На 19 січня, коли православні святкуватимуть Хрещення Господнє, у Червонозаводському районному суді Харкова призначено підготовче засідання у кримінальній справі про ДТП, яка стала однією із найрезонансніших за минулий рік.
Обвинувачений – 16-річний Микола Харківський, який на маминому « Інфініті » вбив водія «Шевроле Авео» та тяжко покалічив трьох своїх пасажирів. Перед початком суду стали відомі подробиці, які спричинили нову бурю емоцій.
"Хіба що смерть йому наливала"
Після того, як «Інфініті», що шалено мчало на червоне світло, врізалося в «Шевроле», суспільність була впевнена, що водій-підліток перебував під впливом алкоголю чи наркотиків. Свідки стверджували, що при поліції він вихвалявся своєю мамою, яка «все вирішує», і багатим татом, який від усіх відкупиться. Мовляв, типова поведінка хлопчика-мажора, якому не писані правила та який живе з упевненістю, що гроші вирішують усе. Про це сам Микола навіть писав у соцмережах, але пізніше пости було видалено.
Однак у крові затриманого – чи ми віритимемо експертизам чи ні – нічого стороннього не виявили. А перед Новим роком його адвокат розповіла, що загиблий у ДТП 58-річний Ігор Носов перебував за кермом у нетверезому стані. У його крові виявили 3,6 проміле алкоголю. Для деяких людей це може бути смертельна доза.
Такі одкровення викликали різке обурення постраждалої сторони. Адвокат сім'ї Носова - Ігор Черняк заявив, що питання про спиртне щодо загиблого раніше взагалі не порушувалося, і немає жодних підстав до того, що його треба було порушувати. Донька водія «Шевроле» Анастасія Носова написала гнівний пост в інстаграмі, де нагадала, що батько загинув від жорстоких травм, які були несумісні з життям, стверджувала, що він взагалі не пив, і розповіла, що того дня в батьковій квартирі не було слідів горілки.
«…Розкажу про обставу у тата вдома того вечора – на кухонному столі стояв недопитий чай, у холодильнику знаходилися судочки з їжею на роботу, у кімнатах панував військовий порядок. Виїжджав він із дому. У мене немає приводу сумніватися в батькові, хіба сама смерть йому наливала...» - написала Анастасія.
Користувачі соцмереж підозрюють, що рідні та захисники Харківського вдалися до хитрощів, щоб вигородити підлітка перед суспільством та судом.
За фактом вже відбуває покарання
- Ця експертиза проводилася після загибелі чоловіка, і її результати одразу були відомі постраждалій стороні, але надруковані за кілька тижнів. Першим пунктом унаслідок смерті йдуть травми, які справді дуже важкі та несумісні з життям, другим – як супутнє – алкогольна інтоксикація. Постраждалі приховали цю інформацію від усіх, хоча представник їхніх інтересів розголошував будь-яку іншу, навіть ту, що становить таємницю слідства, – каже адвокат Миколи Харківського – Інна Данилова. - Я дізналася про проміле, коли слідство було закінчено та матеріали справи відкрили для ознайомлення.
Адвокат каже, що вона оприлюднила нові факти заради об'єктивності.
- З усіх боків йдуть звинувачення, що не можна сідати п'яним за кермо, а правда ховається. Ми усвідомлюємо, що на кваліфікацію справи це ніяк не вплине і на позицію мого підзахисного теж. Микола визнає себе винним в аварії та готовий понести відповідальність. Наразі, як відомо, він перебуває у СІЗО і за фактом вже відбуває покарання.
Інна Данилова зауважує також, що на її адресу продовжують надходити погрози. У свій час їй навіть довелося наймати охорону, і зараз вона знову про це замислюється.
- Після аварії з «Інфініті» у Харкові сталося ще дві гучні ДТП. В одному постраждала жінка, в іншому – двоє дітей, причому водій був під наркотиками і також на умовному терміні. Але про них ніхто не згадує. А цю історію розкручують, бо є група людей, якій це вигідно, – стверджує адвокат. - Є ще інформація, яка була прихована, але нехай вона стане відома у судових засіданнях.
На позицію суду не вплине
У Харківській обласній прокуратурі підтверджують інформацію про 3,65 проміле в крові загиблого Носова.
