Привітання глави держави з Новим роком не завжди добре вдаються політику, зате чудово виходять у того, хто знайомий з великою силою мистецтва. Вмістити в 10-15-хвилинний ролик величезний масив інформації, позначити точки акуратного натиску на емоції глядачів, акуратним жартом або багатозначною фразою підчепити опонентів так, щоб не сильно ображалися, підібрати музику, фон, антураж - дрібниць тут бути не може.
«КП в Україні» ще раз переглянула виступи президента України Володимира Зеленського перед Новим роком і дійшла висновку: коли водолазку змінює діловий костюм, промови стають трохи офіційнішими, але без іскри шоу було б зовсім сумно. Шоу є, і на Новий рік воно цілком доречне.
Новий, 2019-й: «Я йду в президенти»
Мабуть, неможливо забути виступ тоді ще шоумена Володимира Зеленського 31 грудня 2018 року. В ефірі телеканалу «1+1» задовго до вітання президента України Петра Порошенка Зеленський в антуражі сценічного закулісся звернувся до українців.
«Мене давно вже питають: «Йдеш? Не йдеш? На відміну від наших великих політиків я не хотів вам даремно обіцяти, і зараз, за кілька хвилин до Нового року, я вам дещо пообіцяю і одразу виконаю. Дорогі українці! Я обіцяю вам піти у президенти України. І одразу виконую: я йду в президенти України. Давайте зробимо це разом. З новим роком! З новим слугою народу!
Привітання чинного глави держави Петра Порошенка «1+1» показав лише після опівночі.
Ефекту бомби, що розірвалася, півторахвилинний виступ Володимира Зеленського не справив – багато хто вважав це частиною гумористичної програми або наївною рекламою серіалу «Слуга народу». А потім почалася передвиборча кампанія, і стало зрозуміло, що це не реклама і вже не жарти…
Новий, 2020-й: по-домашньому та Кравчук
З новим, 2020 роком, Володимир Зеленський вже у статусі президента вітав українців на тлі декорацій, що створюють затишну домашню обстанову. На главі держави була дуже демократична сіренька водолазка та темно-синій костюм.
На початку новорічного звернення Зеленський наголосив, що зазвичай глави держав у своїй урочистій промові «розповідають казки – переконують, що ми почали жити краще, тільки ніхто цього поки не помітив, тому часто під час виступу президента ми вимикаємо звук і чекаємо, коли він закінчить свою казку, щоб перейти до шампанського та олів'є».
Всі ми різні, але всі ми – громадяни України. У наших паспортах не написано, хто ми – «патріот», «ватник» або «бандерівець»
Зеленський повідомив, що казок не буде, і запропонував відповісти всім на просте запитання: Хто ми? Він згадав у своїй промові про всіх: громадян України, вимушених переселенців, заробітчан, про солдатів, що воюють на сході країни, про молодь, яка мріє виїхати за кордон, про диванних інтернет-патріотів…
Прозвучали фрази про любов до рідної мови татарською, угорською та російською.
Стендап Зеленського перемежувався з кадрами із життя звичайних українців: ось вони їдуть автобусом, грають у футбол, запалюють бенгальські вогні, співають, обіймаються. «Усі ми різні, – казав президент, – але всі ми – громадяни України. У наших паспортах не написано, хто ми – «патріот», «ватник» чи «бандерівець». Є просто графа – «громадянин України». Ми є різними, але хтось переконав нас, що наші відмінності мають значення. Але хіба мало того, що нас об'єднує?
Основною ідеєю новорічного виступу президента напередодні 2020 року була єдина країна. Але цитата з промови президента: «Яка різниця, чиїм ім'ям названо вулицю, якщо вона освітлена та заасфальтована?» пішла в народ і викликала жорсткі суперечки серед тих громадян України, кому було адресовано послання Володимира Зеленського.
Після промови президента привіти від імені мешканців різних частин країни та найкращі побажання українцям передали діячі культури та спорту, учасники «95-го Кварталу», політики та перший президент України Леонід Кравчук. Наприкінці звернення всі учасники відеозвернення разом із президентом дали зворотний 10-секундний відлік до бою курантів у новорічну опівніч.
Новий, 2021-й: спіч для дітей
31 грудня 2020 року Володимир Зеленський зачитував своє новорічне привітання в офіційній та урочистій обстановці. Відомо, що вітання знімали одразу у чотирьох локаціях: на Банковій, у Маріїнському парку, а також на Михайлівській площі та біля Софійського собору біля головної ялинки країни.
Спочатку українцям показали прохід президента до будівлі Маріїнського палацу червоною килимовою доріжкою через шеренгу військовослужбовців. У Маріїнці Зеленський піднявся сходами і почав своє звернення, стоячи на тлі важких портьєрів і штандартів. Цього разу глава держави обрав для виступу темний офіційний костюм та краватку.
Проте вже за хвилину пихата серйозність президента зникла, і він спустився до дітей, які виступили в ролі головних слухачів. Зеленський сів на невеликий стільчик у колі хлопчаків та дівчаток 5-9 років. Свої подальші слова президент країни адресував саме їм.
Цього разу Володимир Зеленський повідомив, що всі президенти новорічної ночі розпочинають свої звернення зі слів «Дорогі українці! Це був важкий рік…» Він нагадав, що у 2020 році були моменти сорому та гордості, радості та скорботи, що у світі з'явився коронавірус і країна виявилася до нього не готова. "Просто хтось втратив нюх ще задовго до ковіда", - з'їхидничав Зеленський перед дітьми.
Просто хтось втратив нюх ще задовго до ковіда
Але одразу ж перейшов до того, що в Україні є супергерої, які рятують усіх людей: «Якщо у 2014 році це були військові, то у 2020 році до них приєдналися медики», - повідомив глава держави.
Намагаючись говорити дітям якомога зрозуміліше, Зеленський піддавав гумору: «Ми не слухаємо метачів бруду на вентилятор соцмереж. Після когось залишаться пости (в інтернеті. – Ред.), а після когось залишаться мости», - підсумував президент, маючи на увазі програму «Велике будівництво» щодо оновлення доріг і мостів.
Окремо Зеленський згадав про повернення полонених з ОРДЛО та в'язниць, про дні тиші, коли у зведеннях повідомляється «Сьогодні немає втрат», про 158-денне перемир'я на Донбасі – нестабільне, але необхідне…
Наприкінці виступу, після побажань дітей (основне – мир, звичайно ж!), Володимир Зеленський підсумував: «Я хочу не говорити на Банковій у Києві, що в Україні настане мир. А сказати на Артема у Донецьку, що мир в Україні настав (вулиця Артема – центральна вулиця Донецька). І написати «Крим – це Україна» не в інтернеті, а на піску на пляжі в Ялті.
Підсумовуючи російською мовою, Зеленський зазначив: «Я знаю, що Донецьк, Луганськ і Крим зараз, у всіх сенсах цього слова, живуть в іншому часі. І ось уже майже годину, як вам сказали, що Новий рік настав. Але я знаю, що вже майже годину як ви чекаєте на нас, щоб зустріти Новий рік разом, як одна сім'я, один народ, одна країна!»
Зворотний відлік 10 секунд до нового, 2021 року Володимир Зеленський провів разом з дітьми, які брали участь у зйомках привітання.
Що президент скаже сьогодні? Чекаємо...