Чи станеться наступного року нова фінансова криза ? Це питання традиційно ставлять економічним аналітикам наприкінці року. І незважаючи на те, що вгадати з датою та місцем виникнення нового фінансового цунамі досить складно, ризики, які чекають світову економіку, експерти все-таки називають. І те, що фінансові ринки останнім часом лихоманить – зауважують усі без винятку. Ми розбиралися, чи чекати нового обвалу світової економіки через події у Китаї, США чи Туреччині.
Китайський фактор
Минулого тижня один із найбільших китайських забудовників компанія Evergrande все-таки допустила дефолт. Забудовник не зміг вчасно розрахуватися за боргами на суму близько 82 млн. доларів. І це фактично означає дефолт. Враховуючи, що загальні борги забудовника становлять понад 300 млрд доларів, його банкрутство може стати тією кісточкою доміно, яка, падаючи, запустить ланцюгову реакцію всього китайського ринку нерухомості.
Ситуація навколо китайського забудовника є загрозою для будівельного сектора в усьому світі
Більше того, в інших забудовників справи теж йдуть не найкращим чином. Нещодавно рейтингове агентство Fitch повідомило, що компанія Kaisa, це ще один великий девелопер, не змогла погасити облігацію на 400 млн. доларів і перебуває в стані обмеженого дефолту.
Влада Китаю намагається пом'якшити фінансові умови для всіх забудовників і не допустити парад дефолтів. Не зрозуміло, чи вийде в них це зробити або таким чином вони просто відтягують неминучий крах ринку.
- Ситуація навколо китайського забудовника є загрозою для будівельного сектора в усьому світі, оскільки якщо найбільша економіка світу допустила проблему з дефолтом компанії, то у менших країнах також є ризики, - пояснюєте КП в Україні аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак. - Це означає, що платоспроможність такого бізнесу зараз буде під сумнівом. Однозначно говорити про проблеми у будівельному секторі на 2022 рік лише через Evergrande – нечесно. Тут є інші чинники. Купівельна спроможність населення у всьому світі в 2022 році скорочуватиметься через інфляційний тиск. Країни, що розвиваються, зі слабкою економікою і з перспективою девальваційних стрибків знаходяться в зоні ризику. Десь причина у геополітиці, десь причина у національній монетарній політиці, а десь не вдається відновитися після пандемії.
Крім того, уповільнення темпів будівництва в Китаї може знизити світові ціни на сталь та залізняк, які є продуктами українського експорту.
Інфляція у США
Ще одним великим головним болем для фінансових ринків стала висока інфляція у США. Ціни там зросли до рекордних за 40 років рівнів. Також ціни зростають і в інших розвинених країнах, які останніми роками намагалися не допускати інфляцію вище 2% річних.
У США інфляція досягла рекордного рівня в 10%, в Англії рекордні рівні зростання цін більш ніж за останні 10 років
Так сталося через те, що світові центробанки включили друкарський верстат і викидали на ринки так звані дешеві вертолітні гроші. Цей термін застосовують через те, що політика ФРС США нагадувала доброго чарівника з мішком грошей, який розкидав їх із вертольота всім охочим.
Найближчим часом ця політика змінюватиметься – американський центробанк почне робити гроші дорожчими, щоб стримати зростання цін.
Чергове засідання має відбутися 15 грудня, рішення, швидше за все, буде оголошено пізно ввечері за київським часом. Ніхто не сумнівається, що відсоткові ставки почнуть зростати. Головне питання – коли це почнеться та якими будуть темпи підвищення облікової ставки. Це зробить долар привабливішим для інвесторів. Більшість експертів кажуть, що долар подорожчає: як по відношенню до євро – очікується рівень співвідношення валют близько 1,1 дол/євро, так і по відношенню до гривні – «зелений» дорожчатиме і в Україні. Також це означає, що американська інфляція позначиться на українських цінах.
