Єкологи: комахи стрімко вимирають - людство може залишитися без їжі

Запилювати деякі харчові рослини можуть лише бджолині, які вже не перше десятиліття під загрозою зникнення через пестициди.

Фото: PollyDot/Pixabay

Не стане через сто років

Ще років 20 тому неможливо було уявити тихий вечір біля клумби коло під'їзду без мірного дзижчання комах. Як мінімум, кілька разів за літо дітям доводилося лікувати укуси бджіл чи ос, а кожен похід у ліс чи до річки обертався зустріччю з хмарою комарів. Водії пам'ятають - кожна поїздка автомобілем за місто закінчувалася миттям лобового скла, «прикрашеного» безліччю зустрічних літаючих… До речі, метеликів влітку на галявинах теж не бачити…

Куди ж поділися комахи? З одного боку – добре, раніше від набридливих мух та комарів на пікніку було не відбитися. На Шацьких озерах на Волині тепер – спокій, а колись саме через хмари кусаючих кровопивців сюди відмовлялися їхати відпочиваючі. Пропали оси - виноградарі у всіх областях не можуть натішитися, вдається зберегти врожай у товарному вигляді!

А з іншого – навряд чи вимирання одного виду не потягне за собою зникнення інших… Це вже почало насторожувати – і не лише екологів та ентомологів, які давно б'ють на сполох.

Як зазначають вчені, вимирання комах йде куди швидшими темпами, ніж птахів, рептилій та ссавців. На думку експертів, чиє дослідження опублікували в The Guardian, комахи можуть зникнути вже в найближче століття… Їхня кількість за неповні 30 років впала вчетверо.

Пророцтво Ванги: після комах помре людство

Чим це загрожує людству? Ми залишимося без їжі, принаймні без багатьох її видів – різко впадуть урожаї. Наприклад, якщо зникнуть джмелі, більше не буде кому запилювати бобові – через особливу будову квітки зробити це може тільки джміль, який має спеціальний хоботок. Про вимирання бджолиних, до яких він належить, вчені говорять уже не перший рік... Іноді навіть наводять приклад старого пророцтва Ванги: «Спочатку зникнуть бджоли, а слідом за ними - людство». Можливо, це чергова страшилка – як перевірити, чи це говорила Ванга, яка померла 25 років тому. Але подальше зникнення комах справді може призвести до катастрофи. І цьому є докази.

Що сталося з комахами? Ентомологи, екологи та звичайні пасічники одностайні у своїй думці: комахи гинуть через пестициди, якими удобрюють поля. Мета фермерів - винищення паразитів, "шкідливих" комах, які можуть знищити їх посіви. Але так у природі це не працює – зникнення одного виду обов'язково тягне за собою вимирання інших залежних від них.


– У природі будь-який вид не можна розглядати як корисний чи шкідливий, з погляду людини – ми ж теж частина природи і можемо для когось бути шкідливими, – пояснює КП в Україні еколог Ігор Антахович. – Будь-який існуючий вид є частиною чийогось харчового ланцюжка, і коли він зникає, цей ланцюжок переривається. Тоді зникають інші види, які ми можемо вважати нам корисними.

Ігор Антахович нагадує відому історію: коли у Китаї горобці знищили зерно, жителі вважали їх шкідниками та почали масово винищувати. Коли зникли горобці, з'ясувалося, що існує маса шкідників, які справляються із псуванням та знищенням зерна значно краще, ніж птахи. Тоді горобців довелося завозити наново.

Комарі теж потрібні

Екологи визнають – темпи зникнення комашок набагато вищі, ніж інших видів, але вони менш помітні для людини. Вимирання комах експерти вважають катастрофою.

Найбільше ми постраждаємо, коли вимруть бджоли та інші види, що запилюють рослини – наші харчові культури.

- Джмелів ніхто з комах не замінить, - зітхають екологи. – Інші види також важливі – якщо пропадуть вони, вимруть і птахи, які ними харчуються. Наприклад, є види птахів, які харчуються саме осами. Зникнуть птахи - зникнуть інші тварини. Будь-яке порушення біорізноманіття - це катастрофа для людства, тому що ми користуємося тими продуктами тваринного та рослинного походження, сільського господарства, які створюються внаслідок таких взаємодій на землі.

Від комарів, як може здатися, толку взагалі ніякого - одна шкода або як мінімум роздратування. Але існує дуже багато птахів, які, переважно, харчуються якраз комарами – їх дорослими особинами. А мотиль або коретра, личинки різних видів комарів, що живуть у прісноводних водоймищах, воліють на обід багато видів прісноводних риб. Не буде їжі – вимруть і вони.

Незважаючи на те, що є й інші причини зникнення комах, основною з них залишається застосування пестицидів - на них вони реагують найшвидше. Погіршує ситуацію те, що ніхто не контролює, чи за правилами вносять хімікати, чи потрапляють вони лише на ту територію, де вирощуються культури, а не на луки навколо, чи не йдуть потім у ґрунтові води, а слідом – у річки, де вже спричиняють загибель водних комах та організмів.

- Хімія – основна причина їхньої загибелі, - зазначає Ігор Антахович. – Друга – зникнення біотопів, місць їх проживання через діяльність людини. І третя – зміна клімату, що також є наслідком діяльності людини. Зміна вологості та температури у будь-який бік веде до зміни рослинності, відповідно, і комах, які прив'язані до цієї рослинності.

Іноді однією з причин вимирання комах, пов'язаної з глобальним потеплінням, називають теплі зими – у такі дні комахи, ті ж бджоли чи оси можуть прокинутися, але не знайти їжу – і загинути. Але це дуже поширена версія.

– Тут природа дуже серйозно на випередження спрацювала – у комах досить чутливий механізм прогнозування, – вважають екологи.

Звичайно, коли гинуть одні види, виникають інші, пристосовані до нових умов - за таким законом працює природа. Спустілі ніші найчастіше заповнюються … Але питання ось у чому: чи не стануть нові види для нас більшими «шкідниками», ніж сьогоднішні? Неможливо передбачити, чи не з'являться замість комарів чи ос комахи, шкода для людини та її діяльності від яких у рази перевищуватиме мінуси їхніх попередників.

- Тож краще охороняти і зберегти те, що є, - підсумовує еколог Ігор Антахович.

Один з варіантів - залишити звичне для комах довкілля там, де вони не заважають людині.