ООН вимагають розслідувати застосування зброї та вбивства протестувальників у Казахстані

На думку експертів з прав людини, зловживання терміном "терористи" щодо протестувальників є необґрунтованим.

REUTERS.

В ООН вимагають розслідувати вбивства у Казахстані та з'ясувати, чи було виправданим застосування сили з боку правоохоронних органів та армії країни. Про це 13 січня повідомляється на сайті організації.

"Експерти ООН закликають владу та сили безпеки припинити застосування смертоносної сили проти протестувальників та засудити зловживання терміном "тероризм" щодо супротивників держави. Вони закликають до незалежних розслідувань й захисту основних свобод", - сказано у повідомленні.

Експерти з прав людини висловили стурбованість тим, що президент Казахстану нібито наказав силам безпеки та армії "відкрити вогонь на поразку" по протестувальниках, яких він назвав "бандитами і терористами".

Експерти нагадали, що застосування сили на поразку має бути виключно з метою самооборони і тоді, коли вичерпано всі інші засоби, зокрема нелетальні. Вони наголосили, що ці принципи застосовуються і до іноземних сил, що діють на території Казахстану за його згодою.

"Це показує, як необґрунтовані заходи боротьби з тероризмом можуть бути використані непідзвітним за законом сектором безпеки у діях, які, здавалося б, виправдовуються боротьбою з тероризмом", - додали вони.

Зокрема, в ООН зазначають, що надмірно широке використання Казахстаном слова "тероризм" щодо протестувальників підриває загальну безпеку. В ООН вважають, що таврування протестувальників як терористів - це спосіб використовувати законодавство Казахстану, яке допускає "стрілянину на поразку" проти будь-якої особи, визнаної "терористом".

Мітинги проти різкого підвищення цін на скраплений газ розпочалися в Казахстані 2 січня у Жанаозені (місто в Мангістауській області на заході країни). Вони переросли у масові протести, незважаючи на те що уряд пішов у відставку, а влада офіційно заявила про зниження цін на газ. 5 січня президент Касим-Жомарт Токаєв ввів у країні надзвичайний стан і закликав на допомогу війська ОДКБ, а 7 січня наказав правоохоронним органам відкривати вогонь по демонстрантах на поразку. До 11 січня протести були придушені, відомо про 10 тисяч затриманих, а точну кількість загиблих не оголошено.

Президент країни Касим-Жомарт Токаєв називав протестувальників "терористами", які пройшли підготовку за кордоном, та "зграєю гієн". Володимир Путін говорив про "майданні технології" та "експорт кольорових революцій."

МЗС України 10 січня також виступило із заявою щодо Казахстану: засудило насильство і закликало вжити заходів для деескалації.