Не знадобиться вам - знадобиться гостям
Позбавляючись непотрібних речей, звільняючи простір, прибираючи вдома перед Новим роком, не варто забувати і про інвентаризацію аптечки. Особливо якщо у вас немає хронічних хвороб, маленьких дітей та маніакального прагнення «рятуватися» пігулками при найменшому нездужанні. У такому разі ваш небагатий аптечний запас, напевно, потрібно було викинути ще у 2019-му після закінчення терміну давності. Зробіть це зараз та поповніть хоча б базовий запас препаратів. Не знадобиться самим – може виявитися корисним для гостей, від яких ніколи не знаєш, чого очікувати.
У католицьке Різдво мої друзі з двома життєрадісними синами-погодками 9 і 10 років вирушили в гості до тихої сімейної пари з немолодим вже котом. «Чинно-благородно» візит тривав рівно 10 хвилин: дорослі вийшли у вітальню, а дітям був запропонований кабінет із вже підготовленим набором ігор.
На жаль, поважний 13-річний кіт хлопчаків зацікавив набагато більше, але вже за кілька хвилин молодший із ревом і червоним опухлим обличчям мчав до мами. Алергічний напад, що трапився вперше з реакцією на тварину з усіма звідси наслідками: ліків в аптечці не виявилося, найближча аптека вже закрита, мати - в непритомності, батько - в люті, кіт - на антресолях, господарі ніби винні, хоча й ні. Вечірка закінчилася майже не розпочавшись.
Якщо не хочете виявитися таким гостем або приймати таких гостей, та й просто щоб не виявити в новорічну ніч, що у фармацевтів теж свято, хоча вам страшенно потрібна но-шпа, – йдіть і займіться аптечкою. Деяку її частину доведеться взяти з собою на вечірку, оскільки на цьому світі сподіватися краще все-таки на себе. Але й тут бажано без перегинів, тобто без валіз із червоним хрестом. До речі, після того алергічного нападу сина та отриманої душевної травми моя подруга возить якийсь рюкзачок у машині та всюди тягає його за собою. Буде син одружуватися - передасть невістці.
Таблетки від тиску - тільки "рідні"
Насамперед ті, у кого є хронічні серцево-судинні захворювання, хвороби дихальної та травної систем, діабетики, алергіки повинні мати свої звичайні пігулки під рукою. Тобто і вдома, і в гостях. Погана практика – взяти таблетку, наприклад, від тиску у когось із гостей, коли ви нічого не знаєте про цей препарат і не застосовували його. Все своє має бути з собою – перевірене практикою, не прострочене, заздалегідь схвалене лікарем.
Щодо «новорічних недуг», то це найчастіше отруєння, алергії та переїдання.
Від алергічних реакцій
До алергенів, які можуть спричинити важкі алергічні реакції, відносяться цитрусові, шоколад, горіхи, кава, какао, риба, морепродукти, яйця, молоко, навіть зелений горошок. У новорічні застілля добре б стежити за кількістю мандаринів і солодощів, що з'їдаються дітьми. Небажані реакції можуть викликати червона ікра та ананаси. До речі, антигістамінні препарати допоможуть при подразненні шлунка. А для дітей-алергіків добре б взяти з собою ліки в рідкому вигляді, які «спрацюють» швидше.
Важливий нюанс: алергічні реакції можуть виникати на ялинкові іграшки та мішуру, що запилилися за рік, а також і на ялинки – як живі, так і штучні. Останні - за рахунок збору на них того ж пилу, живе дерево може містити грибок або цвіль або його обробили засобом проти шкідників.
Від головного болю
Це певною мірою «швидка допомога» на 1 січня, але може знадобитися і вночі. Мають бути аналгетики – аспірин, ібупрофен, нурофен та інші нестероїдні протизапальні засоби. Важливий момент: препарати з парацетамолом не підходять, оскільки збільшують навантаження на печінку, яка і так знемагає під дією алкоголю. Аспірин може негативно впливати на шлунок, але це можна нейтралізувати великою кількістю води, прийнятої разом із ним.
