Найнезвичайніші вулиці України: Джона Леннона, Джохара Дудаєва та Джорджа Вашингтона

Іноді топоніміка населених пунктів змушує усміхатися.

facebook.com/dtp.kiev.ua

Сьогодні навряд чи когось здивують вулиці, які названі іменами культурних та політичних діячів України. Інша річ, вулиці, які отримали свої назви на честь видатних особистостей, які ніколи не були в нашій країні. Поки не вщухли обговорення вулиці Коко Шанель у селі Струмівка Волинської області, «КП в Україні» вирішила знайти інші вулиці, площі та проспекти України з несподіваними назвами.

КИЇВ

З 2018 року в Києві з'явилася вулиця нині покійного Джона Маккейна. На честь сенатора Республіканської партії США Петро Порошенко запропонував перейменувати вулицю Івана Кудрі, розташовану у Печерському районі столиці. На відміну від Коко Шанель, Маккейн неодноразово бував в Україні і до останньої секунди залишався вірним другом нашої країни.

Окрім політичних у Києві чимало «смачних» вулиць.

Провулок Солодкий з'явився ще у середині минулого століття. До закону про декомунізацію він називався Комінтерном, а з 2015 року йому повернули стару назву.

Лише у приватному секторі між вул. Стеценка, Сирецько-Садовою та Гречка знаходиться понад десять «їстівних» місць, які порадують любителів фруктів та ягід. Зокрема, вулиці Сунична, Смородинова, Яблунева, Яблочкова, Абрикосова, Ананасова, Кизилова. Вітамінний рай, та й годі!

Є в столиці вулиці «овочеві» - Баклажанна, Кукурудзяна, Огіркова.

А також вулиця з «пасічною» назвою «Вуликова». Раніше вона мала назву вулиця Михайла Калініна.

За кілька кілометрів від метро Теремки можна знайти вулицю Доброго Дуба. За місцевою легендою, колись у цих місцях зростав великий дуб, у якому мешкало язичницьке божество Доброт, відповідальне за добро. Зараз на цій вулиці жодного дуба немає, а переказ залишився.

Цікава своєю історією і вулиця Богатирська, спроектована у 1960 році, а названа у 1966-му. За місцевою легендою, назва Богатирської вулиці, так само як Добринінської, розташованої по сусідству, походить від билин про богатиря Добриню Микитовича, який переміг Змія Горинича на річці Почайні.

Щоб відвідати Флоренцію, необов'язково летіти до Італії. Тим більше коли вона закрила свої кордони. Можна поїхати у район метро Лівобережна. Тут, вздовж Русанівського каналу, розташована вулиця Флоренції. Свою назву вона отримала у 1969 році на честь італійського міста – побратима Києва.

Є в столиці України чимало інших цікавих назв: Гучний провулок, вулиця Ділова, Ялинкова, Заповітна та Заливна, Канальна, Каштанова та Клінічна, Космічна, Кругла, Лазурна, Мартівська, Медична та Медова, Похила та Народна, вулиці Відпочинку, Осіння Огородна, Парникова та Паровозна, Радісна, Рожева та Райдужна, Санаторна та Санітарна, Світла і навіть Снайперська, Затишна, Фіалкова та Фруктова, Хвойна та Квітуча, вулиця Юності, а також Янтарна та Ясна.

ЛЬВІВ

Львів здивував нас вулицею, названою на честь Джохара Дудаєва. У 1996 році ім'я першого президента Чеченської Республіки Ічкерія привласнили колись вулиці Михайла Лермонтова, розташованій в Галицькому районі.

Є у Львові вулиця з не менш дивною назвою – вулиця Джорджа Вашингтона. З 1958 до 1992 року вона називалася Батальною.

Крім того, Львів порадував любителів безсмертних "Бітлз" вулицею Джона Леннона. Вулиця, названа на честь знаменитого композитора та співака, з'явилася у місті у 1994 році.

Як виявилося, у Львові є чимало інших місць із цікавими назвами – вулиця Дідуся Василя (про те, хто такий дідусь Василь, історія замовчує), а також Морозна, Молочна, Народна, Орлина, Мирна, Поетична, Прогулянкова, Сміла, Снігова, Скромна, Творча, Тиха, Художня, Ясна та вулиця Радість.

