В Україні посилять відповідальність за самоправне будівництво та захоплення земель

За незаконне будівництво можна буде отримати від трьох до п'яти років.

Павло ДАЦКОВСЬКИЙ.

Верховна Рада України на засіданні 15 грудня прийняла за основу проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності у сфері містобудівної діяльності ( № 5877 ).

- Метою законопроекту є врівноваження дерегуляційних заходів, передбачених проектом Закону, щодо актуалізації складу злочинів за правопорушення у сфері містобудування, а також збільшення відповідальності за злочини, передбачені відповідними кодексами, - сказано в пояснювальній записці.

Законопроект передбачає, що у разі незаконного будівництва законопроектом запроваджується тимчасовий арешт об'єктів (без рішення суду), щоб унеможливити їх використання. Ця норма викликала численні нарікання під час обговорення під куполом, кілька фракцій наголосили, що у другому читанні проголосують за цей закон лише у випадку, якщо ця протиправна норма зникне.

Проектом закону також пропонується вдосконалити норми відповідальності за підробку документів та внесення сфальшованих відомостей в електронну систему та посилити відповідальність за саморавні заняття земельної ділянки та самочинне будівництво.

Ухвалений парламентом у середу в першому читанні законопроект №5877 про посилення відповідальності у сфері містобудівної діяльності пропонує притягувати порушників за незаконне будівництво до кримінальної відповідальності, - розповіла його співавтор, народний депутат, лідер партії "Слуга Народу" та голова координаційної ради з вирішення проблемних питань у містобудуванні Олена Шуляк.

– Без цього законопроекту реформа містобудівної галузі не відбудеться як така, адже він про відповідальність за порушення. Це заключний та важливий аспект реалізації реформи, у ході якої ми намагаємось назавжди виключити такі поняття, як ДАСІ, чиновники-хабарники, схеми у містобудуванні. Тому що все це виснажило нашу країну і призвело до нестачі адекватної інфраструктури в містах, десятків тисяч обдурених інвесторів у житлову нерухомість, руйнування об'єктів, незаконних забудов, знищення історико-культурних пам'яток, - сказала Шуляк.

Народний депутат звернула увагу, що законопроект №5877 також передбачає тимчасовий арешт об'єктів незаконного будівництва.

- Ми розуміємо, що ця норма дискусійна, тому між першим та другим читанням ми проводитимемо широкі консультації та доопрацьовуватимемо документ з юристами, - сказала Шуляк.

За її словами, законопроект посилює відповідальність за незаконне захоплення земель історико-культурного призначення, за самоправне будівництво, яке ведеться з порушенням цільового призначення земельної ділянки.

Вона повідомила, що за незаконне будівництво, яке створило небезпеку або призвело до тяжких технологічних аварій чи екологічних катастроф, загибелі чи масового захворювання населення, законопроект пропонує карати позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.