Експерт: Бюджет 2022 орієнтований на людину: суми видатків на соціальну сферу збільшені

2 грудня Верховна Рада підтримала в другому читанні державний бюджет на 2022 рік.

rada.gov.ua

2 грудня Верховна Рада підтримала в другому читанні державний бюджет на 2022 рік. Головні акценти у кошторисі на наступний рік зроблені на інвестиції в людину, країну та розвиток. Так головний фінансовий документ країни оцінює експертка з соціальних питань, ексзаступниця голови Чернігівської ОДА та ексдиректор Фонду соцстраху Олена Дума в інтерв‘ю «Фактам».

«Серед пріоритетів, які були визначені президентом, Верховною Радою та урядом, — зростання заробітних плат медиків, забезпечення житлом ветеранів бойових дій, збільшення стипендій студентам, зростання видатків на інклюзивну освіту та безбар’єрність, продовження цифровізації країни та підготовка до всеукраїнського перепису населення, розвиток інфраструктури, забезпечення потреб сектору безпеки та оборони», — зазначає експертка.

За словами Олени Думи, соціальна спрямованість держбюджету 2022 підтверджена конкретними цифрами.

«Для пересічних українців бюджет — це не просто цифри. Людей цікавить свій добробут. Для кожної свідомої людини у пріоритеті питання про власне здоров’я, виконання своїх професійних задач та розвиток, отримання достойної заробітної плати, отримання пенсії в разі, якщо це людина, яка є відповідного віку та стажу, піклування та освіта дітей і молоді», – зауважує Олена Дума. 

Як приклад експертка наводить підвищення з 1 грудня 2021 року мінімальної зарплати до 6500 гривень. А з «мінімалкою» і інших прив’язаних до неї розрахунків, наприклад, Єдиного соціального внеску для роботодавців.

Також зросли витрати на сектор охорони здоров’я — до 197 млрд гривень. А це майже на 36 млрд гривень перевищує плановий показник минулого 2021 року.

«Ще один важливий аспект в умовах пандемії — підвищення заробітної плати медичним працівникам державних закладів охорони здоров’я. Це – 2 052,6 млн грн. Подбали і про охоплення реабілітаційними послугами більшої кількості дітей з інвалідністю – 25 млн грн», — додає Олена Дума.

Також у документі врахована низка президентських ініціатив, озвучених Володимиром Зеленським нещодавно. Це і виплати по тисячі гривень усім, хто добровільно вакцинується від ковіду. Це, на думку експертки, не лише питання МОЗ, а і соціальне питання і підтримка для громадян.

У 2021 році в держбюджеті було закладено близько 1 мільярда, з яких лише 615 млн - на забезпечення житлом захисників. 

«Збільшені видатки за цією статтею свідчать про реалізацію державою зобов’язань перед 4-ма тисячами воїнів та ветеранів, які залишилися без житла внаслідок російської агресії та окупації АР Крим», – додає Олена Дума. 

Бюджет 2022 також передбачає виплати грошової компенсації для отримання житла для внутрішньо переміщених осіб, що визнані учасниками бойових дій. На це передбачено безпрецендентне фінансування, і вперше в Україні збільшені видатки будуть становити 6,18 млрд гривень.