Власники COVID-сертифікатів так увірували у свої права, що забули про іншу реальну небезпеку, яку розставив карантин. Будь-якої хвилини до вас може звернутися співробітник поліції та вимагати документ, що засвідчує особу.
Благо, якщо під рукою « Дія », де окрім «зелененького» чи «жовтенького» є громадянський паспорт (ID-картка чи закордонний). А якщо з вами тільки папірець про щеплення, довідка про перенесену хворобу або ПЛР-тест, можете лише молитися про поблажливість – поліцейського чи суду. Вас із повним правом можуть оштрафувати на 17 тисяч гривень.
Щоправда, юристи кажуть, що про права можна посперечатися.
Вийшов із кульочком на пляж – і вже штраф
Правило не виходити на вулицю без документів, що засвідчують особу, запроваджено навесні минулого року разом з іншими карантинними обмеженнями. Формально воно означало, що поліцейські будь-якої миті можуть підійти до громадянина та перевірити, чи не порушує він самоізоляцію.
Але звіряти виявилося нема з чим - електронні реєстри хворих на коронавірус та контактних осіб не створили. Тому поліція підходила до перехожих і просто питала паспорти. Для статистики порушень або настрою. За таким самим принципом складалися і протоколи. Навіть батька, який вийшов погуляти з дитиною, могли відправити до суду. Штраф загрожував не мало - 17 000 гривень, як і за ненесення маски.
У листопаді 2020 року депутати ухвалили для «безмасочників» послаблення, зменшивши штрафи до 170-255 гривень. Але за паспортами залишилися колишні санкції.
Уяви малює різні картинки. Наприклад, ви пішли на пляж, взявши з собою лише кульок зі змінними трусиками. Бавовна - і вже в суді. Або вийшли на подвір'я погодувати голубів. Раз – і мінус 17 000 гривень.
Якщо скажете, що це абсурд, то абсолютно реальний випадок із практики Мелітопольського міськрайонного суду розповіла на YouTube-каналі РІА «Мелітополь» суддя-спікер Лариса Драган. Поліція склала прокол на жінку, яка вийшла з дому без паспорта, щоб викинути в контейнер кульок зі сміттям.
Мешканці Мелітополя пощастило – суд взяв до уваги непропорційність покарання ступеня провинності та обмежився попередженням.
Суди за людей. Умовно…
Тим часом, судова історія знає зворотні приклади. У листопаді цього року стрічки новин облетіла історія жителя Сумської області, який приїхав з Конотопа в село Хмелів шукати дружину, що втекла. Чоловік, що випив, шумів, стукав у вікна, заважав людям... Але коли приїхала поліція, заяви на нього писати не стали. Патрульні, щоб задарма час не минув, склали протокол за відсутність паспорта на 17 000 грн, і суд із цим погодився.
Так само повинен був поповнити скарбницю мешканець Хортицького району Запоріжжя. Але цей виявився міцним горішком та подав скаргу. Апеляційна інстанція рішення першою скасувала, звільнивши чоловіка від покарання через дріб'язкове порушення.
- Якщо промоніторити Єдиний державний реєстр судових рішень, можна переконатись, що в більшості випадків суди умовно стають на бік людей, а не поліції. Умовно тому, що порушення визнається, а від відповідальності звільняють за малозначущістю, – каже адвокат Сергій Бурлаков. - Ну, правда, яку епідемічну загрозу може нести людина без документів? Хіба тільки він порушив самоізоляцію, але системи, за якою це можна було б перевірити, немає.
Юрист також зазначає, що на користь умовних порушників часто грають неписьменно складені поліцією протоколи.
- Якщо з кимось сталася така історія, я б радив прийти до суду, викласти свої аргументи, вказати на помилки та неточності. Хоча було багато рішень на користь умовного порушника навіть за його неявки, - зазначає Сергій Бурлаков.
Якщо стоїте на своєму, то будьте готові позиватися
Необхідність носити із собою паспорт або документ, що його замінює, підтвердили зміни до карантинної постанови Кабміну, які почали діяти з 6 грудня цього року. Справжнє підґрунтя в тому, що, якщо ви раптом вчините порушення, наприклад, не одягнете маску в громадському місці або спустите її з носа, поліції не доведеться тягнути вас до райвідділу для встановлення особи. Постанову на штраф випишуть дома.
Тим часом, юристи вважають, що це не привід накладати на громадян додаткові обов'язки.
- Є закони, які мають вищу юридичну силу, аніж підзаконні акти. І якщо ухвала Кабміну їм суперечить, можна не визнавати такий правовий акт. Це юридична відповідь, – каже адвокат Іван Ліберман. – А тепер фактичний. Люди, як ходили без документів, так і можуть ходити. Але мають бути готові до того, щоб заперечувати адміністративні проколи у суді. Люди повинні перестати боятися позиватися до своїх прав.
Юрист наголошує, що закони, які сьогодні діють, не вказують на обов'язок носити з собою документ, що засвідчує особу. Виняток може скласти військовий чи надзвичайний стан, але таких в Україні не оголошено.
Які документи можуть замінити паспорт
Однозначно помиляються ті, хто вважає, що для поліції достатньо службового посвідчення чи службової перепустки. За їх пред'явлення ви також можете потрапити на 17 000 гривень.
Паспорт громадянина України замінює закордонний, дипломатичний паспорт, права водія, дозвіл на постійне проживання в Україні, карта мігранта, посвідчення біженця тощо.
За що ще можуть оштрафувати на 17 000 гривень:
+ за проїзд у громадському транспорті без COVID-сертифіката або документа, що його замінює,
+ за проїзд у міжрегіональному транспорті
(Автобуси, маршрутки) без одного з COVID-документів.