азербайджану Ільхама Алієва, який перебуває в Україні з робочим візитом. Президенти обговорили низку економічних та політичних питань. Про це 14 січня повідомляє офіційний сайт глави держави.

Володимир Зеленський, зокрема, зазначив, що товарообіг між Україною та Азербайджаном уперше за 7 років досяг рекордних показників – майже $1 млрд.

- Товарообіг не тільки не знизився, незважаючи на те, що відбувається по всьому світові, - і наші держави не виняток, - незважаючи на COVID-19 та всупереч пандемії вперше за 7 років товарообіг досяг рекордних показників майже $1 млрд, - заявив український лідер.

За словами Зеленського, Україна та Азербайджан поставили за мету примножити обсяги спільної торгівлі до 2024 року в 2 рази, збільшити розмір спільних інвестицій та проектів, зокрема участі азербайджанських кампаній у "Великому будівництві", а також обговорити взаємну участь у будівництві нової інфраструктури в обох державах..

Крім того, за словами президента, Україна розраховує на активну участь азербайджанського бізнесу у приватизації в Україні.

- Ми і надалі працюватимемо над низкою перспектив, серед іншого це створення транспортного коридору, можливо, в рамках ГУАМ, який об'єднує Україну, Азербайджан, Грузію і Молдову, - сказав Зеленський.

За його словами, актуальною темою є розвиток транзитного потенціалу та створення відповідної сучасної інфраструктури.

– Ми маємо активізувати співпрацю у сфері міжнародних автомобільних та залізничних перевезень, а також у галузі авіації, – зазначив Зеленський.

Президент України додав, що він із президентом Азербайджану також порушували питання співпраці у сільському господарстві, титановій галузі.

Алієв запросив Зеленського до Баку

Ільхам Алієв у свою чергу висловив упевненість у тому, що буде втілено плани держав щодо співпраці в енергетиці.

– Традиційна сфера нашої співпраці – це сфера енергетики. Ми маємо плани щодо цієї сфери, і я впевнений, що вони будуть втілені. Socar, державна компанія Азербайджану, серйозно налаштована на цю співпрацю та має наразі масштабну мережу заправних станцій по всій Україні, - сказав Алієв на спільній прес-конференції із Зеленським.

Він додав, що співпраця Азербайджану та України стосується також сфери нафтопереробки. "Це та сфера, де ми можемо розгортати активнішу співпрацю", - вважає Алієв.

За його словами, щодо співпраці в інших сферах Азербайджан і Україна не мають розбіжностей у позиціях. Алієв зазначив, що підписані документи та питання, які вони обговорили з президентом України, лише сприятимуть збільшенню товарообігу між державами.

- Йдеться про продовольчу безпеку, яку ми також сьогодні обговорили. Обговорення цього питання дозволить Азербайджану покращити свою продовольчу безпеку шляхом створення спільних підприємств у харчовій промисловості. Шляхом таких спільних заходів, інноваційних заходів ми зможемо створити новий вимір у наших відносинах, – наголосив Алієв.

Він додав, що Азербайджан готовий до співпраці з Україною у всіх сферах.

- Хочу повторити: вся ця співпраця базується на нашій міцній дружбі. Сьогодні я роблю цей візит на початку нового року і сподіваюся, що він принесе хороші результати як у двосторонньому вимірі, так і у ширшому розумінні у нашій співпраці у майбутньому, - сказав президент.

Алієв запросив Зеленського відвідати Баку. Він також зазначив, що 6 лютого Азербайджан та Україна відзначатимуть 30 річницю встановлення дипломатичних відносин.

Спільна декларація включає пункт про взаємну підтримку суверенітетів

Глави держав підписали Спільну декларацію, в якій зафіксовано основні домовленості, досягнуті за наслідками сьогоднішніх зустрічей. Документ підтверджує готовність сторін до поглиблення стратегічного партнерства, зокрема шляхом реалізації конкретних проектів у сферах, що становлять обопільний інтерес. Серед іншого йдеться про забезпечення миру та стабільності у Чорноморсько-Каспійському регіоні та за його межами.

– Ми підписали спільну декларацію президентів України та Азербайджану. Нею закріплено готовність надавати взаємну підтримку суверенітету та територіальній цілісності наших держав у міжнародно визнаних кордонах, спільну протидію гібридним загрозам, прагнення забезпечити мир та стабільність у Чорноморсько-Каспійському регіоні та за його межами, – розповів Володимир Зеленський.

Які ще угоди підписали Україна та Азербайджан

Між Кабінетом міністрів України та урядом Азербайджанської Республіки підписано угоду щодо співпраці у сфері безпеки харчових продуктів. Відповідний документ підписали глави спільної комісії двох країн з питань економічного співробітництва, віце-прем'єр – міністр з реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук та міністр енергетики Азербайджану Парвіз Шахбазов.

Між міністерствами економіки України та Азербайджану підписано Меморандум про взаєморозуміння з питань екстреної взаємодії у двосторонній торгівлі.

Документ підписали віце-прем'єр – міністр з реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук та міністр економіки Азербайджану Михайло Джаббаров.

Меморандум про взаєморозуміння між міністерствами щодо співпраці в аграрній сфері підписали міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко та міністр економіки Азербайджанської Республіки Михайло Джаббаров.

Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю у сфері енергетики підписано між акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в особі голови правління компанії Юрія Вітренка та державною нафтовою компанією Азербайджану (SOCAR) в особі міністра економіки Азербайджанської Республіки Михайла Джаббарова.

Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю щодо співробітництва у сфері земельних відносин, управління землями державної власності та державного земельного кадастру підписано між Державною службою України з геодезії, картографії та кадастру та міністерством економіки Азербайджану. Документ підписали виконувач обов'язків Державної служби України з геодезії Сергій Завадський та міністр економіки Азербайджанської республіки Михайло Джаббаров.