Кліматичний прогноз на 2022 рік: контрастна зима, прохолодна весна та спекотне літо

Чого чекати від погоди у цьому році.

Павло ДАЦКОВСЬКИЙ

Курс на глобальне потепління, на жаль, залишається тим самим. За прогнозами фахівців з Метеорологічної служби Великобританії, 2022 рік може стати одним із найгарячіших за всю історію метеорологічних спостережень. Парникові гази нагрівають планету швидше, ніж люди знаходять протиотруту, і це позначається як на всьому кліматі Землі, так і на погоді в кожному окремому її куточку.

Порівняно з багатьма іншими країнами Україна перебуває у сприятливому становищі. У нас немає пекельних торнадо, смертоносних вулканів та руйнівних цунамі. Але клімат має свої примхи. Минулого літа в одному тільки Києві було поставлено 10 «спекотних» температурних рекордів.

Якою буде погода 2022 року, метеорологи не можуть сказати напевно. Але деякі тенденції простежуються.

«Кпихітко», на тебе знову чекають!

У 2022 році, як вважають науковці, середня глобальна температура більш ніж на один градус перевищить доіндустріальну. Це та, що панувала на планеті, доки людство не запихкало трубами великих заводів. Наразі є невелика надія, що процес нагрівання планети трохи призупинить Ла-Нінья («крихітка» у перекладі з іспанської). Це природний процес, що призводить до охолодження поверхневого шару води в екваторіальній частині моря. Ла-Нінья - противага Ель-Ніньо («малюк»), який нагріває воду.

Ла-Нінья з'являлася 2021 року, і 2022-го, як вважають учені, вона має «дихати» до кінця календарної зими. Щоправда, ймовірність прогнозу - 87%, а від того, як поведе себе «крихітка», залежить клімат не лише десь у далекій Індонезії, а прямо у нас під вікном чи на дачі.

Завдяки Ла-Ніньє до України просочуються атлантичні циклони, насичуючи вологою ґрунт. Сприятливі наслідки зберігаються щонайменше наступні три місяці. Якщо весна виявиться сухою, Ла-Нінья встигне наситити землю вологою, достатньою для гарних сільськогосподарських сходів.

Щоправда, ця ж «крихытка» загрожує нам вологою зимою. Але тут і без неї величезного комфорту не передбачається.

Від теплих зим доведеться відвикати

Але ж ось парадокс: глобальне потепління є, а тепла може не бути. Навпаки, настають навіть дуже сильні холоди. Температура – це штука хитра. Ось, наприклад, коли людина має 36,6 градуса - їй добре. А варто додати один градус, то за 37,6 вже може початися лихоманка.

Те саме відбувається з планетою, каже доктор географічних наук, спеціаліст з клімату Світлана Бойченко. Підвищення температури на один градус для Землі нездорове. От і кидає то в жар, то в холод.

- Був час, коли ми звикли до теплих зим, щоб температура крутилася близько нуля. Але наразі заходимо в іншу циклічність, коли на тлі теплих днів буде все більше прохолодних і навіть дуже холодних періодів із морозами та снігом. Це ми вже спостерігали протягом грудня, таким самим буде й січень. Характерною ознакою українських зим стає контрастність. Такі собі погодні гойдалки, - каже Світлана Бойченко.

Прогнози на зиму-2022 різні. Від «буде більше тепла» до «буде більше холоду». Як воно вийде - подивимося, але факт, що треба бути готовим до перепадів температури протягом доби на 10 градусів. Це реалії, з якими нам уже доводилося стикатися у грудні та ще й надалі доведеться пережити.

Найбільші морози у січні очікуються, як завжди, на Водохрещу. А ось лютий, за деякими прогнозами, може здивувати теплою, практично весняною температурою. А потім знову – бабах! - і заметіль!

Весна нелагідна, довготривала

Що стосується весни, то тут прогнози ще більше різняться. Наприклад, ресурс world-weather.ru обіцяє у березні стабільний плюс: від +5 на початку до +11 наприкінці місяця. А ось за даними співробітників Українського гідрометеорологічного інституту, у першому місяці весни може бути стабільна зима - з морозом, ожеледицею, завірюхами та заметами. Сонечко радуватиме хіба що у південних областях, але й тут можливі снігопади.

Згідно з інтернет-ресурсом wisemeteo.com, квітень буде сухим, але прохолодним. До кінця місяця температура повітря в Києві підніметься лише до 9 градусів тепла. У східних та південних областях буде тепліше, але спеки жодним чином не варто чекати.

І у травні теж не варто сподіватися на тепло. Утеплені куртки, як і минулого року, доведеться носити до середини місяця. Якщо не довше. Тому що середня температура триматиметься на рівні +13-14 градусів і підуть дощі.

Хоча є й інші, оптимістичніші, прогнози на останній весняний місяць. Але якою б не була погода у травні, за ним у будь-якому разі розпочнеться літо!

Загоряти почнемо з червня

За словами кліматолога Світлани Бойченко, літо в Україні буде з такими ж погодними перепадами, як і зима. Температура може різко падати і підніматися, що викликає грози та шквальні вітри.

- Останні тенденції такі, що температура влітку триматиметься вище за норму. Причому якщо раніше спекотна погода була характерною для липня - серпня, то наразі температурні рекорди перемістилися на червень. З добрих новин - великої посухи не передбачається, очікуємо більше, ніж раніше, дощів,

каже кліматолог.

Сезон засмаги 2022 року можна планувати прямо з червня. А ось любителям купатися у Чорному морі краще почекати. Через нежарку весну вода може прогрітися до комфортних температур тільки до кінця першого місяця або до початку другого.

На узбережжі Азовського моря пляжний сезон прогнозують уже із середини червня.

У липні та серпні теж можливі дуже спекотні дні, але буде й освіжаюча прохолода при температурі в середньому 23-24 градуси. Модницям варто запастись новими гарними парасольками, бо синоптики обіцяють дощі.

Восени головне - не сумувати

Невелику компенсацію за холодний травень обіцяє видати вересень. Початок місяця буде по-літньому теплим, температура в середньому +26-27 градусів. Але потім розпочнеться поступове зниження, і до кінця вересня небо затягнеться дощовими хмарами.

З дощами та вітрами буде жовтень. Хоча у першій половині місяця прийде «бабине літо», яке може приємно затягнутися. Два тижні ртутний стовпчик термометра може триматися вдень на позначці +18 градусів. І лише до кінця жовтня він опуститься до +10 та +7 градусів. У західних та північних областях буде прохолодніше, у південних – часом тепліше.

У листопаді як у листопаді – холодно, волого. До середини місяця очікуються перші сніжинки. Хоча, швидше, вони будуть схожі на мокрі білі пластівці, бо у всіх регіонах ще триматимуться плюси. До кінця місяця їх вже змінять мінуси.
Безперечно, це дуже приблизний прогноз. Обіцянки погоди найважче виконувати. Потрібно бути готовими до будь-яких несподіванок, і головне – не сумувати.


В ТЕМУ

Чим запам'ятався світові 2021 рік


ВАЖЛИВО!

[h5_tt class="orange_h5_title" text="Календар магнітних бур"

Січень

Лютий

Березень