2021 рік, що минає, рік Білого Металевого Бика - приніс у політичне життя країни справжню кориду. Скандали спалахували один за одним, влада не скупилася на резонансні рішення, а опоненти не зволікали з продумуванням своїх багатоходівок.
«КП в Україні» поцікавилася у політичних експертів країни, які зі скандалів та внутрішньополітичних подій 2021 року мали найбільший вплив на політичний клімат України.
Багато скандалів, але мало резонансу
Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
- У 2021 році було чимало гучних інформаційних скандалів, наприклад, " Вагнергейт ", " Панамагейт ". Але, хоч як це парадоксально, на політичні процеси ці скандали мали мінімальний вплив, рейтинги президента та його команди практично не просіли.
Я можу припустити, чому це так. В Україні лише 10-30% населення – політизована публіка, тобто люди, які дивляться політичні ток-шоу, відстежують політичні новини, заглиблюються у тематику. І ці люди мають чіткі політичні уподобання. Вони горою стоять за свого фаворита та ставлять під сумнів компромат на нього, активізують критику щодо опонента.
Інші громадяни реагують лише на дуже гучні події, які стосуються безпосередньо їхнього добробуту, прав і свобод. На них також можна впливати за допомогою телевізора. Тому рішення РНБО про закриття низки телеканалів мало свій ефект: ОПЗЖ втратили свою аудиторію, і їхні рейтинги поповзли вниз, а Зеленський трохи додав у електоральній вазі.
У 2021 році багато в чому логіку політичного процесу визначали санкції РНБО. Як «декабристи розбудили Герцена», так і санкції каталізували багато процесів у країні. Вони призвели до появи та прийняття законів про олігархів. Сам закон – також потужна подія, відлуння якої ми ще почуємо у 2022 році. Хоч і побічно. Але санкції запустили гучні кадрові рішення в країні: звільнився голова МВС Арсен Аваков і депутати відправили у відставку спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова.
Офшорний скандал
Тарас Загородній, керуючий партнер «Національної антикризової групи»:
- Усі скандали та ключові події, які були у 2021 році, слід розглядати з погляду їхнього впливу на електоральні позиції президента Володимира Зеленського та його команди. Вважаю, що дуже боляче за рейтингом Зеленського вдарив офшорний скандал. «Панамагейт» неабияк зіпсував репутацію президента, поставивши його в один ряд із попередниками та політиками так званої «старої гвардії».
Третій визначальний скандал - конфлікт президента з олігархом Рінатом Ахметовим. Він спричинить ще багато «дивних відкриттів».
Інші численні скандали, в які потрапляли президент і «слуги», не мали резонансу. Навіть гучний «Вагнергейт» не зайшов більшості громадян. Знаєте, чому? Люди не хочуть, а багатьом складно розібратися, хто кому рабінович у цій історії.
Така сама історія і з відставкою Авакова. Журналісти, політологи, які знають багато політичних процесів зсередини, усвідомлюють наслідки відставки такого важкоатлета, як Аваков, але більшості громадян абсолютно байдуже, яке прізвище у глави МВС. Українці рефлексують, коли порушується громадський договір. Саме тому вважаю, що влада вистрілила собі в ногу, коли з'явився указ Міноборони №313 про постанову жінок на військовий облік. 80% громадян негативно сприйняли таку ініціативу.
Зміна у податках
Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики:
- 2021 запам'ятається скандальними рішеннями РНБО та серією санкцій. Найбільш резонансними і такими, що мають колосальний вплив на політичний ландшафт країни, були санкції із закриттям 5 телеканалів. Відставки голови МВС Арсена Авакова та спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова ще відгукнуться у 2022-му.
Я б не назвав це скандалом, але не можу не відзначити ухвалення ресурсного законопроекту, який змінив податкове поле країни. Українці ще не усвідомили, що сталося, а вже із січня розпочнеться «прозріння».
Пред'явлення підозр у держзраді п'ятому президенту Петру Порошенку – скандал, який тільки-но набирає обертів, і оцінювати його вагомість можна буде у 2022-му.
Санкції РНБО та конфлікт з Ахметовим
Андрій Золотарьов, керівник центру "Третій сектор":
– Санкції РНБО! Їхній вплив на політичні розклади в країні не можна недооцінювати. Санкції РНБО виключили найбільш рейтингові канали новин, які просували опозиційний до президента порядок денний. Це неминуче позначилося на рейтингах ОПЗЖ (вони пішли вниз) та президента (рейтинг підвищився).
Скандал усередині команди «слуг» з наступним відходом Дмитра Разумкова. Це підкосило пропрезидентську силу. Розумков претендує на частину електорату президента.
Градус конфліктності на політичному полі підняло ухвалення антиолігархічного закону.
Ще одна важлива подія 2021 року – конфлікт президента Володимира Зеленського з олігархом Рінатом Ахметовим. Ще з жодним президентом Ахметов не конфліктував! Розбіжність між президентом та одним із головних бізнесменів країни призвела до того, що на телеканалах, які належать Ахметову, змінився інформаційний баланс. Нейтралітет порушено, критика дій влади наростає. Телеканали Ахметова стали точкою збирання опонентів президента, які скористалися відкритим вікном.
Ахметов диверсифікує. Зробить ставки на кількох коней. Він завжди домовлявся із президентами, з усіма без винятку. Якщо сторони не дійдуть компромісу, то розв'язка буде наступного року.