Боротьба з антисемітизмом
Першим питанням на порядку денному чергового пленарного засідання Верховної Ради 16 грудня стоїть розгляд у другому читанні законопроекту щодо регулювання питань трансплантації анатомічних матеріалів людині. Також у другому читанні народні обранці мають намір розглянути законопроект про протидію антисемітизму. Йдеться про законопроект, який доповнює статтю 161 Кримінального кодексу України фразою «прояв антисемітизму». Такі дії каратимуться штрафом від 3400 до 8500 гривень або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без цього.
У першому читанні депутати розглянуть законопроект, яким вносяться зміни до закону про основи національного опору, який регулює створення територіальної оборони та руху опору, для його погодження з Конституцією та усунення техніко-юридичних неточностей.
Повторно із правками президента слуги народу розглянуть законопроект про адміністративну процедуру.
Кому податкові пільги?
У першому читанні народні депутати хочуть розглянути президентський законопроект про соціальний та правовий захист осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої волі внаслідок збройної агресії проти України та членів їхніх сімей.
- Законопроект 6104 унормує підстави для встановлення факту позбавлення особистої волі внаслідок збройної агресії проти України. Документом передбачається створення спеціального постійно діючого органу – Комісії щодо встановлення факту позбавлення особистої волі внаслідок збройної агресії проти України. Законопроект також передбачає виплату грошової допомоги особам, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої волі внаслідок збройної агресії проти України, – пояснила народний депутат Марія Мезенцева.
Розмір та порядок виплат додатково має встановити Кабмін.
Згодом депутати зроблять перший крок для внесення змін до Податкового кодексу та звільнення від сплати податку на прибуток для підприємств, якщо ці кошти спрямовані на розвиток діяльності учасника індустріального парку. Ще одним законопроектом парламентарі хочуть звільнити від мита на імпорт обладнання для резидентів парків.
Для розгляду у другому читанні значиться законопроект щодо локалізації галузей машинобудування та запровадження локалізації як кваліфікаційного критерію для участі у закупівлях. Документ, зокрема, передбачає виділення чотирьох основних підгалузей машинобудування, для яких пропонується локалізація на рівні 25-40%.
У другому читанні депутати розглянуть законопроект, який дозволить знизити до 7% ставку ПДВ на продаж квитків на спортивні змагання. За словами народного депутата Жана Беленюка, ухвалення цього законопроекту дозволить знизити вартість квитків на спортивні заходи і відповідно більше людей зможе собі дозволити піти на футбольний матч, боксерський поєдинок тощо.
Бій електронним сигаретам
У другому читанні Верховна Рада розгляне антитютюновий законопроект №4358, який має захистити дітей та молодь від негативних наслідків впливу тютюну та електронних пристроїв для куріння. Після прийняття куріння IQOS і glo (та інших пристроїв для нагрівання) буде заборонено у всіх місцях громадського користування. Така заборона вже діє щодо сигарет та електронних сигарет. Під жорстке табу потрапить реклама (стимулювання продажу та спонсорства) електронних пристроїв для куріння. Набудуть чинності нові вимоги до пачків цигарок – 65% (на сьогодні 50%) поверхні пачки з двох сторін має становити медичне попередження про шкоду куріння. «Куріння шкодить вашому здоров'ю» має з'явитися на упаковках IQOS і glo. Продаж тютюнових виробів для електронного нагрівання неповнолітнім – адміністративна відповідальність.
- Норми цього законопроекту спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захист від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагріву в публічних приміщеннях, що допоможе запобігти виникненню нікотинової залежності у людей, - сказано в записці пояснення до законопроекту.
У повторному першому читанні Верховна Рада планує розглянути законопроект №2683 про другий рівень пенсійного забезпечення. Документ пропонує запровадити з 1 січня 2023 року другий рівень пенсійного забезпечення – загальнообов'язкові накопичувальні пенсійні внески. Завдяки реалізації реформи обов'язкові внески надходитимуть на персональні рахунки та вже з 2026 року громадяни України зможуть обрати установу для зберігання коштів, що дозволить формувати особисті пенсійні накопичення, отримувати додаткові виплати до основної пенсії, передавати пенсійні накопичення у спадок.
На позачергове пленарне засідання Верховної Ради винесли лише один законопроект. Він стосується погашення заборгованості із зарплат перед шахтарями. Станом на 1 липня 2021 року розмір такої заборгованості становив 1,5 млрд. грн.