Закінчення довгих канікул і у дітей, і у дорослих може стати відправною точкою входу в нову хвилю, констатують фахівці, які займаються математичним моніторингом даних COVID-19. І незважаючи на «святкові коливання» статистики, коли дані кілька днів поповнюються, нинішню тенденцію вчені вважають тривожною.
За інформацією системного аналітика Євгена Істребіна, в Україні почалося зростання госпіталізацій, кількість зайнятих місць у стаціонарах за минулий тиждень зросла на 663. У лідерах за темпами зростання Херсонська (+24%) та Чернівецька (+21%) області. Особливо показовим вчений вважає збільшення кількості госпіталізацій у Чернівецькій області через її сусідство з Румунією, де зараз спалах «Омікрону» та кількість нових випадків збільшилася за тиждень на 250%. І справа тут не тільки в територіальній близькості, а й у схожих рівнях вакцинації - близько 40% населення, і в збігах часу попередніх хвиль, коли ми «відставали» всього днів на 10.
Про рівняння на балканські країни говорить також лікар та науковець, співробітник Інституту біохімії НАН України Володимир Галицький.
«Епідемічні хвилі COVID-19 у країнах Центральних Балкан – Сербії, Болгарії, Румунії – завжди були напрочуд синхронними, - зазначає вчений на своїй сторінці в соцмережі. – Наразі йде стрімке зростання захворюваності у цих країнах. Україна на черзі – ми давно зауважили, що тенденції епідемії на Центральних Балканах за тиждень майже точно повторюються в Україні. Причому із значно вищою амплітудою».
Амплітуда на графіках щоденного приросту, які публікуються РНБО, вже не тішить – з 5 січня вони стрімко зростають у Житомирській, Сумській, Івано-Франківській, Тернопільській, Чернігівській, Харківській областях. За даними українського фізика Йосипа Зісельса, який з початку епідемії займається математичним моніторингом даних щодо COVID-19, вперше після максимуму п'ятої хвилі в листопаді 2021-го в Україні почали зростати кількісні показники щоденної захворюваності. І вже до кінця цього тижня стане зрозуміло, чи ці відхилення є початком нової хвилі епідемії.
Нові «рекорди» у США та Туреччині
Тим часом «Омікрон» захоплює нові країни і продовжує поширюватися там, звідки все почалося. У країнах Африки, де понад мільярд населення, кількість хворих на коронавірус перевищила 10 мільйонів. У ПАР відмічено зниження кількості нових випадків, але кількість госпіталізацій не зменшується, що ніяк не підтримує репутацію «Омікрону» як «легкого» штаму.
У Туреччині – новий рекорд за весь час пандемії, щодня реєструється понад 66 тисяч, і це перевищує максимальні показники, відмічені навесні 2021 року. Причому вдвічі кількість нових хворих «підстрибнула» всього за минулий тиждень.
За даними системного аналітика Євгена Істребіна, в Індії за той самий тиждень зростання нових випадків становило +524%. 8 січня зафіксовано 160 тисяч хворих, і на графіці це виглядає як вертикальна лінія, що спрямувалась вгору від 10 до 160 тисяч.
У США побито рекорд госпіталізацій, встановлений рік тому, коли в стаціонарах було 132 тисячі пацієнтів, а зараз їх 135 тисяч. Смертність минулорічних піків поки що не досягла, але, на жаль, зростає.
Величезний приріст стався протягом першого тижня січня в Італії, Франції, Іспанії. Благополучний Ізраїль на тлі різкого зростання нових випадків став пропонувати четверту дозу вакцини Pfizer медпрацівникам та громадянам старше 60 років. Чергове щеплення, згідно з проведеними дослідженнями, має збільшувати рівень антитіл у п'ять разів уже через тиждень після вакцинації. Робиться вона через чотири місяці після третьої дози.
І хоча в Ізраїлі через високий рівень медицини один із найнижчих показників летальності у світі, «Омікрону» в країні бояться – такої швидкості поширення ізраїльтяни не бачили за всю пандемію. А рівень вакцинації у них – не рівня нашому. Одну дозу отримали близько 72% населення, дві – понад 64%, бустер – понад 46%. Як зазначає Йосип Зісельс, імунізації опираються ортодоксальні євреї, російськомовні ізраїльтяни і більшість арабського населення.
