Верховна Рада України на засіданні 14 грудня ухвалила у другому читанні та загалом законопроект про спрощене отримання українського громадянства іноземцями та особами без громадянства, які захищали територіальну цілісність і недоторканність України. Проект №5630 у другому читанні підтримали 285 депутатів.
Йдеться про проект Закону "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" про спрощене набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України".
Законопроект спрямований на реалізацію Указу Президента України від 13 серпня 2019 року № 594/2019 «Питання спрощення набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали (що беруть участь) у здійсненні заходів щодо забезпечення національної безпеки та оборони України, та громадянами Російської Федерації, які зазнали переслідувань через політичні переконання».
Кому стане легше отримати громадянство України
Закон спростить видачу паспортів: громадянам РФ, які зазнали переслідувань через політичні переконання; іноземцям та особам без громадянства, які проходили (або проходять) службу за контрактом у ЗСУ, та особам, які брали безпосередню участь в АТО/ООС.
Зокрема, законом удосконалені правила набуття громадянства України за територіальним походженням, прийняття у громадянство та відновлення у громадянстві.
Загалом законом передбачена можливість подання декларацій про відмову від іноземного громадянства разом із заявою про прийняття до громадянства України такими категоріями осіб:
- які у встановленому законодавством України порядку проходять/проходили військову службу за контрактом до ЗСУ;
- які у встановленому законодавством України порядку проходять військову службу за контрактом у ЗСУ та нагороджені державною нагородою України;
- мають видатні заслуги перед Україною або прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України;
- які є громадянами держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, які зазнали переслідувань через політичні переконання в країні своєї громадянської належності.