Головний біль, як правило, розвивається протягом трьох годин після прийому спиртного, інтенсивність його залежить від кількості та якості випитого, індивідуальних особливостей. Крім таблеток полегшити страждання допоможе звичайна вода без газу або пара склянок натрієво-магнієвої мінеральної води, яка поповнить електроліти. Дуже легкий прийом їжі, природно, без міцного, і піша прогулянка на свіжому повітрі.
Від переїдання
В аптечці мають бути ентеросорбенти – препарати, що допомагають вивести шкідливі речовини та токсини. Тільки приймати їх потрібно приблизно за годину до їжі.
Нехай не знадобляться, але будуть препарати від блювоти та діареї, розчин для відновлення водно-сольового балансу.
А ось ферменти, щоб підтримати підшлункову залозу та вивести шлаки, – обов'язкові. До речі, їх можна пропити курсом, розпочавши перед святами та продовжуючи протягом усього новорічного марафону.
Від відчуття тяжкості у шлунку допоможуть прокінетики, що стимулюють рухову активність ШКТ.
Від печії симптоматичними засобами є антациди, які нейтралізують кислоту шлункового соку.
Від отруєння
В наявності маютьбути сорбенти, активоване вугілля, Ентеросгель, Смекта, препарати від діареї.
При отруєнні ми втрачаємо багато рідини, яку потрібно активно поповнювати. Тут на допомогу прийдуть сольові розчини, які відшкодовують рідину та електроліти. Із зневодненням жарти погані: втрата 10% маси тіла смертельно небезпечна, особливо для дітей. Якщо у них трапилися блювання та діарея – негайно викликайте швидку допомогу.
При нудоті, болю в животі, блювоті, головному болю та ознобі необхідно промити шлунок, позбавитися токсинів за допомогою сорбентів, потім слід прийняти регідратанти, що відновлюють водно-сольовий баланс. Після чого пити багато води. І жодної їжі!
Від травм
Як ми можемо пошкодитись у новорічну ніч? Та як завгодно! Отримати опік від бенгальських вогнів або київських котлет, порізатися ножем на кухні або іграшкою на ялинці, посковзнутися на холодці або на льоду, протягнути спину на балконі - і так до нескінченності. Тому готуємося до цього травматичного свята серйозно: бинт, джгут і лейкопластир, йод та зеленка, перекис водню, бактерицидні серветки, стерильна вата і марля, мазі від забитих місць та зігрівальні, антисептик (звичайно, вже є), спреї від опіків, розчин для промивання травм, рідкі знеболювальні для зняття больового шоку.
Сподіваємось, вам ще не перехотілося йти на новорічну вечірку.
КОНКРЕТНО
Що може знадобитися
Антигістамінні препарати
- Цетрин – 70-100 грн
- Алерон – 110-140 грн
- Супрастин – 90-120 грн
- Феністил (краплі для дітей) – 170-190 грн
Від головного болю
- Аспірин – 60-100 грн
- Ібупрофен – 30-70 грн
- Нурофен – 50-130 грн
Від переїдання
1. Ентеросорбенти:
- Сорбекс – 50-70 грн
- Атоксіл – 50-180 грн
- Ентеросгель – 60-150 грн
2. Ферменти:
- Мовіназа – 160-250 грн
- Фестал – 65-80 грн
- Креон – 100-250 грн
3. Прокінетики:
- Мотіліум – 80-160 грн
- Моторікс – 50-70 грн
- Домрід – 60-120 грн
4. Антациди:
- Ренні - 50-110 грн
- Маалокс - 70-160 грн
Від отруєння
- Смекта – 110-130 грн
- Активоване вугілля – 5-30 грн
- Максісорб – 40-130 грн
- При діареї:
- Лоперамід – 15-30 грн
- Ніфуроксазид – 60-100 грн
- Імодіум – 40-100 грн
- Для відновлення водно-сольового балансу:
- Регідрон – 50-200 грн
- Гідросан – 60-80 грн
- Регісол – 70-90 грн
Від травм
- Пантенол (від опіків) – 55-80 грн
- Пластир знеболюючий – 15-40 грн
- Мазі від ударів:
- Фламідез – 100-180 грн
- Траумель – 180-220 грн
- Мазі, що зігрівають:
- Доктор Мом – 70-90 грн
- Капсикам – 110-140 грн