У щеплених - нежить, у нещеплених - кашель
Згідно з результатами американського та британського звітів, присвячених симптоматиці при «Омікроні», вона залежить від того, чи вакцинований пацієнт, чи ні. У дослідження департаменту охорони здоров'я штату Вашингтон потрапили нещеплені, і ТОП-5 симптомів у них має такий вигляд:
- головний біль – 65%,
- біль у горлі та кашель – по 63%,
- температура – 60%,
- м'язові болі – 55%,
- нудота чи блювання – 19%.
При цьому за першими п'ятьма позиціями розбіжності в симптоматиці з «Дельтою» невеликі: лише температура займала другу позицію за частотою поширення, м'язові болі – третю, а біль у горлі та кашель – четверту.
Задишку, нудоту, блювоту і біль у животі обидва штами провокували практично однаково, а ось із втратою смаку та нюху картина різна. При "Дельті" цей класичний ковідний симптом спостерігався у 42% пацієнтів-учасників дослідження, при "Омікроні" - лише у 17%.
Інакше виглядає симптоматика нового штаму у щеплених, про що свідчить звіт британського проекту ZOE COVID Study. Тут ТОП-5 виглядає так:
- нежить - 73%,
- головний біль – 68%,
- втома та слабкість – 64%,
- чхання та біль у горлі – 60%,
- постійний кашель – 44%.
І різниці в симптомах між «Дельтою» та «Омікроном» не виявлено, а спотворення запахів і зниклий нюх перебувають у другій половині списку – 23% та 19% відповідно.
ТИМ ЧАСОМ
Тканинні маски не працюють проти «Омікрону»
Такого висновку дійшли американські вчені, які заявили, що для нового штаму – це не більше, ніж прикраса. На думку професора громадської охорони здоров'я університету Джорджа Вашингтона Ліани Вень, при тій швидкості поширення, яку демонструє «Омікрон», маски набувають першочергового значення. Питання – що носити? Тканинні маски фахівці рекомендують змінити на респіратори №95 або тришарові хірургічні маски.
Перші допомагають запобігти контакту з найдрібнішими частинками, які виділяють інші люди при кашлі, чханні та просто розмові. Їх потрібно застосовувати у місцях підвищеного ризику, там, де неможливо відсунутись на безпечну відстань. В ідеалі – у будь-якому приміщенні з людьми, чий вакцинальний статус вам невідомий, тобто практично скрізь.
Якщо носити респіратор важко, гарний захист забезпечує тканинна маска, але надіта зверху на хірургічну.
Мінімум для безпеки – тришарова хірургічна маска, яка цілком згодиться у магазинах, де є вентиляція та достатньо простору. Це обов'язкова умова для людей похилого віку і тих, хто належить до груп ризику.
ДО РЕЧІ
«Дельтакрон» скасовується
Інформація, що з'явилася в соцмережах, про нібито новий штам, який «увібрав» у себе гірше від «Дельти» і «Омікрона», виявилася черговою страхачкою. Йшлося про варіант, виявлений кіпрськими вченими і вже названий «Дельтакроном». Йому негайно приписали тяжкість течії, як у «Дельти», і швидкість поширення, як у «Омікрона».
Що було насправді? У лабораторії біотехнологій та молекулярної вірусології Університету Кіпру заявили, що у 24 зразках біоматеріалу хворих виявлено коронавірус з мутаціями як «Дельта», так і «Омікрон»-штаму. Але поки народ лякався, як усіх зараз накриє «Дельтакроном», вчені у різних країнах засумнівалися в новому гібриді. Зокрема, один із відкривачів «Омікрону», британський генетик Том Пікок назвав одержані кіпрські зразки лабораторною контамінацією, тобто забрудненням одних зразків іншими. І все отримане внаслідок цієї помилки – не рекомбінація «Дельти» та «Омікрону», тобто «Дельтакрон», а не пов'язані між собою різновиди «Дельти».