ОДЕСА

У південному місті чимало їстівних назв – є в Одесі Абрикосова, Апельсинова, Кавунова, Вишнева, Виноградна, Гранатна, Зернова, Злакова та Бахчева вулиці, а також «смачні» провулки – Фруктовий, Полуничний, Вишневий та Виноградний.

Для любителів гострих відчуттів є назви  зловісні: вулиці Грозна, Інвалідна, Глуха та Кладбищенська (з одним житловим будинком). Не менш лякаюче звучать назви деяких одеських провулків - Брудний, Косий, Ртутний та Кладбищенський.

На окрему групу вулиць ніби не вистачило фантазії – в Одесі є Безіменна площа, Безіменний та Стандартний провулки, а також Перша, Друга, Третя, Четверта, П'ята, Шоста вулиці тощо.

Одеса не була б Одесою, якби в ній не було життєствердних мотивів. Є в приморському місті вулиці з назвами веселіше: Радісний, Світлий, Веселий, Сміливий та Рекордний провулки, а також Рекордна вулиця.

У назвах одеських вулиць присутні мотиви релігійні: Євангелічна та Церковна вулиці.

Національні (кого тут тільки немає!): Єврейська, Польська, Монгольська, Якутська та Циганська вулиці, Російський та Український провулки.

Романтичні: хто не хотів би прогулятися вулицею Літньою, Лісовою, Зоряною та Лучистою.

Чесні: у приморському містечку є вулиця Правди та провулок Правди.

І просто приємні на слух і, сподіваємося, для відпочинку: вулиці Квіткова, Тиха та Затишна, а також Кришталевий та Квітковий провулки.

ХАРКІВ

У Харкові є вулиця Різдвяна, яка в недавньому минулому називалася вул. Енгельса. Нову назву вона отримала завдяки найближчому храму з однойменною назвою.

Як і в інших містах України, у Харкові є вулиці з життєрадісними назвами: вулиця Весела, Мирна, Щаслива та Зоряна.

Із зухвалими назвами - вулиця Бойова, Крутий та Борзий провулки.

Є у Харкові вулиці вікові: Дитяча та Юнацька.

І кольорові: Зелена та Червона, Срібна вулиці, а також Бузковий, Смарагдовий та Золотий провулки.

Вулиці, що мають свої «вади»: вулиця Лиса, провулки Глухий та Тупий. А ось вулицю Косу згодом перейменували на Космічну.

І лише вулиця Конопляна зберігає свою назву.

Крім того, у Харкові чимало вулиць, названих датами. Наприклад, вулицю 23 серпня названо на честь знаменної дати — звільнення міста від нацистських окупантів у 1943 році. Є, вулиці 1 травня та 8 березня, - зустрічаються вулиці із загадковими іменами: вулиця 22 січня (День соборності України) та 11 липня. Остання дата залишається загадкою навіть для харків'ян. Тому в місті ходить наполеглива легенда, що вулиця названа на честь Монгольської революції, яка завершилася 11 липня 1921 року. Ініціатором присвоєння назви став один із місцевих жителів, який, будучи червоноармійцем, брав участь у тих подіях у Монголії.

А ЩО ЩЕ?

У 2016 році у селі Минай Ужгородського району колишня Жовтнева площа стала площею Енді Ворхола. Так, її назвали на честь всесвітньо відомого художника українського походження та одного із засновників поп-арту.

На відміну від Львова на Закарпатті назва вулиці Джона Леннона не прижилася. Раніше ім'ям учасника гурту «Бітлз» назвали колишню вулицю Леніна у селі Калини Тячівського району. Місцеві жителі вважали цю ідею надто екзотичною, тому зрештою вулиця стала Слов'янською.

У ТЕМУ

Вулиця без будинків

В історичному центрі Львова (Галицький район) є цікава вулиця, яка щороку змінює свою назву. Офіційно вона називається вулицею Архівною, але до неї не приписано жодного будинку.

Вулиця з'явилася на початку XIX століття, а з 2006 року з'явилася традиція – називати вулицю на честь режисера патрона щорічного фестивалю незалежного кіно «Кінолев».

На фасадах двох будинків на вул. Валової, 21 та Братів Рогатинців, 24, які простягаються вздовж вулиці Архівної, можна побачити кілька табличок з іменами великих режисерів – Бергмана, Фелліні, Трюффо, Іллєнка, Тарковського, Чарльза Чапліна.