Передноворічні погодні гойдалки: як не злетіти з цього атракціону

Ми розбиралися, як уберегти себе від метеозалежності і як вона проявляється.

Зображення PublicDomainPictures із сайту Pixabay

Хороша новина для всіх, хто вміє «вдячно приймати» особливості національної зими, і погана для метеочутливих: приготуйтеся, атракціон включається! Синоптик Наталка Діденко на своїй сторінці у соцмережі попереджає: найближчими днями Україна стане ареною найрізноманітнішої погоди, яку тільки можна уявити.

На зміну морозам йде повітряна маса, яка принесе потепління до вихідних, відлига у багатьох регіонах досягне плюсової температури. Майже всюди буде сніг, потім мокрий сніг, потім дощ. Сильний вітер, «каша» на дорогах, ожеледиця – загалом увесь ненависний набір.

В останній тиждень року температура знову опуститься, але вже не так сильно. Сніг обіцяють, але мокрий і не скрізь, на «класичну» новорічну погоду 31 грудня теж чекати не доводиться. Але від відсутності морозного хрускоту, тихих сніжинок, грудневих зірок, прозорого повітря та кучугур для ліплення снігових баб ми вже давно не страждаємо. А ось від погодних «американських гірок», коли за 10 днів перед тобою проносяться ознаки та симптоми багатьох пір року,  навіть дуже.

Називати це прийнято метеочутливістю, або метеозалежністю, і, за даними ВООЗ, близько третини населення у світі вважають, що між погодою та їх станом – найпряміший зв'язок. Чи це так, і кому і чому заважають перебої в роботі небесної канцелярії?

Що таке метеочутливість?

Офіційно такий діагноз вам поставити не можуть – цього слова просто немає у Міжнародній класифікації хвороб. Є взаємозв'язок між погодою та загостренням хронічних хвороб, а як вона «працює» і у кого сильніше виявляється – це питання в процесі вивчення.

Що точно – це реакція організму на різкі зміни погоди. І ключове слово тут «різкі», тобто те, що сталося за короткий проміжок часу. Коли, наприклад, учора ввечері -12, уранці встали, а за вікном +3. І це стосується не тільки зміни в температурі, а й перепадів вологості, атмосферного тиску, посилення вітру, опадів.

Для здорових людей такі гойдалки - своєрідний тренажер, який під час тренувань підвищує опірність організму до природних впливів. Він корисний для роботи судин та серцево-судинної системи загалом. Але за умови, що людина за день-два пристосовується до нових погодних умов без особливого дискомфорту.

Якщо ж негативна реакція тривала або настає ще до того, як змінилася погода, йдеться вже про метеочутливість. А при ній будь-який стрибок в 7-8 градусів у будь-який бік совнений неприємними відчуттями.

Як вона проявляється?

Симптоми можуть бути легкими, коли це «якесь нездужання» непросто навіть описати словами. Так і виразними: «стрибає» тиск, порушується серцевий ритм, сон, апетит. Дуже часто мучать запаморочення, шум у вухах, головний біль, біль у суглобах, життєва активність падає нижче плінтуса, людина хоче тільки лежати, і бажано в тиші та темряві.

При цьому на різке потепління метеозалежні реагують гірше, ніж на похолодання. А ось коли температура швидко падає, велика можливість появи холодової алергії і риніту, схожого на нормальну алергію з закладеним носом, засльозеними очима і кашлем.

Важливий момент: якщо всі ці неприємні симптоми не проходять протягом одного-двох днів, найімовірніше, справа не в метеочутливості, а в загостренні хронічних захворювань або якихось патологіях організму. І тут правильно не просто сходити до лікаря, а здати базовий комплекс аналізів: кров, сечу, гормони.

Хто в групі ризику?

Люди з підвищеним тиском, як правило, гірше переносять похолодання – показники в гіпертоніків у такі дні зростають як на дріжджах. Гіпотоніки страждають, коли різко тепліє, особливо гостро взимку. Вони в ці періоди живуть у стані «потрапив під коня», відчувають страшну млявість та сонливість. Головний біль при погодних гойдалках переслідує і гіпертоніків, і гіпотоніків.

Метеозалежність – важка спадщина ще й великих міст. Мало того, що ми мало рухаємося і мало буваємо на вулиці, так ще й практично весь час проводимо в «теплицях» своїх будинків та офісів, де встановлюємо комфортний для себе клімат за допомогою опалення, обігрівачів, кондиціонерів та іншої техніки. Відповідно, адаптація організму до зміни погоди практично на нулі з усіма наслідками, що звідси випливають.

Загалом погодні гойдалки негативно діють на роботу серцево-судинної та центральної нервової систем, знижується рівень насичення крові киснем, підвищується її згортання. Але не треба займатися і негативним самонавіюванням: «ось потеплішає – і погано». Зміна температур не загрожує погіршенням самопочуття молодим людям і тим, хто не має серйозних хронічних хвороб.

У зоні ризику ті, хто має:

Найчутливішими до погодних гойдалок, звичайно, є люди похилого віку. Але погано реагувати можуть і вагітні, і ті, хто має «сидячу роботу», і натуру певного психологічного складу. Як кажуть, «тонкі та складні» - надмірно тривожні, схильні до змін настрою та меланхолії.

Чим допомогти?

Незалежно від того, який сюрприз на порозі – потепління або похолодання, краще приготуватися заздалегідь. Для цього потрібно:

Як впоратися з погодними гойдалками: