Казахстан: зміна прем'єра та курсу або чищення людей Назарбаєва

Президент Токаєв зазіхнув на владу негласного господаря країни - Нурсултана Назарбаєва.

REUTERS/Павло Міхєєв

Виправдовуються припущення про те, що президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв «під шумок» кризи в країні намагається позбавитися людей свого попередника Нурсултана Назарбаєва у владі та бізнесі. Раніше і сам Токаєв був ставлеником Назарбаєва, але після протестів у країні він, мабуть, зрозумів, що настав і його «зоряний час» та можна усунути негласного господаря країни.

Президент Казахстану прибрав прем'єра-ставленика

Токаєв вніс до парламенту пропозицію щодо призначення Аліхана Смаїлова на посаду прем'єр-міністра країни. Глави фракцій, у тому числі фракції «Нур Отан» (провідного депутатського об'єднання у місцевому парламенті), та представник депутатської групи Асамблеї народу Казахстану висловилися на підтримку його кандидатури. Спікер Мажиліса Нурлан Нігматулін оголосив, що кандидатуру Смаїлова підтримали всі 89 депутатів (а всього їх 107), які брали участь у голосуванні.

Із січня 2022 року 49-річний Смаїлов обіймав посаду першого заступника прем'єр-міністра Казахстану. У різні роки він був міністром фінансів, помічником глави держави, президентом Нацхолдингу Казагро, а також головою республіканського агентства зі статистики.

У цьому не було б нічого незвичайного, якби попередник Смаїлова на посаді прем'єр-міністра Казахстану – Аскар Мамін не був людиною Назарбаєва.

Його було призначено у 2019 році тоді ще президентом Нурсултаном Назарбаєвим, лише за місяць до складання ним президентських повноважень. А оскільки Назарбаєв, залишивши посаду глави держави, фактично зберіг свою владу, то і його ставленик Мамін зберіг посаду глави уряду за Касим-Жомарта Токаєва. Назарбаєв на посаді голови Ради безпеки та лідер правлячої партії "Нур Отан" тоді заявив: "Якщо президент запропонує Маміна Аскара Узакпаєвича, то прошу фракцію "Нур Отан" підтримати його кандидатуру". Після сказаного ним Мамін став прем'єр-міністром.

Силовики також потрапили під удар

Але зміною глави уряду (а разом із ним і всього уряду) Токаєв не обмежився. Як повідомляють у низці місцевих ЗМІ, Токаєв почав методично позбавлятися силовиків, відданих Назарбаєву.

Так, він усунув з посад двох заступників голови Комітету нацбезпеки країни (КНБ) - Марата Осипова та Даулета Єргожина. Раніше він звільнив голову КНБ Каріма Масімова, якому тепер загрожує кримінальна справа за звинуваченням у держзраді.

Колишній прем'єр-міністр Казахстану Акежан Кажегельдін також вважає, що Токаєв «правильно робить, якщо позбавляється оточення Назарбаєва».

«Захоплення мерії, підпал її був розрахований саме на журналістів, потрібна була картинка, палаюча будівля, димна будівля. Ця картинка мала показати, що існуючий політичний лідер недієздатний, він не може впоратися з країною. Загалом це була спроба привести колишнього президента (Назарбаєва. - Ред.) назад на пару, 6 місяців як голову Ради безпеки і спробувати розіграти план Б щодо транзиту влади. Я думаю, що колись про це заявить і нинішній президент. Він правильно робить, що займається чищенням. Він не довіряв ні своїм Збройним силам, ні спецслужбам», - заявив він в інтерв'ю російському каналу RTvi.

Окрім цього, за численними свідченнями, державні медіа у Казахстані навіть перестали згадувати назву міста Нур-Султан, тепер сухо називають його просто «столицею».

Зазіхнув на бізнес єлбаси

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв також почав втручатися у діяльність компаній, пов'язаних із Назарбаєвим. Так він доручив припинити роботу компанії «Оператор РОП», яка вважається афілійованою з Алією Назарбаєвою, молодшою дочкою колишнього президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва.

Я доручаю уряду вжити заходів щодо припинення адміністрування утилізаційного збору та розпорядження утилізаційним збором «Оператором РОП». Цим має займатися державна організація.

заявив Токаєв

«Таким чином, у ході протестів Токаєв під шумок зміг позбавитися Назарбаєва, а тепер зміщує його людей. Це може означати лише одне – Токаєв став повноцінним диктатором і вибрався з-під нав'язливої опіки єлбаси (батько нації – титул Назарбаєва. – ред.)», - пише телеграм-канал NEXTA Live.

Токаєв раніше сам вихваляв Назарбаєва

Колишній президент Нурсултан Назарбаєв, який керував країною 30 років, заявив про свою відставку у березні 2019 року. Проте після відставки Назарбаєв очолив Раду безпеки Казахстану, яка змінила статус із консультативного органу на конституційний. Так Назарбаєв зберіг вплив на всю владу в країні.

Після цього парламент Казахстану схвалив перейменування столиці з Астани на Нур-Султан на честь колишнього президента. До речі, ідея перейменувати столицю на честь глави держави Нурсултана Назарбаєва, що йде з посади, була висунута саме Токаєвим під час його інавгураційної мови, в якій він звеличував Назарбаєва. Саме він тоді запропонував «увічнити ім'я нашого великого сучасника». А Назарбаєв особисто вибрав Токаєва як свого наступника, у тому числі для того, щоб убезпечити свою спадщину.

Касим-Жомарт Токаєв
Досьє Коротко про

69-річний Касим-Жомарт Токаєв - діючий президент Республіки Казахстан. 9 червня 2019 року  одержав перемогу на позачергових президентських виборах, набрав 70,96 % голосів.

Верховний головнокомандувач збройними силами країни. Голова Ради безпеки Республіки Казахстан, голова Асамблеї Народу Казахстану, голова партії "Нур Отан".

Був президентом Сенату парламенту Республіки Казахстан, генеральним директором відділення ООН у Женеві. У 1999-2002 роках був прем'єр-міністром Казахстану, раніше - міністром закордонних справ. Надвичайний і повноцінний посол. Доктор політичних наук. Протягом 13 років був президентом Федерації настольного тенісу Казахстану. Токаєв володіє казахською, російською, англійською, китайською та французькою мовами.

Розведений. Колишня жінка - Надія Давидівна Токаєва. Син - Тимур Касимжомартович Токаєв, крупний підприємець у нефтяній сфері - володіє компанією «Абі Петролеум Кепітал». Сестра - Карлига Кемелівна Ізбастіна (Токаєва) - директор ТОО «Абі Петролеум Кепітал».