– Інфляційні ризики враховуємо навіть сильніше, ніж дефолт Evergrande, – каже Максим Орищак. - У США інфляція досягла рекордного рівня 10%, в Англії рекордні рівні зростання цін більш ніж за останні 10 років. В Україні, за такого розкладу, зростання цін обов'язково перевищить показники 2021 року, і монетарною політикою (ставкою НБУ) у 2022 році його не стримати.
Девальвація ліри
Ще один тривожний дзвінок пролунав у наших сусідів – у Туреччині. Там вкотре обвалився курс місцевої валюти – ліри. Цього разу вона просіла на 15% і курс наблизився до позначки 15 лір за долар.
З 2013 року ліра знецінилася більш ніж у 8 разів – тоді її курс становив 1,8 ліри за долар, а у середу, 15 грудня, – 14,7 ліри за долар. Більше того, лише з початку поточного року турецька валюта подешевшала вдвічі до долара та євро, що стало одним із найбільших падінь її вартості за останні роки. У січні за один американський долар давали близько 7,3 ліри.
Чому це може стати проблемою для України? Справа в тому, що Туреччина – це така ж економіка, що розвивається, як і Україна. І багато тенденцій у нас збігаються. Проте нинішня девальвація – це все-таки суто турецька особливість та наслідки монетарної політики – спроби роздавати дешеві кредити для розвитку економіки.
Через падіння курсу ліри різко збільшується турецький експорт
При цьому думки експертів щодо такої економічної стратегії Туреччини розходяться – одні кажуть, що від такої девальвації страждають заощадження громадян, інші ж кажуть, що економіка при цьому зростає.
– Через падіння курсу ліри різко збільшується турецький експорт, – каже економіст Олексій Кущ. - Експорт Туреччини у листопаді зріс на 33,4 відсотка порівняно з тим самим місяцем минулого року – до 21,5 млрд. доларів. Це рекордний місячний показник. Наразі ВВП Туреччини на душу населення становить понад 10 тис. доларів. Для порівняння, в Україні – менше ніж 4 тис. доларів. каже економіст Олексій Кущ
За словами експерта, саме монетарна політика і дозволяє турецькій економіці добре зростати.
– Кожна країна робить свій вибір, – каже Олексій Кущ. - Центральний банк Туреччини проводить досить радикальну монетарну політику. Це призводить до суттєвої цінової амплітуди та ризику девальвації нацвалюти, але той самий інфляційно-монетарний імпульс забезпечує зростання економіки. А валютні дисбаланси з часом вирівнюються за рахунок зростання експорту та припливу прямих іноземних інвестицій.
Чого чекати Україні
Якщо ви злякалися, що Україні загрожує турецький сценарій, то ми вас потішимо – ні, експерти не очікують, що гривня девальвує задля зростання економіки. Але через стабільний курс національної валюти експерти очікують застій в економіці наступного року.
– Наш базовий прогноз на 2022 рік передбачає низьке зростання економіки – 1,7% за рік, – каже економіст Інституту майбутнього Данило Монін. – Ми припускаємо зростання доларового ВВП до чергового рекорду 219 млрд доларів, при цьому буде висока споживча інфляція в 9,5%, яка «з'їсть» підвищення соціальних стандартів. Середньорічний курс становитиме 28,5 грн за долар.
Щоправда, є й позитивніші прогнози. Так, група ICU прогнозує зростання ВВП України у 2022 році на рівні 3,2%. А Європейський банк реконструкції та розвитку вважає, що економіка України у 2022 році зросте на 3,5%.
Але всі ці прогнози базуються на тому, що воєнного конфлікту з Росією наступного року вдасться уникнути.
- Для України не такі важливі інфляційні фактори, динаміка купівельної спроможності, активності будівельного сектора та валютного ринку, як геополітичне питання та відносини з Росією, - резюмує Максим Орищак. – Цю ситуацію світові рейтингові агенції враховують як найголовнішу загрозу для України на весь 2022 рік.