Велика палата Конституційного суду України ухвалила рішення у справі, розпочатій за конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень статті 6 закону України "Про телебачення та радіомовлення", повідомляє прес-служба КС у вівторок, 21 грудня. Згідно з вердиктом КС, чинний механізм заборони російських фільмів та ТВ-програм на території України є конституційним.
- Суд визнав такими, що відповідають Конституції України, приписи першої пропозиції абзацу десятого частини другої статті 6 закону України "Про телебачення і радіомовлення", абзацу четвертого частини третьої статті 15, абзацу четвертого частини четвертої статті 15, частини шостої статті 15, частини сьомої статті 15, частини першої статті 15-1, друга пропозиція частини другої статті 15-1 Закону України "Про кінематографію", - йдеться у повідомленні.
У КС пояснюють, що дані положення зазначеного закону мають на увазі заборону на використання та трансляцію українськими телерадіоорганізаціями аудіовізуальних творів (фільмів, телепередач), одним із учасників яких є особа, яка внесена до Список осіб, які створюють загрозу для національної безпеки України.
Крім того, згадані положення закону стосуються заборони трансляції (демонстрування шляхом показу каналами мовлення) фільмів, вироблених фізичними та юридичними особами держави-агресора, в т.ч. та тих, які не сприяють популяризації чи пропаганді органів держави-агресора та їх окремих дій (заборона на цю категорію фільмів поширюється на твори, що виробляються та/або вперше оприлюднені після 1 січня 2014 року).
Повний текст рішення КСУ у зазначеній справі буде оприлюднено на сайті Суду найближчим часом.
"Чорний список" продовжить існування
У КС також дійшли висновку, що "чорний список Мінкульту" не суперечить Конституції.
- Перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, становить центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, на підставі звернень Ради національної безпеки та оборони України, Служби безпеки України, Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення“. Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, оприлюднить на своєму офіційному веб-сайті Перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, та забезпечує своєчасне оновлення, - це положення є конституційним та залишається чинним.
Також суд підтвердив дію положення про заборону трансляції (демонстрації шляхом показу каналами мовлення) фільмів, зроблених фізичними та юридичними особами держави-агресора та положення, згідно з яким заборона трансляції фільмів, зроблених фізичними та юридичними особами держави-агресора, які не містять популяризації чи пропаганди органів держави -агресора та їх окремих дій, поширюється на фільми, зроблені та/або вперше оприлюднені (демонстровані) після 1 січня 2014 року.
ДОВІДКА
Чорний список Мінкульту
Мінкульт на своєму сайті публікує перелік артистів, які утворюють загрозу національній безпеці України. Його створення передбачає закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України". МКіП включає до цього списку діячів культури, "кандидатури" яких подає СБУ. При цьому роль міністерства чисто технічна: він не має повноважень відкидати пропозиції спецслужби або вносити когось у список на свій розсуд.
Потрапляння до списку означає, що Держкіно відмовляє у видачі або припиняє дію вже виданого державного посвідчення на показ фільмів за участю артиста. Перелік складається на підставі звернень РНБО, СБУ та Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. Зараз у списку перебувають 150 осіб, переважна більшість із них російські артисти, які потрапили до переліку після політичних висловлювань.