- Але водій не порушував Правила дорожнього руху, які мали б зв'язок із причиною ДТП, - каже прессекретар облпрокуратури Дмитро Чубенко. - Він вчинив лише адміністративне порушення, за яке вже не може понести відповідальність. Вина підозрюваного у ДТП повністю та всебічно доведена автотехнічною та іншими експертизами, результати яких разом із результатами слідства передані до суду.
– Інформація про алкоголь у крові загиблого ніяк не може вплинути на позицію суду, – коментує незалежний адвокат Олександр Сирота. – У відкритому доступі є відео, і я сам його переглядав, яке показує, що водій «Шевроле» не створював аварійну ситуацію, розвертався на дозволений знак, рухався на дозволеній швидкості та навіть нижче. Це очевидні факти, в які не можна внести корективи.
Тим часом швидкість, на якій підліток катав своїх друзів Харковом, становила 180 кілометрів на годину.
Термін за аварію та плюс два роки
Ще одна обставина сьогодні є предметом обговорення: слухати справу за звинуваченням Миколи Харківського буде та сама суддя Тетяна Янцовська, яка 5 липня минулого року вже виносила йому вирок за стрілянину в супермаркеті. І призначила умовний термін.
Йдеться про події дворічної давності, коли мама дівчинки, яку образив Микола, прийшла з'ясовувати з ним стосунки та отримала кулю в голову із травматичного пістолета. Жінці довелося ставити титанову пластину, тілесні ушкодження кваліфікувалися як важкі.
Любителі конспірології вже будують версії щодо домовленостей між сім'єю Харківського та судом. Мовляв, не посадили «мажора» тоді до в'язниці, пожаліють і зараз.
Віцепрезидент Всеукраїнського фонду «Захист прав дітей» Олексій Лазаренко радить не поспішати навішувати ярлики. По-перше, у Чорнозаводському суді Харкова лише двоє суддів представляють ювенальну юстицію. Імовірність влучення 50%. По-друге, треба враховувати судову практику щодо підлітків, які вперше вчинили злочин.
- Тоді хлопцеві було лише 14 років. Можливо, слідство не довело, що він цілився саме в жінку, а не просто стріляв. Тобто наміру на замах могло не бути. Врахуємо нестійкість підліткової психіки, позитивні характеристики, дію колонії, що травмує. Суддя винесла рішення, яке цілком відповідає європейським нормам – дала дитині можливість усвідомити та змінитись. Два виправні роки – це максимум за умовного терміну для неповнолітнього, – каже Олексій Лазаренко. - Інше питання, що він не зробив для себе висновків, тобто виявився невиправним. І дорослі - та сама сім'я, державна пробаційна служба нічого не зробили для того, щоб хлопець взявся за розум.
Тепер, за словами експерта, про м'який вирок не йдеться. Два не відбуті роки автоматично будуть додані до терміну, який призначить суд за смертельну ДТП.
За ч. 2 ст. 286 КК – основною, за якою звинувачують Харківського, йому загрожує від 3 до 8 років позбавлення волі. Якщо суд зупиниться на 5 роках – такий захід найчастіше призначають винуватцю аварії з одним загиблим, то в сумі вийде 7 років.
ІСТОРІЯ ПИТАННЯ
ДТП сталася увечері 26 жовтня 2021 року в районі перехрестя проспекту Гагаріна та вулиці Одеської у Харкові. «Інфініті» під керуванням 16-річного Миколи Харківського врізалося у «Шевроле Авео», водій якого загинув на місці.
Трьох пасажирів «Інфініті» - двох хлопців та дівчину, а також самого Миколу доправили до лікарні. Звідти він зателефонував до поліції та заявив про викрадення машини, за що зараз має додаткові звинувачення за ст. 383 (завідомо неправдиве повідомлення про злочин).
Стосовно батьків Миколи проводиться слідство за допуск неповнолітнього до керування автомобілем та злісне невиконання обов'язків щодо дитини.
Квартира Харківських та розбита машина перебувають під арештом. Адвокат Миколи стверджує, що іншого майна у сім'ї, де виховуються троє дітей, немає і зараз вона перебуває у тяжкому матеріальному становищі.