Тема нового шкільного харчування, що стала «гарячою», буде актуальною ще мінімум два роки. Таку думку висловив автор – український кулінар Євген Клопотенко.
- Якщо через два роки всі негативні коментарі зникнуть, то, значить, шкільним харчуванням можна більше не займатися. Поки що ми проживаємо конфлікт сучасного бачення та старої системи. І природно, що воно рипить, ламається, сіпається та дає збій. Ми не можемо під нуль знищити старе, країна на це не має ані ресурсу, ані досвіду, ані підтримки. Доводиться все робити поступово, – зазначив Клопотенко.
Він наголосив, що разом зі своєю командою вивчив усі претензії та коментарі людей. І вони зробили відповідні висновки, прописавши для себе такі кроки:
- Вчити кухарів
- Навчати людей, які на місцях складають меню, як правильно читати норми.
- Вчити українців критично мислити та адекватно висловлювати свої думки (це жарт).
- Розповідати про основи здорового харчування.
– Я знаю, що ця тема болить. І болить вона дуже, бо це діти. Тому кожен коментар я розумію, маю ті ж емоції та крок за кроком впроваджую майбутнє у ті умови, які є наразі. Але в мене є єдине прохання – не мовчіть. Це найгірше. Краще пишіть хейт, але не мовчіть. Бо зміни відбуваються там, де є голос, - підсумував Клопотенко.
Історія питання
З січня 2022 року всі школи повинні були перейти на нове меню, розроблене Клопотенко під патронатом Олени Зеленської. У перші ж дні соцмережі заполонили сотні обурених постів батьків. Найбільш поширені їх претензії – прісна малокалорійна їжа та неякісні інгредієнти.